Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Ďalším dôležitým faktorom je, ako ho pripravujeme a ako často ho konzumujeme. Obľúbené kuracie stehná či kuracie prsia, hovädzie mäso na rôzne spôsoby či losos – každé má svoje za a proti.
Ryby majú vo všeobecnosti nižší počet kalórií ako červené mäso. Na druhej strane potenciálne obsahujú viac ortuti ako ostatné druhy mäsa. Mäkkýše, ako sú krab, homár či krevety, majú veľmi vysoký obsah cholesterolu. Chované ryby majú desaťnásobne viac potenciálnych karcinogénnych látok ako voľne žijúce ryby.
Akékoľvek mäso je veľmi dobrým zdrojom bielkovín a morské plody sa navyše môžu pochváliť najväčším podielom zdraviu prospešných omega-3 mastných kyselín s nízkym obsahom nasýtených tukov.
Ak ste chudokrvní a chýba vám železo, červené mäso môže váš problém vyriešiť. Červené mäso obsahuje železo, ktoré je biologicky dostupnejšie a lepšie sa vstrebáva než železo na rastlinnej báze. Ak môžete, uprednostnite hovädzie mäso, má najvyšší podiel železa na jednu porciu.
Priemerná porcia 150 gramov hovädzieho mäsa pokryje 25 % odporúčanej dennej dávky železa, 200-gramový steak až 30 %. Aby sa železo dobre vstrebalo, konzumujte mäso so surovou zeleninou (vitamín C). Červené mäso navyše obsahuje zinok, selén a vitamíny skupiny B.
Ľudia trpiaci anémiou sa isto potešia steakovému šalátu s bylinkovým chlebom. Vajíčka rovnako ako hovädzie mäso obsahujú veľmi kvalitné bielkoviny. Toto jedlo posilňuje krv vďaka vitamínom skupiny B a veľkej dávke železa. Hovädzie mäso má veľa zdravotných benefitov, ale na druhej strane zaťažuje hrubé črevo, preto je najvhodnejšie jesť ho vždy spoločne so zeleninou, ktorá črevá, naopak, pekne „vyčistí“.
Neexistuje domácnosť, kde by minimálne jeden z členov nezbožňoval rezne. Bravčové karé (chrbtovina) je na rezne ideálne. Je to veľmi kvalitná časť z chrbtovej časti prasaťa. Bravčové karé sa najčastejšie využíva na pečenie vcelku, dusenie alebo na spomínané rezne. Bravčové mäso je veľmi bohaté na bielkoviny, draslík a sodík. Obľúbené je pre svoju neodolateľnú chuť, no vzhľadom na to, že bravčové vo všeobecnosti nie je medzi veľmi chudé mäso, jeho konzumáciu sa odporúča redukovať.
Červené mäso, čiže hovädzie, bravčové a jahňacie, má viac nasýtených tukov ako hydina, ryby či napríklad fazuľa. Nasýtené a transmastné kyseliny zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi a môžu byť príčinou srdcovo-cievnych ochorení.
Naopak, mäso z lososa je pre naše zdravie skvelé. Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách a v niektorých rastlinných bielkovinách, nám pomáhajú pri srdcových ochoreniach, ale aj zabraňujú vzniku mozgovej príhody.
Raňajky
Obed
Večera
Zdroj: heart.org, bustle.com