Tipy a rady Brusnice – nielen liečivé, ale aj chutné v omáčkach či koláčoch

Brusnice majú jasnočervenú farbu, pochádzajú zo severnej Ameriky a severnej Európy, kvitnú začiatkom leta a zbierajú sa na jeseň. Existuje viac ako 100 odrôd. Severoamerickí Indiáni ich používali ešte pred Kolumbom. Na komerčné účely sa začali pestovať takmer pred 200 rokmi.

Liečivé brusnice

Brusnica je nízky ker dorastajúci do výšky približne 25 centimetrov. Plody brusnice sú malé červené bobuľky. A práve tie sú zdrojom obrovského množstva vitamínu C, vitamínu A, vitamínu K, karoténu, vlákniny a antioxidantov. Obsahujú kyselinu citrónovú, kyselinu jablčnú, kyselinu benzoovú a kyselinu šťaveľovú. Bohaté sú na minerálne látky, ako je magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík.

Brusnice okrem toho, že efektívne pomáhajú pri liečbe zapáleného močového mechúra a obličiek, znižujú hladinu cholesterolu a pomáhajú stabilizovať rytmus srdca. Americkí Indiáni ich tiež používali na obklady na rany. Podobný dezinfekčný a protizápalový účinok, ktorý chráni močové ústrojenstvo, využívali v boji proti otrave krvi. Brusnice sú účinné proti hnačke, chrípke či skleróze. Používajú sa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky a reumatizmu.

Obsahujú aj omega-3-mastné kyseliny, ktoré obnovujú bunky, takže výťažky z nich čoraz častejšie nájdete aj v pleťových krémoch. Pravidelná konzumácia zabraňuje rozširovaniu baktérií v ústnej dutine a potláča vznik zubných ochorení.

Brusnice sú vhodným doplnkom stravovania počas chudnutia. Podporujú prečistenie organizmu, zlepšujú trávenie a urýchľujú vyprázdňovanie. Pozor však na kvalitný pitný režim, pretože bez neho brusnice nebudú účinné.

Pestovanie, zber, skladovanie a spracovanie

Pestovanie brusníc si vyžaduje špeciálne rašelinové substráty. Zavlažovanie nie je potrebné, pretože krík brusnice neznáša príliš veľkú vlhkosť. Zber je najlepšie vykonávať ručne, aby sa predišlo poškodeniu kríkov a plodov. Plody sa zbierajú v období plnej zrelosti, keď sú sýtočervené, čo je najviac počas augusta a septembra. Taktiež sa zbierajú aj listy, a to opatrným odtrhnutím, aby sa nepoškodili alebo nepokrčili. Listy sa zbierajú naraz s plodmi v rovnakom období. Sú užitočné práve pri prechladnutí a pri liečbe ochorení močových ciest – môžete si z nich spolu s plodmi vyrobiť liečivý čaj. Plody sa môžu jesť aj surové, avšak najčastejšie sa listy aj plody sušia, a to buď v tieni, alebo na slnku, prípadne pri umelom teple, najviac však pri teplote 40 °C. Skladujú sa na suchom mieste bez svetla.

Po zbere brusnice ďalej nedozrievajú. Vhodné je použiť ich do dvoch dní od zberu, pretože ak ich necháte pri izbovej teplote, pokazia sa. Vákuovo zabalené vydržia v chladničke až štyri týždne.

Brusnice sa dajú sušiť aj v rúre. Dôležité je nechať pootvorené dvierka a často ich kontrolovať, aby veľmi nepreschli. Ak chcete následne sušené brusnice hydratovať, namočte ich na pár hodín do vody alebo džúsu.

Dobre sa skladujú mrazené. Rozložte ich do jednej vrstvy do vrecúška či mrazuvzdornej dózy a skladujte v mrazničke pokojne až 6 mesiacov.

Brusnice – nielen liečivé, ale aj chutné v omáčkach či koláčoch
Kto, s kým, kde?

Brusnice si veľmi dobre rozumejú s jablkami, (hnedým) cukrom, kukuricou, smotanou, javorovým sirupom, pomarančom, bravčovým mäsom, hydinou, mandarínkami či vlašskými orechmi. My sme ich v kuchyni vyskúšali a môžeme sa pochváliť pečenými šiškami s brusnicovou polevou či lineckým koláčom s tvarohom a brusnicami.

Brusnicový džem

Z brusníc si môžete vyrobiť aj chutný brusnicový džem. Na jeho prípravu použite pekné, farebné, zrelé plody. Nemali by byť prezreté, lebo mäkké brusnice majú horšiu rôsotvornú schopnosť, a nedozreté brusnice sú zasa veľmi trpké. Brusnice obsahujú veľké množstvá trieslovín, kyselín a pektínových látok, ktoré výslednému brusnicovému džemu dodajú príjemnú pikantnú chuť.

Ako si pripraviť stredné ostrý, sladký brusnicový džem?

Je to veľmi jednoduché. Dávku džemu varte maximálne z 1,5 kg ovocia. Z 1 kg ovocia treba odpariť 0,45 l vody. Pridajte 0,8 kg cukru, nepridávajte pektínové prísady ani kyselinu.

Zavárané brusnice

Brusnice sa dajú zavárať aj bez pridania cukru a vody, hovoríme o zaváraní vo vlastnej šťave.

Čisté ovocie naložte do pohárov, zavrite a sterilizujte. Ovocie nesmie byť poškodené – zavárať možno len zdravé kusy. Zavárané brusnice môžete podávať s grilovaným syrom, ale vhodné sú tiež na výrobu brusnicových omáčok.

Brusnicová omáčka

Ako sme už spomenuli, zavárané brusnice môžete použiť na výrobu jednoduchej brusnicovej omáčky.

Čo na to potrebujete?

V hrnci nechajte skaramelizovať cukor, pridajte víno a brusnice. Zmes varte na strednom plameni a premiešavajte, až kým sa tekutina neodparí a omáčka nezhustne.

Brusnicovú omáčku podávajte ešte teplú, výborne sa hodí k divine.

Brusnicové čatní

Nezabúdajte ani na omáčku k mäsu na indický spôsob – brusnicové čatní. Takáto brusnicová omáčka je výborná k morčaciemu, hydinovému či kačaciemu mäsu. Určite neodoláte a brusnicové čatní ochutnáte s pečenými zemiakmi alebo paštétami, paté, krevetami, sorbetmi – všade tam sa brusnice cítia ako doma.

Na brusnicové čatní potrebujete:

Brusnice vložte do hrnca, zalejte vodou, pridajte cukor, škoricu, zázvor a varte, až kým sa brusnice nezačnú rozpadávať (cca 15 až 20 minút). Pridajte nasekané jablká, hrozienka a najemno nakrájaný zeler. Redukujte ďalších 20 minút, kým zmes nezhustne. Nechajte vychladnúť a podávajte s grilovaným mäsom či pečenými zemiakmi.

Brusnicové želé s kardamomom? To je len jedna z vynikajúcich sladkých pochúťok. A čo tak brusnicovo-syrové pochúťky na chrumkanie?

Brusnicový sirup

Odšťavená šťava z plodov brusníc je vitamínovou bombou pre organizmus. Z brusníc si však viete pripraviť aj chutný a zdravý brusnicový sirup.

Môžete ho použiť na palacinky alebo na dochutenie obľúbených nápojov. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Čo na to potrebujete? 2,5 šálky čerstvých alebo mrazených brusníc, 1 šálku vody a 1 šálku trstinového cukru. Všetko spolu varte na miernom ohni asi 20 minút, následne nechajte vychladnúť, prepasírujte cez sitko a nalejte do fliaš. Brusnicový sirup skladujte v chladničke. 

Zdroj: liecive-caje.sk, harvettotable.com, zdravoteka.sk, konzervovanie.sk, korunnycukor.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.