Tipy a rady Čo je kyslý syr a ako vzniká bezlaktózové mlieko?

Z mlieka a mliečnych výrobkov organizmus získava bielkoviny, vápnik, draslík, fosfor, vitamíny A, D a B12. Upravujú vysoký krvný tlak, znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, osteoporózy a cukrovky 2. typu. Kyslomliečne výrobky prospievajú črevám. V porovnaní so sójovými, mandľovými alebo ryžovými proteínmi telo lepšie absorbuje a strávi esenciálne aminokyseliny nachádzajúce sa v mliečnych bielkovinách.

V Tescu nájdete širokú ponuku mlieka a mliečnych výrobkov. Vyberú si aj tí, ktorých trápi laktózová intolerancia alebo alergia na mlieko.

Mlieko

Okrem kravského mlieka dostanete mlieko kozie aj ovčie. Kozie má charakteristickú trávnatú príchuť, ovčie je zas prirodzene sladšie a ľahšie stráviteľné.

Bezlaktózové mlieko sa vyrába pridaním enzýmu laktáza, ktorý štiepi zložený cukor na jednoduchý.

Pasterizované mlieko sa 15 sekúnd zahrieva na teplotu najmenej 71,7 °C, vysokopasterizované na teplotu 85 °C. Mlieko je tak zdravotne bezpečné a súčasne sa maximálne zachovávajú jeho vlastnosti a zloženie. Treba ho však skladovať pri teplote do 8 °C.

Ultravysoko zahriate mlieko (UHT) sa zahrieva na 135 až 150 °C počas 2 – 8 sekúnd. Tým sa dosiahne trvanlivosť až 5 mesiacov pri skladovaní do 24 °C, pričom bielkoviny a vitamíny zostanú zachované.

Pri termosterilizácii sa mlieko alebo mliečny výrobok zahreje nad 100 °C, čím sa zničia všetky mikroorganizmy a predĺži trvanlivosť výrobku.

Plnotučné mlieko obsahuje najmenej 3,5 % tuku, polotučné 1,5 – 1,8 % a nízkotučné alebo odtučnené maximálne 0,5 %. Nízkotučné mlieko má spravidla rovnaký obsah minerálov a vitamínov ako plno- a polotučné, no obsahuje minimum dôležitých antioxidantov.

Jogurt

Získava sa pridaním jogurtových kultúr do mlieka, ktoré premenia mliečny cukor na kyselinu mliečnu. Grécky jogurt je hustejší ako bežný, pretože vznikol odstránením srvátky. Má viac bielkovín a tuku, no menej sacharidov a vápnika.


Mini cheesecaky

Kefír

Vyrába sa kvasením a kysnutím mlieka s použitím kefírových zŕn

Cmar

Vzniká pri výrobe masla, v zahraničí ho nájdete pod názvom „buttermilk“. Má minimum kalórií a vysoký obsah vápnika.


Tvarohová torta s ovocím

Smotana

Získava sa odstredením tuku z vlažného mlieka. Sladká a kyslá smotana majú rôzny obsah tuku – čím je vyšší, tým je smotana hustejšia.

Syr a tvaroh

V skratke sa syry vyrábajú oddelením vyzrážanej mliečnej bielkoviny od srvátky. Zo samovoľného zrážania vzniká kyslý syr – tvaroh – a pridaním syridla sa vyrábajú tzv. sladké syry.

Roztierateľné (topené) syry sa vyrábajú topením viacerých druhov prírodných syrov a pridaním topiacich solí a ochucovadiel.

Srvátka

Vzniká pri výrobe syrov a tvarohu – podľa toho je srvátka sladká alebo kyslá. Využíva sa ako samostatný nápoj alebo na výrobu srvátkového syra a masla, prípadne v kozmetike.

Syrové fondue v chlebe

Čo je kyslý syr a ako vzniká bezlaktózové mlieko?

Zeleninovo-syrová nátierka

Bryndza

Tento výrobok s vysokým obsahom vápnika musí obsahovať najmenej 50 % ovčieho syra. Letná bryndza sa vyrába v čase pastvy oviec, zimná zo skladovaného ovčieho syra.

Zdroj: wikipedia, midwestdairy, kekule.science.upjs.sk, mlieko.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.