Dieťa Tehotenstvo Názory na hypnopôrod sú nejednotné. Skúsili by ste ho?

Existuje niekoľko metód hypnopôrodu, ktoré budúcu matku a často aj partnera, ktorý je pri pôrode, učia techniky zmenšovania bolesti a úzkosti počas pôrodu. Teória spočíva v tom, že znížením napätia v tele dokážete účinnejšie produkovať prirodzené hormóny (napríklad oxytocín) a endorfíny, ktoré utišujú bolesť. Hormóny, ktoré potrebujete pre kratší, pokojnejší a dúfajme menej bolestiví pôrod. Tvrdí sa, že hypnopôrod môže pomôcť znížiť strach s ním spojený. Práve strach je údajne hlavným faktorom bolesti.

Prínosy hypnopôrodu
Mnoho matiek, ktoré si hypnopôrodom prešli, tvrdia, že to skutočne fungovalo. Dánska štúdia publikovaná v medzinárodnom odbornom časopise Pôrodníctvo  a gynekológia (International Journal of Obstetrics and Gynaecology) zistila, že hypnopôrod mieru bolesti žien pri pôrode vôbec neovplyvňuje. Austrálska štúdia publikovaná v britskom odbornom časopise pre pôrodné asistentky (British Journal of Midwifery) naopak zistila, že ženy, ktoré použili techniky hypnopôrodu, mali v porovnaní so všeobecnou populáciou kratší pôrod, nižšiu mieru cisárskych rezov a oveľa menej žiadali lieky proti bolesti.

Čo sa naučíte?
Hoci je zatiaľ stále vo hviezdach, či hypnopôrod skutočne funguje, na naučení sa techník, ktoré by vám mohli pomôcť zostať pri pôrode v pokoji a lepšie sa sústrediť, nie je nič zlé. Čo sa naučíte na kurze?

• Vy a váš partner sa naučíte špeciálne dýchacie, vizualizačné a relaxačné techniky, ktoré vám pomôžu zostať čo najpokojnejší a uvoľnení.

• Dostanete tiež scenár, podľa ktorého sa môžete na pôrod pripravovať. Akonáhle príde čas, malo by byť pre vás všetko prirodzené.

• Niektoré kurzy učia aj masážne techniky navrhnuté tak, aby podporili uvoľnenie príjemných endorfínov – masáž pri pôrode je tiež skvelým spôsobom, ako užitočne zapojiť partnera.

• Dostanete frázy, ktorými sa budete pred pôrodom a počas neho opakovane uisťovať, aby ste zostali pokojná, pozitívne naladená a sústredená. Aj keď vám spočiatku môžu pripadať hlúpe, môžu byť veľmi užitočné. Sú to frázy ako: "Sústredím sa na hladký a ľahký pôrod" alebo "Som uvoľnená a každou fázou pôrodu prechádzam rýchlo a ľahko".


Vytlačiť stránku
Zdielať článok