Zdravý životní styl Relax Týchto 11 rád pre zdravé dieťa pozná každý dobrý rodič

Pohyb a zvedavosť sú pre deti také prirodzené a potrebné ako dýchanie. Nemá zmysel ich neustále strážiť alebo im všetko zakazovať. Radšej im pripravte „voľné pole“ a podporujte ich neutíchajúcu túžbu po poznávaní nových vecí.

Podporujte aktivitu
Šťastné batoľa je zdravé batoľa, preto ho nechávajte behať. Behajte po parku, po chodníku, dajte si bežecké preteky na záhrade, naučte ho používať odrážadlo a ak doma narobí spúšť, nerobte okolo toho veľa kriku. Radšej vyhláste preteky, ako rýchlo dokáže hračky upratať.

Pozor na skryté nebezpečenstvo
Než si to všimnete, malý človek dosiahne na povrchy a poličky, o ktorých ste si mysleli, že sú bezpečne mimo jeho dosahu. Len čo začne drobec loziť, porozmýšľajte nad zábranou ku schodom, krytmi rohov, zámkami na zásuvky a krytmi elektrických zásuviek.

Udržujte čistotu, ale nepreháňajte to
Základná domáca hygiena by mala byť prevenciou šírenia baktérií a infekcií. Možno dieťa vonku zje hlinu a trávu, ale doma by malo sedieť pri čistom stolíku a na čistej stoličke. Najrýchlejšie si s tým poradia antibakteriálne vreckovky, ktoré môžete mať poruke prakticky vždy a všade.

Navštevujte lekára pravidelne
Lekár by vám mal pripomenúť každú pravidelnú zdravotnú prehliadku, ale nespoliehajte sa iba na to a tiež si odsledujte, kedy je čas na očkovanie alebo poradňu.

Soľ a cukor s mierou
Deti by medzi prvým a tretím rokom mali prijať maximálne dva gramy soli denne. Sledujte hladinu soli vo všetkých hotových jedlách, ktoré svojmu dieťaťu podávate.
Dokonca aj jedlá, ktoré sa nezdajú byť slané, ako sú cereálie, sušienky či piškóty, obsahujú soľ.
V záujme zdravých zúbkov a celkového zdravia dieťaťa obmedzte spotrebu cukru v sladkostiach, džemoch, koláčoch. Podobne ako soľ, aj cukor býva tam, kde by ste ho nehľadali. Ovocné šťavy rieďte v pomere 1:1.

Chráňte jeho jemnú pokožku
Pleť vášho dieťaťa je extrémne citlivá, preto chráňte jeho pokožku pred priamym slnkom krémom s ochranným faktorom. Tváričku mu natierajte krémom, aj keď je chladno a veterno.

Dodržiavajte hygienu pri príprave jedla
Malé deti sú náchylnejšie na otravu jedlom, pretože sa ich imunitný systém stále vyvíja. Nedokáže sa ešte vysporiadať s infekciou tak ako dospelý. Pred prípravou jedla a aj po nej, zvlášť ak ste manipulovali so surovými vajcami a mäsom, si umyte ruky, surové potraviny uchovávajte oddelene od hotových jedál a utierky perte a žehlite.

Desiatujte zdravie
Batoľatá sú veľmi aktívne a potrebujú desiatu aj olovrant. Kúsky ovocia alebo zeleniny sú ideálnou voľbou.

Pravidelne upratujte
Odborníci zatiaľ presne nevedia prečo, ale malé deti sú náchylné na ekzém, sennú nádchu a iné alergie. Pravdepodobne je to z genetických dôvodov a väčšina detí z toho vyrastie.
Prach však zhoršuje dýchanie všetkých členov domácnosti, preto ho utierajte navlhko a koberce vysávajte aspoň raz týždenne, podlahy umývajte. Detské oblečenie a posteľnú bielizeň perte v prípravku pre deti.

Čistite mu zúbky
Čistite bábätku zúbky buď špeciálnym návlekom na prst, alebo detskou zubnou kefkou.
Kefku mu dajte do ruky, nech ju hryzie, zvykne si tak na ňu rýchlejšie. Staršie dieťa vezmite na vašu kontrolu k zubárovi, aby videlo, že sa tam chodí a nič mu nehrozí.
Váš zubár môže skontrolovať aj zúbky vášho dieťaťa.

Prestaňte fajčiť
Pasívne fajčenie je naozaj škodlivé a pre deti obzvlášť. Druhotný dym obsahuje okolo štyritisíc chemických látok a ich vdychovaním sa deti stávajú náchylnejšími na rôzne infekcie, alergie a dokonca aj syndróm náhleho úmrtia novorodencov. Dieťa tieto škodliviny vdychuje aj z vašich cigaretovým dymom napáchnutých šiat. 

 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok