Dieťa Batoľa Strach a fóbia: Prečo sa deti boja a ako im pomôcť?

Deti objavujú a skúmajú všetko okolo seba. Všetko je nové a niekedy to v nich vyvoláva strach, hoci my dospelí nevidíme žiadnu príčinu. Zvládanie obáv a úzkostí vášho dieťatka najviac ovplyvní vaše správanie sa.

Čoho sa deti bežne boja?

 • tmy
 • príšer
 • hromov a bleskov
 • cudzích ľudí
 • ohňostroja
 • výšok
 • samoty
 • oddelenia od rodičov
 • lekárov
 • masiek a klaunov
 • predimenzovaných kreslených postáv

Prečo sa deti boja?

Strach a úzkosť sú vrodené inštinkty, zabezpečujúce prežitie. Sú návratom k našej evolučnej minulosti. Niektoré z prastarých strachov si zachovávame stále, napríklad strach z hadov, a to aj vtedy, ak sme nikdy žiadneho živého hada nevideli.

Strach, úzkosť aj fóbia sú prenosné

Strach je obvykle krátkodobý, predvídateľný, netrvá príliš dlho a dá sa pomerne rýchlo a racionálne prekonať, napríklad strach z príšer pod posteľou.

Úzkosť je zmes genetických predpokladov a rodinného prostredia či správania.
Je to strach z určitého podnetu a môže sa rozvinúť do fóbie. Ak sa napríklad dieťa obáva psov, a nejaký naň zaútočí, môže sa úzkosť rozvinúť do fóbie.

Fóbia je chorobný strach zo situácie, ktorá bežne strach nevyvoláva a núti človeka, aby sa vyhýbal niektorým miestam, predmetom, situáciám. Fóbia rodiča, podobne ako strach a úzkosť, môže vzbudzovať úzkosť u dieťaťa a aj uňho prerásť do fóbie. Napríklad ak jeden z rodičov trpí fóbiou zo psov, jeho nervozita sa môže prenášať na dieťa a to sa môže začať týchto zvierat tiež báť. Preto sa skúste ovládnuť a nedať pred dieťaťom najavo svoju fóbiu ani strach, aby ich od vás neprevzalo.

Zvládanie strachu a úzkosti batoľaťa
Ak vidíte, že sa vaše dieťatko bojí, najrýchlejší spôsob upokojenia je objatie. Kľaknite si k nemu, udržiavajte očný kontakt, usmievajte sa. Buďte pokojní, dajte dieťaťu poznať, že máte veci pod kontrolou.

Nebagatelizujte detský strach, nesmejte sa a nevravte mu, že príšery neexistujú. V jeho svete sú a sú životu nebezpečné.
Odveďte pozornosť malého bojka na niečo, na čom sa môže zasmiať. Trebárs na tom, aké má tá príšera krivé zuby.

Ak sa dieťa bojí fyzickej aktivity, trebárs šmyknúť sa po šmykľavke, skúste mu to uľahčiť a začnite na polceste. Dieťa si začne veriť a pravdepodobne sa o chvíľu bude spúšťať samo.

Zvládanie fóbie

Fóbia sa dá zvládnuť postupným vystavovaním sa danému problému. Metóda posunu extrémneho strachu k miernemu zaberá ako u detí, tak i u dospelých a neraz vyústi do pozitívneho záujmu.

Vrátime sa k tomu psovi:

 1. Určite má niekto z vašich známych pokojného psa. Navštívte ho s dieťaťom a pozrite sa na psa, keď spí.
 2. Neskôr pozorujte psa z diaľky, poukazujte na jeho pozitívne správanie.
 3. Keď bude dieťa pokojné, vy pohlaďte psa, držiac vaše dieťa za ruku. Ono sa ho ešte nedotýka.
 4. Povzbuďte dieťa, aby sa psa dotklo, skúsilo, akú má srsť, či je jemná, hrubá, studená, teplá. Musíte si však byť istí, že pes bude pokojný.
 5. Vyberte sa so psom na krátku prechádzku a dovoľte dieťaťu viesť ho na vodidle.
 6. Dajte dieťaťu granulu a povzbuďte ho, aby ju ponúklo psovi. Na začiatok stačí, ak mu ju hodí pred ňufák. Dieťa bude šťastné, že nakŕmilo psa. V žiadnom z krokov na dieťa netlačte. Nemusíte všetky kroky prejsť naraz, nič sa nedeje, ak to bude trvať dlhšie.

Vaša trpezlivosť a citlivý prístup je kľúčom k zvládnutiu všetkých detských obáv.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok