Dieťa Novorodenec Starí rodičia môžu byť kľúčom k šťastiu vášho dieťaťa

Rodičia využívajú pomoc starých rodičov odnepamäti. Babička a dedko ponúkajú okrem bezplatnej  starostlivosti a varovania oveľa viac. Potvrdí to nie jedno vnúča. Dobrí starí rodičia vnášajú múdrosť, skúsenosti, trpezlivosť – veď kto iný je pripravený na nekonečné „budeme sa hrať na...?“, aj veľa lásky a objatí. Získavajú tým však aj oni, a to nielen silné puto s vnúčaťom. Ak máte šťastie a aktívnych starých rodičov, tu je návod, ako všetko zariadiť k spokojnosti všetkých strán.

Tipy pre vás...

 • Buďte citliví k veku
  Nie všetci starí rodičia sa môžu  starať o dieťa na plný úväzok. Ak je starostlivosť o dieťa vyčerpávajúce pre vás, predstavte si, ako sa cítia oni!
 • Myslite na to, že starostlivosť o dieťa stojí peniaze
  Či sú to náklady na benzín alebo lekcie plávania, nespoliehajte sa na to, že starí rodičia zaplatia každý účet, hlavne ak majú obmedzený rozpočet. Niektoré rodiny sa rozhodnú za služby starým rodičom platiť.
 • Nehnevajte sa v tichosti
  Ak sa vám nepáči, akým spôsobom starí rodičia kŕmia vaše dieťa alebo sú k nemu v istých veciach prísni, nepotláčajte v sebe negatívne pocity. Problémy riešte včas a s pokojom. Môžete si dokonca vytvoriť zoznam pravidiel, aby mali všetci vo veciach jasno.
 • Neriešte drobnosti
  Pokiaľ má babička odlišný pohľad na brokolicu či sladkosti, ale ostatné veci robí perfektne, nechajte ju. Vyberajte si, čo skutočne chcete presadiť a starým rodičom verte, majú zdravý rozum.
 • Mama a otec vášho partnera
  Aj tento vzťah môže fungovať skvele, i keď vzťah so svokrovcami býva často náročnejší ako s vlastnými rodičmi. Aby ste sa vyhli konfrontácii, svoje očakávania vyjadrujte presne a nebuďte na nich prísna. Nezabúdajte: milujú vaše dieťa rovnako ako vy a ich chybné rozhodnutia boli v zásade myslené vždy dobre.

Tipy pre starých rodičov...

 • Buďte pozitívni
  Nekritizujte svoje vnúčatá a ich výchovu, aj keď to myslíte v dobrom – otrasie to ich sebaúctou. Nezabúdajte, že postupy rodičov prichádzajú do módy a rovnako z nej odchádzajú. Neexistuje žiadny správny či nesprávny spôsob, ako na to.
 • Konštruktívne rady sú v poriadku
  Ponúkajte ich jemne a s podporou. Predtým, ako niečo vyslovíte, si premyslite, kde sú hranice.
 • Pomáhajte v domácnosti
  Bez ohľadu na to, či zapnete kávovar, uvaríte večeru, nakúpite či vyperiete. Praktická pomoc bude bez pochýb vždy ocenená. Nemusíte sa báť, ešte stále vám zostane dostatok času na maznanie sa s vnúčaťom. Každá pomoc je u unavených rodičov vítaná.
 • Sledujte čas
  Napriek tomu, že by ste sa so svojimi vnúčatami hrali navždy, majte na pamäti, ako sa cíti vaša dcéra, syn alebo ich partner. Aj oni potrebujú čas a priestor na seba a svoje deti.
 • Vyjadrujte svoj názor
  Pokiaľ sa staráte o dieťa, nebojte sa nastaviť si základné pravidlá a ak je to nutné aj mierne zatlačiť. Pri pravidelnej starostlivosti sa nehanbite požiadať o peniaze na výdaje. Všetko niečo stojí, komunikujte a vyjadrite svoj názor čo najskôr.
Vytlačiť stránku
Zdielať článok