Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča denne skonzumovať päť porcií ovocia a zeleniny. Veľkosť jednej porcie môžete určiť podľa toho, koľko sa vám zmestí do dlane. Zelenina by mala prevažovať nad ovocím v pomere 2:1 a je jedno, či ovocie a zeleninu upravíte tepelne, alebo nie.
Aké praktické! Veľkosť porcie zmeriate rukami
Počas jesene na vaše telo budú útočiť vírusy a baktérie. V ochladzujúcom počasí vám hrozí:
Aby mal váš imunitný systém šancu brániť sa, musíte mu dodať dostatok vitamínov a živín. A z čoho iného získať dostatok vitamínov než z čerstvého ovocia a zeleniny?!
Nachladnutie, chrípka, alergie: Rozpoznajte ich príznaky
Zelenina je zásadotvorná, a to znamená, že prispieva k udržaniu pH vo vašom tele. Tiež obsahuje dôležité vitamíny, minerály, enzýmy a je zdrojom vlákniny. Všetky tieto benefity zeleniny ale získate jedine z tej, ktorá bola vypestovaná bez chemických postrekov a za prirodzených podmienok. Skladovaná a dovezená zelenina zo zahraničia stráca počas transportu na účinných prospešných látkach. Voľte radšej plody, ktoré boli vypestované u nás. Pri takýchto plodoch budete mať väčšiu istotu, že sa do obchodu dostali vo svojej sezóne a neboli zozbierané pred dozretím. Keďže sa nemusia prevážať cez polovicu sveta, klesá podiel obsahu chemických látok, potrebných na udržanie čerstvosti počas ich prevozu. Navyše plodiny vypestované u nás sú pre náš organizmus najprirodzenejšie.
Zahrejte sa mrkvovou polievkou s červenou šošovicou
Vitamín A nájdete v:
Vitamín A okrem zraku posilňuje aj imunitný systém. Podporuje krvotvorbu a rast kostí. Tento vitamín má význam pre vývoj spermií, vajíčok a následne aj vývoj plodu. Odporúčaná denná dávka pre tehotné ženy je maximálne 1,2 mg. V ovocí a zelenine sa "áčko" vyskytuje vo forme provitamínov – karotenoidov, ktorými nie je možné sa predávkovať.
Tip na obed: Hovädzie s karfiolovým pyré
Ak sa cítite často unavení a nemôžete spať, je možné, že vám chýbajú vitamíny skupiny B. Tie obsahujú predovšetkým:
Imunite prospieva najmä vitamín B6, ktorý tiež pôsobí priaznivo na pamäť a pomáha pri reume. B6 je dôležitý predovšetkým pre získavanie energie z bielkovín. Dostatok vitamínu B6 pomáha predchádzať kardiovaskulárnym chorobám. „Za zmienku stojí aj vitamín B9 – kyselina listová, ktorá býva často nedostatková, pretože neznesie vyššiu teplotu a rýchlo sa kuchynskou úpravou ničí. Ako názov napovedá, nachádza sa predovšetkým v listovej zelenine, na jeseň ju nájdeme v ľadovom šaláte, brokolici, kapuste. Kyselina listová hrá kľúčovú úlohu při krvotvorbe. Krv je základ života, okysličuje orgány a privádza k nim živiny a naopak, odvádza odpadové látky,“ dopĺňa nutričná špecialistka Zuzana Pavelková Šafářová.
Hrozno má liečivé účinky a pomôže vám aj schudnúť
Najväčším pomocníkom v posilnenie imunity je vitamín C. Jedzte:
Vďaka protizápalovým účinkom "céčka" predídete prechladnutiam. Je to silný antioxidant a chráni vaše telo pred voľnými radikálmi. Vitamín C dokáže prečistiť ľudské telo a zbaviť ho ťažkých kovov, ktoré sa do nášho tela dostávajú z vonkajšieho prostredia.
Jablkové rožky vám zlepšia deň
Vitamín E je dôležitý antioxidant, má pozitívny vplyv na našu obranyschopnosť a zlepšuje kardiovaskulárny systém organizmu, teda znižuje riziko infarktu. Na jeseň zaraďte do jedálnička:
Bez vitamínu K by sme sa nezaobišli. Významne sa podieľa na krvotvorbe, je dôležitý pre zrážanlivosť krvi, pevnosť ciev, kostí, zdravie srdca.. Zdroj vitamínu K sú:
Viete, ktoré sú naše domáce superpotraviny?
Zdroj: zuzanasafarova.cz, farmarsketrziste.cz, skramlikova.blog, viviente.cz, laserone.cz, ordinace.cz, ona.idnes.cz, celostnimedicina.cz