Tipy a rady Ako spracovať hrozno? Skúste týchto 7 chutných spôsobov

Zelené či červené bobule hrozna si zaslúžia vašu pozornosť. Nenájdete ovocie, ktoré by malo viac vitamínu B6 ako práve hrozno. Jeho nedostatok sa prejavuje slabou imunitou, malou odolnosťou voči stresu, častým kazením zubov, problémami s krvou. Okrem B6-ky obsahuje hrozno aj vitamíny B1, B2 a B3, C, A, kyselinu listovú, mangán, draslík. Hrozno tak udržiava v norme krvný tlak, srdce, obličky, ale aj psychiku. Akurát diabetici by sa mali o konzumácii hrozna radšej poradiť so svojim lekárom.
Hrozno je šťavnaté, a preto nevydrží dlhé skladovanie. Pri zbere buďte opatrní, aby ste ho neobúchali a skladujte ho v chladničke. Hrozno umývajte až vtedy, keď ho idete jesť. Umyté hrozno sa kazí ešte rýchlejšie.
Čo s hroznom, keď ho máte viac, ako stíhate zjesť? Okrem koláčov z neho spravíte džem, sirup, šťavu, hrozno môžete zavariť alebo usušiť, či zamraziť.

Ako pripraviť hrozno na spracovanie?

Skôr než začnete z hrozna robiť džem, šťavu, alebo ho zavaríte či usušíte, na chvíľu ho namočte do vody. Voda vyplaví prípadných „návštevníkov“ a špinu. Potom hrozno odstopkujte, pričom kontrolujte, či bobule nie sú poškodené, nahnité. Ešte raz ich premyte a môžete začať so spracovaním.

Hroznová šťava sterilizovaná

Hroznová šťava je veľmi zdravá, piť by ju mali tí, ktorí majú problémy s krvou. Dobrá je aj na očistné kúry. Najlepšia je čerstvo vylisovaná hroznová šťava, ale môžete ju aj zmraziť, prípadne ju aj sterilizovať. Očistené hrozno varte na miernom ohni za občasného miešania asi hodinu. Potom šťavu preceďte a odmerajte. Na liter hroznovej šťavy dajte kilo cukru a 15 g kyseliny citrónovej. Prevarte, penu zozbierajte a naplňte do zaváracích pohárov. Hroznový sirup zavárajte asi 20 minút na 80 – 90 °C.

Hroznový sirup bez sterilizovania

Na kilo hrozna počítajte 150 g kryštálového cukru a dva deci vody. Vodu s cukrom varte v hrnci, kým sa cukor nerozpustí. Umyté a očistené hrozno odšťavte v odšťavovači alebo rozmixujte v mixéri a preceďte cez sito. Zmiešajte s cukrovým sirupom a nechajte vychladnúť. Skladujte v chladničke.

Hroznový džem nielen na vianočku

Na džem z hrozna budete potrebovať kilo bobuliek červeného alebo bieleho hrozna, pol kila cukru a šťavu z polovice citróna. Pri kyslejších odrodách hrozna dajte cukru viac.  Hrozno dajte do hrnca, podlejte ho troškou vody, aby sa bobule nepripálili a na slabom ohni varte asi štvrť hodinu, penu zbierajte preč. Zmes preceďte, dvakrát prepasírujte a povarte s cukrom a citrónom, kým nie je dostatočne hustá. Dajte do čistých pohárov, zatvorte a otočte hore dnom vychladnúť.
Tip: Hroznový džem môžete ochutiť klinčekom, badiánom, kardamónom, škoricou, vanilkou či iným aromatickým korením.

Skúste aj hroznový džem s jablkami!

Hroznový džem s vínom

Na kilo hrozna budete potrebovať 1 deci vína, 350 g cukru a štvrť lyžičky kyseliny citrónovej. Hrozno popučte, dajte do hrnca s vínom  a za občasného miešania nechajte zovrieť. Potom pridajte cukor, kyselinu a na slabom plameni za stáleho miešania zredukujte na primeranú hustotu. Dajte do pohárov, zaviečkujte a nechajte vychladnúť hore dnom.

Zavárané hrozno: Hroznový kompót na zimu

Na hroznový kompót budete potrebovať očistené bobule hrozna a nálev z litra vody a 30 deka cukru. Hrozno v zaváracích pohároch zalejte nálevom a dajte sterilizovať na 15 – 20 minút pri teplote 80 °C. Dávajte pozor, aby teplota neprekročila 90 stupňov, inak zavárané hrozno popraská.

Nasušte si domáce hrozienka

Máte radi sušené hrozienka? To je dobre, pretože zabraňujú tvorbe zubného povlaku a majú všetky vitamíny a minerály ako hrozno. Domáce sušené hrozno má voči kupovanému jednu výhodu – nie je ošetrované oxidom siričitým proti oxidácii a zmene farby. Preto kupované sušené hrozienka, ale aj ostatné ovocie poriadne umyte, než si na ňom pochutíte.
Na sušenie sú vhodnejšie odrody bez zrniečok, ale ak vám nevadí chrumkanie alebo sa vám chce „piplať“ s ich vyberaním, pokojne si nasušte akúkoľvek odrodu hrozna.
Hrozno očistite a bobule namočte do vody asi na hodinu. Popraskajú a budú sa rýchlejšie sušiť. Sušenie veľkých bobúľ urýchlite ich rozrezaním na polovicu. Sušte v sušičke podľa programu alebo v rúre pri teplote 30 – 70 °C. Čím bude teplota vyššia, tým rýchlejšie sa hrozno vysuší, no pri vyšších teplotách sa strácajú nutričné hodnoty hrozna. Hrozno vysušíte približne za 10 hodín.

Kandizovanie hrozna: Skúste niečo iné

Hrozno v cukre nie je obvyklý spôsob spracovania, ale skúsiť to môžete a neskôr použijete kandizované hrozno ako sladkosť alebo do dezertov. Pripravte si nálev z litra vody a 300 g cukru a nechajte ho prevrieť. Hrozno dajte do nádoby a zalejte ho celé sirupom. Na druhý deň sceďte sirup cez sito do hrnca, sirup prevarte a ak je príliš riedky, doplňte cukor, aby bol dosť hustý. Hrozno dajte späť do nádoby, zalejte sirupom a toto opakujte 10 dní. Potom hrozno nechajte poriadne odkvapkať a vysušiť. Takto ho môžete zamraziť alebo dať do pohárov, prípadne posypať práškovým cukrom a skladovať na tmavom mieste.

Nová kombinácia: Ochutnajte pečené kuracie stehná s hroznom

Ako spracovať hrozno? Skúste týchto 7 chutných spôsobov

Zdroj: biostrava.zarucene.sk, senzarecepty.cz, recipeland.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok