Tipy a rady Vajcia natvrdo či namäkko: Takto sa vám podaria dokonale

Keď ukladáte vajíčka do chladničky, myslite na to, že by mali byť skladované pri teplote 5 - 8 °C. Ideálnym miestom v chladničke nie sú dvierka, ako výrobcovia chladničiek naznačujú tým, že držiaky na vajcia umiestňujú práve tam. Vajíčka skladujte tam, kde je stabilná teplota, ideálne teda dozadu chladničky. Na užšom konci vajíčka sú vždy póry, cez ktoré prúdi dovnútra kyslík, preto ich pri ukladaní položte užším koncom nadol. Doba skladovania je maximálne 28 dní, najčerstvejšie vajíčka sú ale len 9 dní od znesenia.

Zostali vám v chladničke vajíčka a neviete, ako ich využiť?

Ako uvariť vajce?

Než sa pustíte do varenia vajíčok, vyberte ich z chladničky a nechajte zohriať na izbovú teplotu. Tak vám vajíčka vo vriacej vode neprasknú a budú perfektné. Ak nechcete strácať čas, môžete do vody v hrnci naliať lyžičku octu, vďaka ktorému vajíčka tiež nepopraskajú.

 1. Vezmite hrniec a naplňte ho takým množstvom vody, aby boli vajíčka celé pod vodou. Než ale vložíte vajíčka do vody, priveďte vodu do varu. Vodu varte v zakrytom hrnci.
 2. Keď bude voda vrieť, vložte vajíčka a nastavte si časovač na požadovaný čas.
 3. Po uvarení vložte okamžite vajíčka buď do vody s ľadom, alebo ich ochlaďte pod tečúcou studenou vodou. Budú sa vám tak lepšie lúpať.

Ako dlho variť vajíčka?

 • 3 minúty pre stratené vajíčka (pošírovaná)
 • 5 minút pre vajíčka namäkko
 • 7 minút pre vajíčka namäkko s tekutým stredom
 • 10 minút pre vajíčka natvrdo

Vajcia natvrdo či namäkko: Takto sa vám podaria dokonale

Ako ošúpať vajce?

Začnite na tupom konca vajíčka, v ktorom sa skrýva vzduchová bublina. Keď bublina praskne, škrupiny sa zbavíte ľahšie. Z vajíčka musíte naraz odstrániť škrupinu aj tenkú bielu membránu, ktorá vajíčko pokrýva ešte pod ňou. K lúpanie použite palce.

Ďalší spôsob je o niečo jednoduchší. Uvarené vajíčko opäť schlaďte v studenej vode s ľadom. Potom vajíčko vyberte a ťuknite oba konce vajíčka napríklad o kuchynskú doštičku. Vajíčko položte a s dlaňou na ňom ho pogúľajte dopredu a dozadu. Vznikne sieť rozlámanej škrupiny a tá už pôjde ľahko dolu. Použite na váľanie primeranú silu tak, aby ste vajíčko úplne nerozmačkali.

Pošírované, čiže stratené vajcia nie sú veda

Žasnete vždy nad tým, ako v reštauráciách alebo v televízii dokážu uvariť dokonalé pošírované vajce? Zvládnete to aj vy doma, chce to len trochu cviku. Stratené vajcia varte vždy len z čerstvých vajec, inak hrozí, že bielok nezostane pohromade.

 1. Pripravte si hrniec s vodou a ocot. Na liter vody vždy jedna lyžica octu.
 2. Vajíčko si rozklepnite do hrnčeka. Vždy varte len jedno pošírované vajce, nie viac naraz.
 3. Vodu priveďte do varu a teplotu o trochu znížte. Vo vode vytvorte lyžicou vír. Doprostred víru nalejte pripravené vajíčko.
 4. Varte zhruba 3 minúty. Lyžicou si môžete trochu pomôcť, aby bielok dobre obalil žĺtko.
 5. Stratené vajíčko sa vám bude dobre vyberať dierovanou naberačkou.

Nechajte si vajíčka priviezť až domov!

Zdroj: deliciousmeetshealthy.com, zbynekmlcoch.cz, recepty.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok