Zdravý životní styl Zdravie Hrozno má silné liečivé účinky, pomôže vám aj schudnúť

Hrozno je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov. To je dôvod, prečo je považované za zdravú a prospešnú zložku v mnohých receptov.

100 gramov hrozna obsahuje:
Kalórie: 67
Tuk: 0,4 g
Nasýtený tuk: 0,1 g
Cholesterol: 0 mg
Cukor: 16 g
Draslík: 191 mg
Vláknina: 0,9 g
Proteín: 0,6 g
Vitamín C: 6 %
Železo: 1 %
Vápnik: 1 %
Vitamín B6: 5 %
Vitamín A: 2 %
Uhľohydráty: 17 g
Sodík: 2 mg

Medzi ďalšie benefity hrozna nepochybne patrí to, že obsahuje až 82 % vody, a tým poskytuje spôsob, ako udržať váš organizmus hydratovaný.

Resveratrol – najsilnejšia sila hrozna

Hrozno je plné silných antioxidantov – polyfenolov. Jedným z nich je resveratrol, prítomný v šupke hroznových bobúľ. Preto by ste mali jesť hrozno celé, alebo ako smoothie. Sila resveratrolu dokáže spomaliť rast nádorov najmä v prsníkoch, ale aj žalúdku, lymfatickom systéme, hrubom čreve či v prípadoch rakoviny kože. Resveratrol má protizápalové účinky, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, chráni cievy pred účinkami škodlivého cholesterolu, posilňuje imunitu a dokonca zlepšuje stav akné.
Draslík v hrozne sa podieľa na správnej srdcovej činnosti, znižuje riziko mozgovej príhody, pomáha udržiavať dostatočnú hustotu kostí. Pokiaľ vás trápia kŕče, doprajte si hrozno.
Vysoký obsah vody a vláknina v hrozne si poradia s lenivými črevami a zápchou. No ak to s hroznom preženiete, preženie aj ono vás.
Hrozno obsahuje antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré neutralizujú voľné radikály a tým chránia oči pred vekom podmienenou degeneráciou makuly, zákalom, poškodením sietnice. Astmatikom prináša úľavu v podobe zvlhčenia slizníc, po čom sa im lepšie dýcha.  

Hroznové jadierka vám pomôžu vyzdravieť

V hroznových zrniečkach je veľké množstvo aktívnych zdraviu prospešných látok. Pokiaľ jadierka z hrozna vypľúvate, sami sa ochudobňujete o vitamín A, E, C, vitamíny skupiny B, ale aj vápnik, horčík, železo a draslík. Hroznové jadierka sú bohaté aj na omega 3 mastné kyseliny.
Jadierka hrozna majú antioxidačný účinok. Neutralizujú voľné radikály v tele a tak pôsobia preventívne proti zápalom, cievnym ochoreniam, tvorbe rakovinových nádorov. Aminokyselina alfa-linolénová v zrniečkach hrozna znižuje riziko, že vás skolí infarkt alebo vám zvápenatejú cievy. Pri problémoch s vysokým tlakom, obličkami a opuchmi si tiež doprajte jadierka z hrozna.  Hroznové jadierka spomaľujú starnutie buniek a teda aj pokožku udržiavajú žiarivú a bez výrazných vrások. Ulahodia unaveným očiam aj boľavým hemoroidom. Pri diabete si hrozno odopierať nemusíte. Pre istotu sa však poraďte so svojim lekárom. Hrozno s jadierkami žujte, aj keď chudnete, alebo sa práve dostávate z choroby. Svojim zložením urýchľujú rekonvalescenciu. 

Zdravé sú aj melónové jadierka. Čaj z nich osoží najmä pánom 

Hroznový olej vyhladí vlasy aj vrásky

Z jadierok hrozna sa vyrába jedinečný hroznový olej s účinkami podobnými ako hroznové jadierka. Na liter hroznového oleja je potrebné vylisovať asi 200 kíl hrozna, čo je približne 20 kíl jadierok. Telo si s hroznovým olejom ľahko poradí, či už ho prijme zvnútra alebo zvonka. Hroznový olej zvonka spevňuje pokožku, hydratuje ju, vlasy sa po zábale z hroznového oleja lesknú a sú jemnejšie. Olejom z hroznových jadierok si natierajte popáleniny jazvy, menšie ranky. Rýchlejšie sa zahoja. Blahodarne pôsobí aj na ekzémy a pri psoriáze, nakoľko v presušenej koži udržiava vlhkosť.

