Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Vianoce sú na Slovensku kresťanský sviatok – 24. december je deň, ktorý symbolizuje vyvrcholenie pôstu – adventu. Tieto udalosti ovplyvnili aj výber a chuť jedál v minulosti.
Na štedrovečernom stole mali byť všetky plodiny, ktoré sa na hospodárstve dopestovali. Z tradičných jedál sa pripravovali pečené a varené cestoviny, hrach, zriedkavejšie šošovica, kapustnica s hríbmi, polievka z repy a koreňovej zeleniny. Ryby, bez ktorých si väčšina ľudí nedokáže štedrovečerný jedálniček predstaviť, boli charakteristické najmä pre bohaté mestské obyvateľstvo.
V katolíckych rodinách sa mäso mohlo jesť až po polnoci. V evanjelických sa tento deň varievala kapustnica s klobásou a čerstvým či údeným bravčovým mäsom.
Na východe Slovenska sa aj v tento deň jedli pirohy s bryndzou alebo s tvarohom z jednej misy.
Veľmi často bývali len tvarohové či makové rezance. V Čičmanoch sa ako prvé jedli oblátky s medom. Okrem pečených bryndzových a makových pupáčikov mávali miestne katolícke rodiny na štedrú večeru kapustnicu s hubami, ale bez mäsa a klobás. V Štrbe bývali hlavným štedrovečerným jedlom kapustnica, lokše s makom, slivky a halušky s bryndzou.
Ryby sú známe vysokou hladinou omega-3 mastných kyselín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji a raste mozgu. Práve losos, makrela, sardinky a treska obsahujú najvyšší podiel týchto zdraviu prospešných kyselín.
A čo „slovenský“ kapor? Kapor žije v pomaly tečúcich vodách a i keď sa mnohí z nás domnievajú, že je to Slovák ako repa, pochádza z Číny. Práve Číňania zistili, že ak sa kapor prenesie z rieky do rybníka, darí sa mu lepšie a rastie rýchlejšie. A od toho závisí aj jeho chuť. Sila či intenzita typickej chuti kapra závisí od miesta žitia – buď je to tečúca rieka, alebo stojatý rybník (v druhom prípade je chuť intenzívnejšia).
Práve kapor je u nás jednou z najpreferovanejších rýb na vianočnom stole. Mäso z kapra je veľmi kvalitné. Zo zdravotného hľadiska je cenné predovšetkým pre obsah ľahko stráviteľných bielkovín a pre nízky obsah tuku.
Vôňa Vianoc znamená aj vôňu vyprážaného kapra, ale dá sa to aj o niečo zdravšie. Vyskúšajte nášho obaleného kapra pečeného v rúre a k nemu zemiakový šalát bez majonézy.
Ak máte chuť na zdravý experiment, kapor na orechoch s mandľovým maslom je výbornou kombináciou, ktorú ste zrejme ešte nejedli.
Losos prestáva byť len záležitosťou fit receptov a našiel si svoje miesto aj na štedrovečernom stole. Ak nemáte skúsenosti či trpezlivosť s vykosťovaním rýb, losos je skvelou voľbou. Filety či steaky z lososa sú ľahko dostupné.
Pripraviť si ho môžete na mnoho spôsobov, ale tento pečený losos s omáčkou z kapár bude po prvom ochutnaní vaším favoritom. Alebo vyskúšajte voňavého lososa s vianočným korením.
Viete, prečo má losos svoju výraznú farbu? V umelých chovoch ho totiž kŕmia rôznymi vitamínmi a hlavne betakaroténom. Losos žijúci vo voľnej prírode nemá až také intenzívne sfarbenie.
Okrem rýb patria k zaužívanej vianočnej nepôstnej klasike aj vyprážané kuracie prsia, kuracie stehná či rezne z bravčového karé. Ako ich však pripraviť tak, aby boli čo najchutnejšie?
Vianoce však nemusia byť len o rezňoch. Deťom viac prospeje, keď nebudú jesť vyprážané jedlá. Kuracie prsia s ananásovou omáčkou sú skvelou alternatívou pre deti – milujú paradajky a sladké chute, a to tento recept ponúka.
Vyskúšajte im tiež pripraviť kuracie stehná s voňavou bylinkovou plnkou. Kuracím stehnám bylinky jednoducho pristanú. A keď sa skombinujú s orieškami, pečivom a pečeňou, výborná plnka je na svete.
Zdroj: slovenske-zvyky.webnode.sk, tojenapad.dobrenoviny.sk