Dieťa Novorodenec Ako bábätká spia a driemu v prvom roku života?

Po narodení strávi vaše bábätko asi polovicu doby spánku vo fáze REM a druhú polovicu vo fáze NREM. To sa počas prvých niekoľkých mesiacov života bábätka dramaticky zmení. V troch mesiacoch bude bábätko vytvárať melatonín na úrovni, ktorá ovplyvňuje spánok. V tomto veku začínajú bábätka spať lepšie.

Novorodenec dve tretiny dňa prespí

Novorodenci spia viac ako 16 hodín v priebehu 24 hodín, ale spočiatku je táto doba rovnomerne rozložená, takže vaše bábätko bude pravdepodobne striedavo spať a bdieť po dobu ôsmich hodín počas dňa a ôsmich hodín počas noci (čo je pre čerstvého rodiča samozrejme únavné).

Trojmesačné bábätko

Počas prvých 12 týždňov života bude vaše bábätko čoraz bdelšie, s dlhšími úsekmi pozornosti a bdelosti, k dobe kŕmenia a prebaľovania. Jeho potreba spánku sa zníži a začne sústreďovať svoj spánok na noc.

Tento denný režim môžete podporiť tým, že budete brať bábätko na denné svetlo. Denné svetlo pri pobyte vonku pomôže regulovať jeho biorytmus. Tomu pomôže aj pravidelné ukladanie na spánok v rovnakom čase.

Približne 75% dvanásťtýždňových bábätiek dokáže spať v 6 – 7-hodinových úsekoch, možno s prestávkou na kŕmenie a následným zaspaním.

Po polroku
Od šiestich mesiacov dokážu bábätká spať v noci 10,5 – 12 hodín a cez deň spia menej. Okolo šiesteho mesiaca dokáže veľa bábätiek prespať celú noc bez potreby kŕmenia, čo ale neznamená, že máte s nočným kŕmením skončiť, ak to vám a bábätku vyhovuje.

Deväť mesiacov
Približne vo veku deviatich mesiacov si bábätká potrebujú zdriemnuť len dvakrát denne. Prestanú zaspávať tretíkrát a zdriemnu si dopoludnia, popoludní, a potom spia 11 – 12 hodín. Okolo dvanástich mesiacov začnú vynechávať ďalšie zdriemnutie a väčšinu spánku zamerajú na noc.

Priemerné zdriemnutie počas prvého roka

0 – 3 mesiace – zdriemnutie každé dve hodiny

3 mesiace – celkom asi päť hodín

4 – 6 mesiacov – zdriemnutie asi každé tri hodiny, 3 – 4 zdriemnutia za deň

6 mesiacov – celkom asi 3 – 4 hodiny

6 – 9 mesiacov – tri zdriemnutia cez deň, najdlhšie okolo poludnia

9 mesiacov – celkom asi tri hodiny

9 – 12 mesiacov – dve zdriemnutia, najdlhšie okolo poludnia

12 mesiacov – celkom asi 2,5 hodiny po obede

* Zdroj: Millpond Sleep Clinic

Vytlačiť stránku
Zdielať článok