Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Každý dobrý kuchár potrebuje kvalitné náradie, teda hrnce a panvice na to, aby sa výsledné jedlo podarilo. Výber vhodnej panvice a hrnca súvisí s typom jedla, ktoré budete variť, uľahčí vám tak celý proces prípravy. Máme pre vás niekoľko tipov, aké panvice a hrnce si zaobstarať.
Ak investujete do naozaj kvalitných hrncov a panvíc, vydržia vám mnoho rokov aj pri dennom používaní. Nenechajte sa zlákať lacným kuchynským náradím, ktoré po pár rokoch prestane slúžiť.
Či už varíte len príležitostne alebo každý deň, investícia do niekoľkých druhov hrncov a panvíc sa oplatí. V domácnosti sa vám rozhodne nestratia:
Set však prispôsobte podľa toho, aké jedlá varíte a aké riady využijete najčastejšie.
Klasické panvice – univerzálne hlbšie panvice, na ktorých vypražíte rezeň alebo uvaríte omáčku
WOK panvice – panvice s kotlíkovým tvarom sa hodia predovšetkým na prípravu ázijských jedál
Grilovacie panvice čiže steakové – panvice s vrúbkovaným povrchom a hranatým tvarom sú ideálne na prípravu steakov, grilovanej zeleniny či syrov
Palacinkové panvice – majú veľmi nízky okraj a sú ľahké. Pripravíte na nich nielen palacinky, ale aj lievance, zemiakové placky a placky všetkého druhu
Elektrické panvice – oceníte ich predovšetkým na chatách alebo tam, kde nie sú ideálne podmienky na prípravu jedla. Sú multifunkčné a pripravíte v nich od buchiet až po mäso takmer všetko.
Vo woku pripravte rýchle kuracie kung-pao
Najčastejšie predávanou panvíc je tá s priemerom 25 – 30 cm a pojme jedlo pre viac ako dvoch členov domácnosti. Pohodlne na nej usmažíte 4 kúsky mäsa či menšiu rybu.
Malé panvice s priemerom 20 – 24 cm ocenia tí, ktorí varia len pre seba. Výhodou menšieho rozmeru je, že sa s panvicou lepšie manipuluje, pretože nie je taká ťažká.
Najväčšie panvice, ktoré merajú 32 – 40 cm, sú ťažké, zato na nich usmažíte hoci aj celú vianočnú rybu. Takúto panvica si obstarávajú hlavne profesionálni kuchári.
V kuchyniach sa najčastejšie stretnete s panvicami okrúhlymi, ktoré sú univerzálne. Môžete na nich vyprážať i variť. Potom existujú panvice, ktoré majú špeciálny tvar, ktorý určuje, aké jedlá na nich možno pripraviť. Napríklad pre ryby existujú panvice s obdĺžnikovým tvarom. Na dne panvice býva aj mriežka, ktorá vytvorí na rybe pekný vzor. Na takej panvici však nepripravíte omáčku.
Ugrilujte si pražmu s rozmarínovými zemiakmi
Na panviciach s rozdeleným dnom urobíte hneď niekoľko druhov jedál naraz. Naraz môžete pripravovať napríklad mäso a zeleninu.
Už ste sa stretli s obojstrannou panvicou? To je taká, ktorá má klasický okrúhly tvar, ale skladá sa z jednej panvice navyše – obe panvice sa k sebe dajú pricvaknúť. Ak sa chystáte variť vyššie omelety, bude sa vám hodiť.
Plánujete v hrncoch a panviciach nielen variť a smažiť, ale tiež zapekať? V tom prípade pozor na rukoväte a držadlá. Musia byť tepelne izolované, z nerezu a hliníka. Prípadne existujú sady hrncov, ktoré majú rukoväť odnímateľnú a ľubovoľne môžete držadlá odcvaknúť alebo pricvaknúť k inému hrncu či panvici zo súpravy. Potom môžete bez obáv vložiť uvarené cestoviny v hrnci ešte do rúry a zapiecť ich. To isté platí aj pre pokrievky, ktoré by nemali mať rúčku z plastu, aby sa v rúre neroztavila.
Jednou z najlepších investícií sú bezpochyby hrnce a panvice s nepriľnavým povrchom. Ušetria vám tiež čas a energiu pri umývaní. Na nepriľnavý povrch používajte zásadne len plastové varešky a obracačky alebo drevené nástroje s oblými hranami, aby ste nádoby nepoškriabali. Vďaka tomu predĺžite životnosť hrncov aj panvíc.
Hrnce, panvice, liatina, teflón: Naozaj záleží na tom, v čom varíte
Keď pôjdete kupovať riad, zamerajte sa na symboly, ktoré určujú vhodnosť hrncov a panvíc pre použitie na konkrétnych varných zdrojoch. Najčastejšie ich nájdete na spodnej strane nádob.
Panvicu vždy ohrievajte bez tuku, ale neprehrievajte ju. Inak sa prepáli a vytvoria sa na nej farebné škvrny. Najprv ju dajte na sporák bez tuku a predhrejte, potom môžete naliať olej alebo pridať maslo. Rovnaké pravidlo platí aj pre panvicu s nepriľnavým povrchom.
Nerezové riady nikdy neumývajte za pomoci drsných umývacích hubiek, pieskov či drôteniek. Tieto materiály poškriabu povrch a riad sa rýchlejšie stane nepoužiteľným. Než chytíte drôtenku, skúste odstrániť pripáleniny z hrncov a panvíc šetrne
Ak často pridávate soľ do prázdneho riadu, zničí sa hladký povrch dna. To spoznáte podľa malých dierok na dne. Soľ pridávajte vždy, až sa voda začne variť.
zdroj: kuchyne.bydleniprokazdeho.cz, gast