Hroznový cukor je energetická bomba pre mozog

Hroznový cukor, čiže glukóza, sa veľmi rýchlo dostáva do krvi a tak je zdrojom okamžitej energie pri únave alebo veľkom psychickom zaťažení. Glukóza je potrebná pre činnosť mozgu, urýchľuje zotavovanie sa z choroby a vyčerpania, je podporným prostriedkom pri nechutenstve. Hroznový cukor by mali jesť starší a chorí ľudia a športovci, ale doprajte si ho aj pred skúškou alebo iným náročným psychickým výkonom. Hroznovému cukru by sa mali vyhnúť diabetici. Jeho pozitívne účinky netreba preháňať, pretože nespotrebovaný sa ukladá ako tuk.

Vedeli ste, že...
...mozog potrebuje denne 110 – 130 gramov glukózy?

Dajte si sušené hrozienka pre krásny úsmev

Dostali ste chuť na sladké? Dzobkajte sušené hrozienka. Koncentrovanou glukózou v hrozienkach zaženiete chuť na sladké aj únavu. Navyše:

  • Kyselinou oleanovou ochránite zuby pred kazom a ďasná pred zápalom
  • Uľavíte namáhaným očiam
  • Podporíte pevnosť pleti a kostí
  • Cievy ochránite pred LDL cholesterolom – to je ten „zlý“
  • Znížite krvný tlak
  • Podporíte červené krvinky
  • Ak ste sa poranili, urýchlite hojenie
  • Podporíte trávenie
  • Aminokyselinou arginínom povzbudíte svoje libido

Nezabúdajte ale, že sušené hrozienka sú síce zdravé, ale sladké a ich veľké množstvo môže neblaho vplývať na vašu postavu.

Osviežte sa mangovým raw zákuskom s hrozienkami


Hroznová šťava zmierňuje rannú nevoľnosť

Budúce mamičky, trpiace rannými nevoľnosťami, môže z ich trápenia vyslobodiť práve ráno vypitý pohár zriedenej hroznovej šťavy. Hroznová šťava upokojí roztrasený žalúdok a dodá telu minerály a energiu.
Hroznovú šťavu si pripravíte aj doma jednoduchým odšťavením v odšťavovači. Ak odšťavovač nemáte, rozmixujte bobule hrozna a zmes prepasírujte cez husté sitko. Skladujte v chladničke, vypite najneskôr do 48 hodín.

Ranné nevoľnosti môžu ohroziť budúcu mamičku aj dieťa

Hroznová diéta na prečistenie organizmu

Hrozno je ideálne na prečistenie organizmu. V rámci zdravej životosprávy ho striedajte s ďalšími druhmi ovocia. Raz za čas telu prospeje dvojdňová detoxikačná hroznová kúra. Počas tejto hroznovej diéty môžete zjesť dve kilá hrozna denne, alebo 1,5 kila hrozna a liter hroznovej šťavy. Hoci je hrozno plné vody, na vodu nezabúdajte a vypite jej aspoň 1,5 litra. Hrozno vás zasýti a dodá energiu, rozhýbe črevá, povzbudí obličky. Pripravte sa teda na častejšie návštevy toalety. Po dvoch dňoch však budete o dve kilá ľahší.
Takáto hroznová diéta je záťažou pre vaše telo, preto by nemala trvať dlhšie ako 3 dni a nie častejšie ako 4-krát za rok.

Hrozno má silné liečivé účinky, pomôže vám aj schudnúť

Dostali ste chuť na hrozno? Skúste týchto 7 receptov na spracovanie hrozna! 

Zdroj: womenshealthmag.com, medicalnewstoday.com, womenhealthnetcs.netlify.com, supergreens.sk, zdravie.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok