Zdravý životní styl Zdravé jedlo Víno patrí do kuchyne – zredukujte ho!

Degustácia vína sa už udomácnila aj v našich zemepisných šírkach, avšak varenie s kvalitným vínom nie je až také rozšírené. Väčšina z nás ešte stále preferuje do varenia lacné krabicové víno, neuvedomujúc si, že práve kvalita vína ovplyvňuje výslednú chuť pripravovaného jedla.

Čo sa deje, keď varíte s vínom?

Keď pridávate do varenia víno, alkohol sa varením odparí a to, čo ostáva v jedle, je koncentrovaná chuť vína. Toto je veľmi dôležité si uvedomiť, aby ste pochopili, prečo je dôležité víno párovať s potravinami, ktoré idete variť. Biele víno sa dobre páruje s jemnými potravinami, ako sú ryby či morské plody a zelenina. Červené víno sa dobre páruje s červeným alebo bravčovým mäsom.

Chuťový profil vína ovplyvňuje výslednú chuť vášho jedla. Cukry obsiahnuté v sladkom víne budú oveľa koncentrovanejšie, keď sa víno uvarí. Podobne sa chuťovo prejavia aj taníny a kyseliny, ktoré sa nachádzajú v červenom víne.

Predtým, ako začnete variť s vínom

Ako si vybrať víno do varenia? Pravidlo číslo 1: Určite nevarte s vínom, ktoré by ste bežne nepili. Kvalita vína je rovnako dôležitá ako kvalita ostatných surovín, ktoré pri varení používate. Neznamená to, že musíte na varenie použiť to najdrahšie víno – stačí vám kvalitné víno od osvedčených vinárov. Zvážte však nielen farbu, ale aj odrodu vína. Víno obsahuje cukry, triesloviny a kyseliny, ale ich pomery sa líšia pri jednotlivých odrodách. Ak varíte s vínom, nepoužívajte už do varenia citrónovú šťavu ani ocot, aby ste to s kyslosťou neprehnali. Ak varíte s potravinami, ako sú cibuľa, pór alebo mrkva, ktoré majú vysoký obsah cukru, použite do varenia skôr suchšie vína a vyhnite sa sladkým či polosladkým vínam.

Červené alebo biele?

Párovanie vína je celkom jednoduché. Biele víno párujte so svetlými potravinami, ako sú ryby, hydina, a červené víno s tmavými potravinami – divina, hovädzie, bravčové mäso a pod. Bravčové mäso v bylinkovej omáčke s vínom je tak trošku výnimka a páruje sa aj s bielym, aj s červeným vínom.

K bielemu vínu sa ďalej hodí melón, citrón, pomaranč, olivy, huby, špargľa.

K červenému vínu pasujú broskyne, hrušky, slivky, čerešne, čokoláda, bobule.

Víno patrí do kuchyne – zredukujte ho!

Spôsoby varenia s vínom

Víno má pri varení univerzálne použitie. Určite s ním môžete viac experimentovať a pridávať ho nielen priamym nalievaním do jedla.

1.    Použite ho ako marinádu

Kyseliny, ktoré víno obsahuje, dodajú marináde fantastickú chuť. Víno použite ako náhradu octu alebo citrónovej šťavy.

2. Potierajte ním jedlo počas pečenia a grilovania

Pripravte si víno do mištičky a pomocou pierka ním potierajte jedlo pri pečení či grilovaní. Jedlo tak získa ďalšiu zaujímavú chuťovú vrstvu.

3. Deglazujte!

Deglazovanie je zohrievanie vína alebo inej tekutiny na panvici, v ktorej vám zostala šťava a sediment z pečenia, z čoho vám vznikne omáčka.

Ako na to? Do výpeku, ktorý vám ostal z mäsa na panvici, pridajte nadrobno nasekanú šalotku, cesnak a kocku masla. Orestujte a podlejte vínom. Pridajte niekoľko vetvičiek tymianu a rozmarínu, duste a víno redukujte, až kým omáčka nezhustne a celkový objem sa nezníži asi o polovicu. Na dochutenie môžete na záver pridať ešte dijonskú horčicu, soľ, čierne korenie a posledný kúsok masla. Nakrájajte mäso a polejte ho vínovou omáčkou.

4. Prilievajte ho do varenia

Jedlá, ako je hovädzí bourguignon, sú vhodným adeptom na prilievanie vína priamo do jedla, pretože víno dodáva dlho dusenému mäsu hĺbku.

5. Opite ovocie

Pošírované hrušky sú dokonalým príkladom toho, ako nechať zmiznúť víno v ovocí. A aké červené víno je na pošírovanie vhodné? Keďže sa bude variť s korením a medom, je dobré túto sladkú chuť ešte umocniť. Vhodný je Cabernet Sauvignon alebo Merlot.

6. Pečte s ním

Jednoducho nahraďte časť tekutiny v recepte vínom. Väčšina alkoholu z vína sa vyparí a ostane vám v jedle originálna príchuť. Dobrou voľbou je dezertné víno Big Banyan alebo Merlot.

Varenie s vínom je naozaj zábavné a chutné. Dôležité je vedieť, že víno sa do varenia nepridáva na konci, pretože musí mať dostatok času na odparenie alkoholu. Ak vám alkohol v jedle chýba, hotové jedlo podávajte spárované s vhodným neuvareným vínom. A keď nie s vínom, tak aspoň s čarovným hroznom.

Zdroj: myfoodstory.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok