Tipy a rady 19 potravín, ktoré vás cez zimu zahrejú zvnútra

Podľa tradičnej čínskej medicíny sa potraviny rozdeľujú podľa toho, aké majú energetické účinky pre telo. Časť spadá do kategórie jedál, ktoré zahrejú zvnútra, dodajú energiu, zdvihnú krvný tlak a druhá časť je považovaná za jedlá, ktoré ochladzujú a detoxikujú. Pretože prichádza zima, zamerajte sa na tie jedlá, ktoré udržia vaše telo v teple a dodajú vám  potrebnú energiu v chladných dňoch. Doplňte zásoby v chladničke, špajzy a zaraďte do svojho jedálnička tieto potraviny:

1. Pór

Táto zelenina s bielym koncom stonky obsahuje množstvo kyseliny listovej, vitamínu C a mangánu, selénu, zinku, fosforu. Pór prekrvuje organizmus, povzbudzuje činnosť mozgu a priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru. Pór spracujete jednoducho podľa nášho návodu.


2. Mušle

Táto morská pochúťka v sebe skrýva omega 3-mastné kyseliny a konkrétne kyseliny dokozahexaénovú a eikosapentaenovú. Mušle majú vplyv na správnu funkciu bunkových stien, nervov, imunity, kardiovaskulárneho systému a udržia vás v teple.

3. Hovädzie mäso

Nie je nič lepšie ako si v chladných zimných večeroch uvariť poctivý hovädzí vývar! Hovädzie mäso obsahuje hlavne vitamíny skupiny B a vitamín E, ale aj selén, zinok a železo. Železo je dôležité pri krvotvorbe a krv potom roznáša teplo po celom tele. Hovädzie mäso má vyšší podiel tuku a kalórií, čo opäť prispieva k udržaniu vášho tela v teple.

Hovädzie so šampiňónmi

4. Zázvor

Zázvor je skvelým pomocníkom pri boji s kašľom a prechladnutím, posilňuje imunitu. Pomáha telu tráviť a udržuje teplo vnútri. Pôsobenie na telesnú teplotu má na svedomí látka zvaná gingeroly, ktorá tiež pomáha mierniť nevoľnosti všetkého druhu, aj tie v tehotenstve.

Zázvoru sa vyhýbajte, ak máte problémy so žalúdkom

5. Gaštany

Na rozdiel od iných orechov a semien, gaštany majú pomerne málo kalórií a tukov. Sú ale bohaté na minerály, vitamíny a fytonutrienty, vrátane kyseliny listovej, ktorá je nevyhnutná pre tvorbu červených krviniek. Gaštany majú blahodarný vplyv na slezinu, obličky a podporujú obeh krvi.

Teplý šalát z jesennej zeleniny vás zohreje tiež


6. Paštrnák

Vysokú hladinu draslíka a kyseliny listovej má táto zelenina. Draslík znižuje krvný tlak a kyselina listová opäť podporuje krvotvorbu. Paštrnák obsahuje aj vlákninu, ktorá je prospešná pre činnosť čriev.

7. Kurkuma

Hlavná zložka karí korenia má antioxidačné účinky na ľudské telo. Je spájaná aj s liečbou neurologických porúch a bojom proti rakovine – účinnou látkou je kurkumín. Kurkumín posilňuje imunitu tým, že podporuje protizápalové procesy v tele.

8. Med

Med pomôže nielen proti nachladnutiu, chrípke, zimnej únave a vyčerpanosti, ale dokáže vás tiež zahriať. Poctivý med od včelárov obsahuje veľa antioxidantov.

9. Škorica

Škorica má neuveriteľnú moc rozprúdiť krv a zahriať celé telo. Bráni organizmu pred útokmi vírusov, baktérií a infekcií. Škorica zefektívňuje trávenie, a tým napomáha vylučovať škodlivé látky z tela. Doprajte si ju v horúcom maslovom bourbone so škoricou.

10. Sezamové semienka

Sezam je bohatý na železo, ale aj vápnik, zinok, draslík, vitamíny skupiny B a vitamín E. Jedzte sezamové semienka, aby ste sa o všetky tieto prospešné látky nepripravili. Sezamové semienka sa odporúčajú pri chudokrvnosti, miernia prejavy menopauzy. Zvyšujú obranyschopnosť tela a prospievajú vlasom, nechtom a koži.

11. Sušené ovocie

Rovnaké množstvo živín ako čerstvé ovocie má aj to sušené. Hoci je znížené množstvo vitamínu C, ostatné látky zostávajú zachované. Takže namiesto sladkostí si doprajte rôzne druhy sušeného ovocia a zdravým maškrtením prospejete svojmu telu a zahrejete ho. Sušené ovocie obsahuje totiž vlákninu, antioxidanty, kyselinu listovú a polyfenolové antioxidanty, ktoré zlepšujú prietok krvi. Vďaka sušenému ovociu znížite riziko obezity a zlepšite svoje trávenie.

12. Šafran

Korenie, pri ktorom dajte pozor na dávkovanie a tehotné ženy by sa mu mali radšej vyhnúť úplne. Odporúčaná denná dávka šafranu je maximálne 30 miligramov. V správnom množstve však šafran zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, podporuje trávenie, znižuje hladinu cholesterolu, posilňuje imunitu a využijete ho aj pri kašli či astme.

Cícerové minestrone so šafranom


13. Vajíčka

Možno vás to prekvapí, ale vajíčka majú veľký vplyv v prevencii chrípok a prechladnutí. Vďaka vitamínu D posilňujú imunitu a aktivujú účinné látky proti vírusom a baktériám. Vajíčka tiež obsahujú vitamíny A, B5, B12, B2, B6, E a K. Z minerálnych látok je to vápnik, fosfor, ktorý tiež podporuje zdravie kostí, draslík, železo alebo zinok, ktorý posilňuje imunitu. Uvarte si vajíčka presne tak, ako ich máte radi. Vajíčka namäkkko či natvrdo sa vám teraz dokonale podaria.


14. Čierne korenie

Korenie podporuje krvný obeh, prekrvuje aj intímne partie a pôsobí ako prírodné afrodiziakum. Čierne korenie prehrieva telo a je vhodné pri nachladnutí. Zahreje sliznice a tým sa lepšie uvoľnia hlieny pri nádche. Podporuje trávenie a rieši nízky tlak.

15. Čili

Podobný efekt ako korenie spôsobujú aj chilli papričky. Majú protizápalové účinky, prekrvujú telo a tým pádom aj zahrievajú. Nájdete v nich mangán, horčík, draslík i železo. Sú plné antioxidantov a chránia organizmus pred pôsobením voľných radikálov.

Čili nasypte aj do poctivej gulášovej polievky a podávajte ju v chlebe.


16. Chren

Ďalšie skvelú zeleninou, ktorá pomáha proti nachladnutiu a chrípke, je štipľavý chren. Má tiež protizápalové účinky, detoxikuje pečeň a podporuje krvný obeh.

17. Strukoviny

Vysoký obsah vlákniny v strukovinách pozitívne ovplyvňuje trávenie. Zaraďte teda strukoviny do svojho jedálnička. Okrem vlákniny do svojho tela dostanete aj antioxidanty a prispejete k prevencii proti nádorovým ochoreniam a vzniku cukrovky II. typu.

Nejedávate mäso? Jedzte edamame!

19 potravín, ktoré vás cez zimu zahrejú zvnútra

18. Obilninové kaše

Pšeno, pohánka, špalda, ovsené vločky aj ryža dokážu vaše telo dobre prehriať. Urobte si z nich kaše na rôzne spôsoby. Jedzte ich na raňajky a dodajú vám dostatok energie do celého dňa.

19. Tepelne upravená zelenina

V lete si doprajte surovú a studenú zeleninu a tá vaše telo dokáže ochladiť. V zime naopak hoďte zeleninu na panvicu alebo ju uvarte a takto upravená vás naopak prehreje. Hodí sa výborne ako príloha k mnohým druhom jedál.

Pravidlá konzumácie zahrievacích potravín

Váš zimný jedálniček sa nemusí skladať len z vyššie uvedených hrejivých potravín. Stačí ich len zaradiť do vašich receptov a vhodne skombinovať. Do vášho klasického smoothie pridajte napríklad trochu rozmarínu a vyrovnajte tak tepelný efekt.
Nestačí si raz začas dať jedlo so zahrievacimi ingredienciami, nečakajte teda okamžitý efekt. Viac tepla vášmu organizmu dodá pravidelná konzumácia vhodných jedál a potravín, doprajte si ich preto každý deň.
Jedálniček a zahrievacie potraviny nie sú všetko. Nezabúdajte ani na pitný režim a pohyb, čo podporí cirkuláciu krvi. Svoje telo tiež otužujte a nenechajte sa rozmaznať vyššou teplotou doma. Ak budete telo zvykať na nižšie teploty, upraví sa jeho termoregulácie a bude vám celkovo menej zima. Pri sprchovaní teda zaraďte striedanie teplej a studenej vody.

Tipy na zahriatie jedlom od našej nutričnej ​​poradkyne Zuzany Pavelkovej Šafářovej

Existujú určité potraviny, ktoré dokážu naše telo prehriať. Nie je to však len o samotnej potravine, veľký vplyv má kulinárska úprava pokrmu. Všeobecne veľmi zahrievajú jedlá dlho varená, pečená a vyprážané. Avšak vzhľadom k vzniku potencionálne škodlivých látok sa odporúčam tým vyprážaným vyhnúť. V zime by každopádne mala tepelne upravená strava prevládať. Naše telo krásne prehrejú:

Z nápojov potom majú termický účinok:

  • ovocný, čierny a zázvorový čaj,
  • kakao,
  • varené víno či horúci punč s korením.

 Tvrdý alkohol a vôbec nadmiera alkoholu síce telo rýchlo prehreje vďaka rozšíreniu ciev, ale tento efekt je veľmi krátky. Po prvotnom prehriatí sa telo naopak ochladzuje.

Zdroj: doctor.ndtv.com, mindbodygreen.com, ordinace.cz, celostnimedicina.cz, spektrumzdravi.cz, margit.cz, womanonly.cz, vitalia.cz, zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok