Tipy a rady Mandle – výživa pre mozog malých aj veľkých

Mandle patria medzi oriešky, ktoré nám prinášajú veľa benefitov. Priaznivé zdravotné účinky mandlí môžete pocítiť pri dennej konzumácii v objeme 10 – 60 g. Už pár kúskov mandlí denne si dokáže poradiť s vysokým cholesterolom, pálením záhy, s cukrovkou či problémami so zrakom.

Sú zdrojom mnohých živín a pomáhajú pri vývoji zdravého ľudského mozgu. Obsahujú dve živiny dôležité pre mozog: riboflavín a L-karnitín, ktoré zvyšujú aktivitu mozgu a vytvárajú nové nervové dráhy, čím znižujú výskyt Alzheimerovej choroby. Všetky oriešky obsahujú množstvo vlákniny a zdraviu prospešných tukov.

Dôležité namáčanie mandlí

Medzi najkvalitnejšie patria talianske a španielske mandle. Nezabudnite ich pred konzumáciou namočiť. Namáčaním sa stávajú stráviteľnejšími, telo lepšie absorbuje ich živiny a vitamíny. Keď zmäknú, zmenia aj štruktúru, čo ocenia pri konzumácii najmä seniori. Deťom dávajte výhradne mandle namočené vo vode. Tri kusy predstavujú dostatočnú dennú dávku pre malé deti.

Mandle – výživa pre mozog malých aj veľkých
Mandľové mlieko, maslo, koláče

Mandľové mlieko patrí medzi najpopulárnejšie spomedzi rastlinných mliek. Pri jeho kúpe klaďte dôraz na zloženie a dôkladne si prečítajte etiketu. Veľa mandľových mliek, bohužiaľ, obsahuje málo mandlí a veľa pridaného cukru. Najlepšie urobíte, keď si mandľové mlieko vyrobíte doma, je to jednoduché a zdravé riešenie.

Určite vás zaujíma aj to, ako si vyrobiť niečo také exkluzívne ako mandľové maslo. Nech vás neprekvapí, že na jeho výrobu budete potrebovať len mandle a kvalitný mixér, ktorý si dokáže poradiť so suchými potravinami. Mandle nasypete do mixéra a mixujete, kým nedosiahnete želanú krémovú konzistenciu. Keďže mandle obsahujú olej, nemusíte sa báť, že by vám v mixéri ostal len mandľový prach, práve naopak, vznikne vám krásne hnedé maslo, ktoré treba skladovať v chladničke.

Z mandlí si tiež môžete vyrobiť jednoduchý a rýchly dezert, budete naň potrebovať len štyri suroviny, ktoré doma určite nájdete: mandle, práškový cukor, bielky a kakao. Mandľové hríbiky môžete deťom nabaliť na výlet do lesa ako autentickú desiatu.

Kurací šalát s mandľami

Tento ľahký kurací šalát s mandľami a brusnicami je dobrou príležitosťou na spotrebovanie zvyškov mäsa z polievky. Podávaný v miske vyloženej listami zeleného šalátu nielen dobre chutí, ale aj krásne vyzerá.

Ingrediencie:

1 šálka mandľových lupienkov
3 šálky natrhaného vareného kuracieho mäsa
1 šálka sušených brusníc
3 ks stonkového zeleru
1 šalotka
1 šálka bieleho jogurtu
1 PL gréckeho korenia
šťava z jedného citróna

Postup:

  1. Rúru si predhrejte na 170 °C. Mandľové lupienky rozložte na hlboký plech do jednej vrstvy a pečte len pár minút, kým nezačnú jemne hnednúť a rozvoniavať.
  2. Po opečení ich vyberte a nechajte vychladnúť.
  3. V miske zmiešajte uvarené natrhané kuracie mäso, sušené brusnice, nasekanú šalotku, stonkový zeler nakrájaný na tenké kolieska, jogurt, citrónovú šťavu a korenie. Pridajte vychladnuté mandle a premiešajte.
  4. Šalát nechajte postáť v chladničke a podávajte ho vychladený so zeleným listovým šalátom.

Zdroj: gymbeam.sk, tasteofhome.com, foodrevolution.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok