Zdravý životní styl Zdravé jedlo Čarovné hrozno: Víno a hrozienka vám okorenia vzťah

Hrozno je viac než len víno alebo sladké bobule na dzobkanie. Obsahuje silný antioxidant resveratrol proti trombóze, pomáha pri rakovine prsníka, dodáva energiu a zároveň upokojuje, zaháňa hlad. Tri hroznové dni vás bez hladu a nutkania na sladké odľahčia o dve kilá. Hroznové šupy spevnia cievy, olej rozjasní pleť a keď si večer dáte s partnerom za hrsť hrozienok, prípadne ešte aj s pohárikom vínka, je dosť možné, že pôjdete spať neskôr, ako zvyčajne.

História pestovania hrozna

Vinič poznali už Egypťania a rovnako ako my z neho vyrábali víno. Bol to nápoj pre bohov a teda aj pre faraónov. Vlastne iba pre nich. Ako dar bohov si víno ctili aj Gréci, ktorí ho riedili vodou. Za rozšírenie viniča do zvyšku Európy, ale aj do Afriky, vďačíme dobyvačnými Rimanom, ktorí tam, kde to bolo vhodné, zakladali vinice. Odkiaľ presne hrozno pochádza, nevedno. Predpokladá sa, že z okolia Kaukazu a Gruzínska.

S pestovaním viniča si nechajte poradiť

Vinič hroznorodý, na ktorom hrozno dozrieva, je lianovitá rastlina, ktorá môže dorásť až do pätnástich metrov a urodiť až 40 strapcov s približne sedemdesiatimi bobuľami. Tvarovo rozličné strapce hrozna majú od 10 do 30 cm, váhu aj vyše kila a ich bobule sú podľa odrody guľaté, strukovité, oválne a veľké 1 až 2,5 cm. Šupa je aromatická, farebná, v čase dozrievania vosková. V dužine sú spravidla dve semená, ale sú aj odrody bez zrniečok, ktoré sa využívajú na sušenie a výrobu hrozienok. Chuť hrozna určuje odroda, ale aj oblasť pestovania a počasie v danom roku.

Vinič má rád teplé poveternostné podmienky, ale pri vhodnej pôde sa mu darí aj v chladnejších oblastiach. Vinič hroznorodý má rád ľahšie humusné pôdy, s kyslým až neutrálnym pH. Hrozno potrebuje pre dozretie dostatok slnka, preto vinič vysádzame na južné a juhozápadné svahy, chránené pred severným vetrom a prudkým mrazom.

Vinič vysádzajte na jar alebo na jeseň dostatočne hlboko. V rade zachovajte rozostupy 1 – 1,2 metra, medzi radmi 2 – 2,5 metra. Rastlinu namočte pred sadením na 8 hodín do vody a potom saďte do hlbokej jamy, naspodok ktorej prihodíte trochu maštaľného hnoja. Vinič zasaďte tak hlboko, aby trčalo iba 5 cm nad miestom očkovania, zem dobre popritláčajte k rastline. Na jeseň vytŕčajúcu časť chráňte pred mrazmi vrstvou zeminy alebo pilín. Na jar tento výhonok skráťte na 2 – 3 očká.

Vinič potrebuje oporu. Ročnej rastline stačí kôl, staršia, rozkonárená, už potrebuje konštrukciu. Vinič počas vegetačného obdobia odburiňujte, postrekujte fungicídmi proti hubovitým ochoreniam a prihnojujte. Ak ste do pôdy pri výsadbe zaorali maštaľný hnoj, prvé dva roky hnojiť nemusíte. Pred príchodom zimy nakopčite na drevenú časť asi 30 cm zeminy, aby vinič nevymrzol.

Zavlažovanie vinič nepotrebuje.

Aby vinič dobre rástol a rodil, je treba ho pravidelne rezať. Iným spôsobom sa reže mladý vinič a inak starší. Pokiaľ s tým nemáte skúsenosti, nechajte si poradiť od skúsených vinohradníkov. Experiment na vlastnom viniči by vás mohol stáť pekných pár kíl hrozna, o ktoré by ste zlým rezom mohli prísť.

V dostatočne hlbokej nádobe dopestujete určité odrody hrozna aj na balkóne.

Choroby a škodcovia viniča: Najhoršie sú vtáky

Teplé a vlhké počasie počas vegetácie podporuje vznik hubového ochorenia múčnatky. Vo vlhkých oblastiach môže bobule hrozna poškodiť aj pleseň sivá. V teplejších oblastiach pôvodné druhy viniča ohrozuje aj fyloxéra. V suchom období sú zas nepríjemnými návštevníkmi roztoče, ktoré šarapatia na listoch. Významnými škodcami dozretej úrody hrozna sú škorce a drozdy. Proti nim hrozno ochránite ochrannou sieťou.

Druhy hrozna

Laicky rozoznávame hrozno biele, červené, ružové, tmavé, modré, sladké, kyslé, možno ešte voňavé. Pritom existuje vyše 60 druhov hrozna a 8-tisíc odrôd. Podľa použitia sa odrody hrozna delia na muštové, stolové a podnožové.

Muštové odrody hrozna

Muštové odrody majú spravidla menšie, aromatické bobule s vysokým obsahom cukru a sú relatívne dobre odolné voči hubovým chorobám a škodcom. Delia sa na biele, modré a muštové.

Biele muštové odrody sú napríklad Devín, Rizling biely a vlašský, Veltlínske červené, Veltlínske zelené, Tramín červený, Rulandské šedé a biele, Muškát, Müller-Thurgau či Sauvignon blanc.
Z modrých muštových odrôd vám môžu byť známe Alibernet, Dunaj, Frankovka modrá, Merlot, Portugalské modré, Zweigeltrebe, Cabarnet sauvignon, Svätovavrinecké.

Stolové odrody

Stolové odrody hrozna  prilákajú pozornosť veľkými strapcami veľkých bobúľ s pevnou dužinou. Obľúbené sú najmä aromatické muškátové odrody.

Podnožové odrody

Podnožové odrody viniča sú odolné, prispôsobivé a preto sa používajú ako podnože pre sadenice iných druhov viniča. Preto kvalita ich bobúľ nie je taká dôležitá.

Vedeli ste, že...
...farba vína závisí od odrody hrozna a spôsobe spracovania? Z červeného hrozna môže byť biele víno, naopak však nie.


Hrozno vás nabije energiou a zaženie hlad

Ste hladní a do obeda ďaleko? Alebo vás prepadla náhla chuť na sladké? Čaká vás náročná skúška, prezentácia? Skôr, než siahnete po rýchlom občerstvení alebo čokoládovej tyčinke, skúste hrozno. Rýchlo zaženie hlad, chuť na sladké, únavu a zmierni stres. To všetko vďaka vysokému obsahu cukru, ktorý telo dokáže rýchlo rozložiť a dlho využívať.
Bobuľa hrozna je z asi 80 % voda a až 25 % môže byť cukor. V sto gramoch hrozna je priemerne:

 • 69 kalórií
 • 8 g sacharidov,
 • 0,3 - 1,2 g kyselín
 • 1 – 3 g trieslovín
 • 1 g vlákniny

V hrozne nájdete aj vitamíny skupiny B, vitamín C, provitamín A, železo, draslík, kremík, kyselinu jablčnú a vínnu. S takýmto zložením hrozno všeobecne:

 • Zlepšuje trávenie
 • Pôsobí proti zápche
 • Podporuje činnosť čriev
 • Upokojuje žalúdok
 • Čistí obličky a močové cesty
 • Spevňuje pokožku, vlasy a nechty
 • Pomáha pri astme a kašli
 • Povzbudzuje imunitný systéme
 • Znižuje tvorbu „zlého“ LDL cholesterolu a zvyšuje tvorbu „dobrého“ HDL cholesterolu
 • Preventívne pôsobí proti cukrovke
 • Spomaľuje rast nádorov

Pre prevenciu srdcovo-cievnych ochorení, očných ochorení a rakoviny prsníka si doprajte červené a modré hrozno.
Ak chcete ulahodiť tráviacemu traktu, prečistiť sa a chudnúť, či máte anémiu, doprajte si svetlé odrody hrozna.

S tmavým hroznom opatrne, ak máte migrény a anémiu!
Môže spustiť záchvat migrény a znížiť hladinu železa v krvi.

Nevyhýbajte sa ani jedeniu šupiek a jadierok! Práve v šupke sa nachádza silný antioxiant resveratrol, ktorý zlepšuje stav ciev a preventívne pôsobí proti trombóze. V jadierkach sú triesloviny a kvalitný tuk, z ktorého sa vyrába hroznový olej. A ten je vynikajúcim prostriedkom pre udržanie zdravej pleti, liečbu jaziev, popálenín.

5 tipov, aby ste si hrozno užili naplno

 1. Pri kupovaní si strapec hrozna dobre prezrite. Mal by byť bez nahnitých a plesnivých bobúľ. Pri potrasení by zo strapca malo vypadnúť čo najmenej bobuliek. Nakoniec k hroznu privoňajte. Nemalo by byť cítiť hnilobou, stuchlinou ani ničím nepríjemným.
 2. Hrozno umývajte tesne pred tým, než ho budete jesť. Ponorte ho na pár minút do vody, aby sa uvoľnili nečistoty zvnútra strapca a potom ho dobre opláchnite tečúcou vodou.
 3. Hrozno skladujte v chladničke. Neporušené bobule vydržia 5 dní až týždeň.
 4. Pokiaľ si chcete vychutnať chuť hrozna a neriskovať tráviace problémy, jedzte hrozno izbovej teploty.
 5. Dve hodiny pred a dve po hrozne sa vyhnite:
 • Mlieku
 • Alkoholu
 • Bublinkovým nápojom

Tieto kombinácie by váš tráviaci trakt asi nezvládol. Podobný laxatívny účinok má aj zjedenie veľkého množstva hrozna naraz. 

Chudnutie s hroznom je príjemné

Pri diéte je hrozno vhodné, myslite však na vysoký obsah cukru. Práve vďaka nemu je výborným prostriedkom na čistiace dni. Doprajte svojmu telu odľahčenie v podobe troch hroznových dní, počas ktorých zjete každé dve hodiny štvrť kila bobuliek. Neprekročte však dve kilá denne. Prakticky každú chvíľu tak budete niečo jesť, nebudete hladní a budete mať dostatok energie. Navyše vás nebude nutkať na maškrtenie.

Mám cukrovku. Môžem jesť hrozno?

Diabetici kvôli nedostatku inzulínu nedokážu využívať cukry a iné sacharidy zo stravy. Hrozno patrí medzi potraviny, ktoré diabetici jesť môžu. Ideálne dopoludnia jeden strapec. V každom prípade ak máte cukrovku, najprv sa poraďte s lekárom, ktorý vám vám vysvetlí, kedy a koľko hrozna môžete zjesť.


Môžete jesť hrozno v tehotenstve a počas dojčenia?

Tak ako pri ostatných druhoch ovocia a zeleniny aj pri hrozne sa budúce a dojčiace mamičky pýtajú, či je možné jesť hrozno v tehotenstve a počas dojčenia. Hrozno obsahuje horčík, ktorý zmierňuje kŕče. Má dostatok vlákniny a pôsobí protizápchovo. Zlepšuje imunitu. Neutralizuje baktérie v ústnej dutine, čím prispieva k ochrane zubov proti zubnému kazu. Polyfenoly v hrozne chránia srdce. Resveratrol posilňuje cievy. Minerály pôsobia na nervovú sústavu. Takže odpoveď pre mamičky znie: Áno, počas tehotenstva a dojčenia môžete jesť hrozno. Aby ste eliminovali prípadné neželané účinky, jedzte iba dužinu.

Tip proti rannej nevoľnosti:
Vypite ráno nalačno šťavu z bieleho hrozna,  zriedenú trochou vody. Dodá vám to stratené minerály aj energiu.

No zároveň treba povedať, že to s ním nepreháňajte. Priveľa resveratrolu môže pôsobiť toxicky, príliš veľa hrozna vás môže prehnať. Hroznu sa počas tehotenstva vyhýbajte, ak máte cukrovku, obezitu a zažívacie ťažkosti.

Počas tehotenstva a dojčenia sa odporúča jesť hrozno bez šupy a jadierok.

Hroznové jadierka sú tiež zdravé, pozor na žlčník

Jadierka z hrozna sú na tom podobne ako melónové jadierka. Sú nedocenené a veľakrát končia v smetiaku, alebo si radšej kúpite hrozno bez semienok. Pritom sa z hroznových jadierok vyrába drahý olej, plný cenných látok pre zdravie!

