Dieťa Batoľa Čítanie rozprávok zlepšuje deťom pamäť a vývoj reči

Rozprávky sú skvelým nástrojom, ktorý zlepšuje pamäť dieťaťa a pomáha mu priraďovať mená k obrázkom. Keď vás batoľa počuje čítať, bude navyše vstrebávať správnu vetnú stavbu a výslovnosť. Pokiaľ s vami bude chcieť čítať rovnakú knihu stále dookola, nemajte obavy – opakovanie mu pomáha porozumieť príbehu a lepšie sa zapojiť.

Štúdie preukázali, že deti, ktorým sa číta od raného veku, majú lepšie vyvinuté jazykové schopnosti a je u nich väčšia pravdepodobnosť, že budú mať knihy rady aj v neskoršom veku, pretože majú čítanie spojené s príjemnými spomienkami.

Spravte z čítania rituál

Predčítajte deťom pravidelne a pre zábavu. Vyčleňte si každý deň konkrétny čas na čítanie rozprávok – najbežnejšie sú rozprávky na dobrú noc. Pochváľte svoje dieťa, kedykoľvek sa snaží zapojiť, napríklad za opakovanie slov alebo popisovanie obrázka. Čítanie by malo byť vždy zábavou, takže ak je unavené alebo nemá záujem, nenúťte ho do toho.

Čítajte spolu

Ukážte mu obal a prečítajte mu názov knihy. Dieťa čoskoro pochopí, že rozprávky začínajú na čelnej strane a že príbeh pokračuje, keď sa otáča stránka. Pomáhajte si pri čítaní prstom, aby si dieťa uvedomilo, že tie čierne „klikiháky“ sú slová, ktoré tvoria príbeh. Ukazujte na obrázky a snažte sa ich prirovnávať k niečomu známemu: „Tu je čierna mačka ako má babička.“ Vďaka tomu si spojí známe slová s obrázkami. Ukazujte tiež na farby a počítajte na prstoch ruky.

Pridajte štipku drámy

Čítajte priateľským hlasom a meňte hlasy podľa postáv príbehu. Možno sa budete pri čítaní nahlas cítiť hlúpo, ale vaše dieťa to bude zbožňovať.

Navštívte knižnicu

So starším dieťaťom zájdite do knižnice. Je tam aj oddelenie pre najmenších a malý budúci čitateľ tak bude mať príležitosť vybrať si zo širokej škály kníh. Mnoho knižníc tiež pre malé deti organizuje rozprávanie rozprávok a navyše sú ich služby a požičiavanie kníh takmer bezplatné.

Rozprávku si vychutnajte

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom o knižke, ktorú čítate. Rozprávajte sa o postavách a o jeho obľúbenej časti rozprávky. Donútite ho tak zamyslieť sa nad tým, čo počúva.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok