Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Pri ich nákupe by sme mali dbať hlavne na čerstvosť, kvalitu a krajinu pôvodu. Kvalite vajíčok prirodzene zodpovedá aj ich cena. Väčšine z nás záleží na podmienkach chovu sliepok, takže sa uprednostňujú vajcia z podstielkového a voľného chovu. Vajcia sa nakupujú prevažne v supermarketoch, avšak čoraz viac sa dostávajú do popredia nákupy z lokálnych zdrojov a rovno od susedov.
Názory odborníkov na konzumáciu konkrétneho počtu vajíčok denne sú rôzne. U väčšiny ľudí nemá konzumácia vajíčok negatívny vplyv na hladinu cholesterolu, k nárastu hladiny cholesterolu dochádza približne len u 30 % ľudí z dôvodu konkrétneho predchádzajúceho nepriaznivého zdravotného stavu.
Výsledky klinických štúdií dokazujú, že pri konzumácii siedmich vajec týždenne:
Stráviteľnosť vajec je 95 – 98 % a ich výživovú hodnotu je možné porovnať s mliekom.
Vajcia patria medzi obľúbený zdroj bielkovín a výživných látok. Jedno vajce obsahuje priemerne šesť až osem gramov bielkovín, obdobné množstvo tuku a žiadne sacharidy. Majú tiež vysoký obsah vitamínov D a B12. Pri ich konzumácii náš organizmus obohatíme ešte o selén, folát, zinok, jód, vápnik a železo. Zaraďujú sa medzi plnohodnotné potraviny, ktoré obsahujú látky potrebné pre zdravé fungovanie organizmu. Patria medzi základné potraviny, do úvahy však treba vziať, že tam zaraďujeme len slepačie vajcia.
Ak chcete konzumovať kvalitné vajíčka, mali by ste si zistiť, či má sliepka dostatočný výbeh. Potrebuje naň asi 10 m2. Samozrejme, čím viac, tým lepšie. Sliepka by sa mala pásť, mala by mať priestor, kde môže hrabať dážďovky, červíky, chrobáky.
O podmienkach chovu nosníc a pôvode vajec sa môžete dozvedieť z informácií uvedených na obale, ale aj na každej škrupine. Čo jednotlivé čísla znamenajú?
0 – ekologická poľnohospodárska výroba,
1 – chov vo voľnom výbehu,
2 – chov na podstielke,
3 – chov v klietkach.
Klietkový chov sa vyznačuje obmedzeným priestorom ohraničeným klietkou. V podstielkovom chove sa životný priestor sliepok zdvojnásobí, podstielka je tvorená slamou a mreže klietok sú odstránené. Vo voľnom chove majú sliepky ešte väčší priestor a možnosť voľného výbehu. V ekologickom chove je voľný výbeh samozrejmosťou a garanciou je tiež ekologické krmivo.
Či už sa rozhodnete urobiť si vajcia na tvrdo, na mäkko, alebo si ich pripraviť ako omeletu, či praženicu, doprajte si aj čerstvú zeleninu. Dosiahnete tak nutrične bohaté jedlo, ktoré vás nielen zasýti, ale aj dodá vášmu telu všetky živiny.
Pri varení vajec na tvrdo je dôležité začať so studenou vodou, pridať jedlú sódu a hneď ako sú uvarené, použiť takzvaný ľadový kúpeľ. Sóda bikarbóna chemicky reaguje s vaječnou škrupinou, vďaka čomu je škrupina krehkejšia a na tvrdo uvarené vajce sa jej ľahšie zbavuje. Nehrozí teda, že spolu so škrupinou vytrhnete aj kúsky vajca.
Okrem vajíčok na tvrdo či na mäkko si môžete na raňajky pripraviť žemle so strateným vajcom, známe ako benediktínske vajce, ktoré vás zásobia energiou až do obeda.
Jednoduché vajíčkové mafiny urobia radosť každému členovi rodiny. Ich výhodou je, že okrem vajíčok môžete do nich pridať akúkoľvek ďalšiu obľúbenú surovinu – špenát, lososa, brokolicu, syr či papriku.
Ak ste milovníkom vajíčok, vyskúšajte klasiku – vajíčkový šalát s jogurtom, plnené vajíčka či pečenú omeletu – frittatu.
Aby boli vajcia v strave naozaj prospešné a nespôsobili nám zdravotné problémy, je potrebné vedieť, ešte skôr ako ich kúpime, ako boli skladované.
Zdroj: vetis.sk, ekonomika.sme.sk, nazdravie.sk, ruvz.sk, online-recepty.sk