Hroznové semienka prispievajú k zdraviu celého tela tým, že posilňujú imunitný systém. Znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi. Určite by ste ich mali chrumkať ak ste alergici. Látky v jadierkach hrozna utlmujú vyplavovanie histamínu a tým zmierňujú alergické reakcie. V hroznových jadierkach je tiež množstvo kolagénu, ktorý prospieva pleti, spevňuje ju a rozžiaruje.

No ak máte problémy so žlčníkom, siahnite radšej po bezkôstkovom hrozne, hroznovom oleji alebo prášku z hroznových jadierok. Drobné semienka by mohli vyvolať bolestivý žlčníkový záchvat.

Sušené hrozienka potešia najmä pánov

Na výrobu sušených hrozienok sa využívajú bezsemienkové druhy hrozna. Sušené hrozienka sú rovnako zdravé ako „surové“ hrozno a sú vynikajúcou náhradou cukríkov, keksíkov či iných sladkostí, keďže cukor v nich je koncentrovaný a sú teda sladšie. Na rozdiel od sladkostí však obsahujú kyselinu oleanolovú, ktorá chráni ústnu dutinu pred rýchlym množením baktérií a tým aj zuby pred zubným kazom a ďasná pred zápalmi.
Zopár sušených hrozienok pol hodiny pred spaním vám pomôže zaspať a dodá vám energiu počas dňa.
Aminokyselina arginín v sušených hrozienkach povzbudzuje libido. Pokiaľ vám chýba chuť na sex, alebo pánov trápi erektilná dysfunkcia, hrsť hrozienok stojí za skúšku.
Pozitívne účinky sušených hrozienok vyvažuje vyšší obsah cukru. Preto s nimi opatrne, aby ste za zdravý úsmev a kvalitný sexuálny život nezaplatili kilami navyše.

Sušené hrozienka Sultánky alebo Jumbo sú sladšie a väčšie.

Mrkvový šalát s hrozienkami
     

Hroznový olej sa uplatní v kuchyni aj kúpeľni

Hroznový olej zatiaľ nie je v našich kuchyniach bežne udomácnený. Olej sa získava z jadierok hrozna, lisovaných za studena. Jeho chuť pripomína trochu oriešky s hroznovým podtónom. Vydrží teplotu až 252 °C a preto je vhodný aj na varenie, ale vynikajúco sa hodí do studenej kuchyne. Hroznový olej v studenej kuchyni so cťou zastúpi aj taký obľúbený olivový olej.

Väčšej obľube sa hroznový olej teší v kozmetike. Obsahuje totiž sťahujúce látky, ktoré zužujú mazové žľazy a pritom ich neupchávajú. Hroznový olej je ľahký, na pokožke nezanecháva mastný film a je vhodný aj na masáže. Hroznový olej doprajte svojej pokožke, ak máte:

 • Mastnú, pórovitú pleť
 • Zrelú pleť
 • Unavenú pleť
 • Ekzémy
 • Psoriázu
 • Popáleniny
 • Jazvy

Účinky hroznového oleja sa prejavia aj na vlasoch. Pred umytím vmasírujte hroznový olej do pokožky a rozčešte do dĺžky a nechajte pol hodiny pôsobiť. Potom umyte ako obvykle. Pár kvapiek hroznového oleja môžete votrieť aj do suchých končekov vlasov, nebudú sa štiepiť.

Ako spracovať hrozno? Skúste týchto 7 chutných spôsobov!

Recepty s hroznom

Hrozno je vďačné ovocie nielen na priamu konzumáciu. Široké uplatnenie nájde aj v kuchyni. Hodí sa do šalátov, vareného či pečeného jedla.. Skúste napríklad pečené kuracie stehná s hroznom

Z hrozna sa robia šťavy, kompóty, džemy, ochutí plnky v koláčoch alebo sa dá použiť ako samostatná plnka. Náš tip na sladké raňajky je hroznový džem 

Čarovné hrozno: Víno a hrozienka vám okorenia vzťah

Zdroje: goodhousekeeping.com, vysetrenie.zoznam.sk, webmd.com, askwomenolnine.org, organicfacts.net, zdravieastyl.sk


Vytlačiť stránku
Zdielať článok