Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Vajíčka sú v kuchyni azda najvyužívanejšou surovinou. Spájajú sekané či mleté potraviny, zahusťujú polievky, omáčky, kypria cestá a sú aj základom rôznych vaječných jedál. Vajíčka sú vhodné či už ako samostatné jedlo a príloha, alebo ako súčasť pokrmov. Používajú sa varené, pečené, smažené aj surové. Jednoducho, vajcia majú široké spektrum využitia.
Snáď najčastejšie sa vajcia konzumujú vo varenej forme natvrdo alebo namäkko. Zistite, ako dlho ich variť, aby boli presne také, na aké máte chuť.
Pozrite sa však aj na ďalšie recepty s vajíčkami, ktoré možno ešte nepoznáte a stoja za vyskúšanie.
Receptov na vajíčkovú nátierku je nespočetné množstvo. Jej základ tvoria natvrdo uvarené vajíčka, maslo, syr, soľ a korenie. Všetko spolu zmixujte a podľa chuti pridajte napríklad:
Vajíčková nátierka chutí najlepšie na čerstvom pečive.
Kedysi sa majonéza nekupovala v obchodoch, ale poctivo šľahala doma. Nie je to vôbec ťažké, dôležité je mať pevnú ruku a trpezlivosť. Na domácu majonézu potrebujete:
Je veľmi dôležité, aby mali všetky suroviny izbovú teplotu. Ideálne bude, ak ich vytiahnete večer z chladničky a majonézu spravíte na druhý deň. Keď však už nemáte toľko času, doprajte ingredienciám aspoň tri hodiny mimo chladničky. V mixéri metličkou rozmixujte vajcia s horčicou a za stáleho miešania pomaly veľmi tenkým prúdom (až po kvapkách) prilievajte olej. Keď majonéza zväčší objem a začne hustnúť, olej môžete pridávať o trochu väčším prúdom, stále však rovnomerne a pomaly. Hotovú majonézu osoľte.
Domácu majonézu využijete pri príprave vajíčkového šalátu. Ten má, podobne ako vajíčková nátierka, množstvo podôb a variácií. Základom vajíčkového šalátu sú:
Všetko spolu zmiešajte a dochuťte soľou, korením, horčicou. Ak je šalát priveľmi hustý, zrieďte ho trochou nálevu zo zaváraných uhoriek.
Pre zmenu chuti môžete do originálneho vajíčkového šalátu pridať nakrájanú papriku, šunku, hrach alebo inú zeleninu.
Natvrdo uvarené bielky naplnené nátierkou zo žĺtkov a z ďalších surovín vás zachránia, keď príde nečakaná návšteva a vy jej nemáte čo ponúknuť. Recept na plnené vajíčka je jednoduchý, nájdete ho na Hello Tesco.
Vajíčkovú „palacinku“ môžete pripraviť naslano alebo nasladko. Vajíčka však nestačí iba rozhabarkovať a vyliať na horúcu panvicu – dobrá nadýchaná omeleta vyžaduje trochu šikovnosti, no pomôže vám aj pár trikov:
Recept: Hubová omeleta s bylinkami
Ak sa u vás vaječná frittata ešte neudomácnila, skúste ju raz a bude u vás vítaným jedlom, keď nebudete vedieť, čo rýchlo navariť na večeru. Frittata sa pripravuje podobne ako omeleta – rozšľahaním vajec s mliekom alebo smotanou, dochutených soľou a korením. Potom už len pridáte to, na čo máte chuť alebo čo ponúka chladnička. Do frittaty môžete nakrájať napríklad:
Všetko vlejte do zapekacej misky a pečte asi 15 minút pri teplote 170 °C. Frittatu môžete naliať aj do širokej panvice a smažiť pod pokrievkou na miernom ohni asi 5 minút z každej strany. Pozor pri otáčaní, aby sa vám frittata nepotrhala.
Taký jednoduchý recept na polievku len tak ľahko nenájdete. Vajíčkovú polievku máte hotovú za štvrť hodiny.
Potrebujete:
1 kopcovitú lyžicu hladkej múky
trochu oleja
1 lyžičku celej rasce
2 litre vody
2 kocky bujónu podľa chuti
2 až 3 vajcia
petržlenovú vňať
Na troche oleja osmažte múku dozlatista. Zápražku zalejte studenou vodou, pridajte bujón a keď voda zovrie, pomaly za stáleho miešania vlejte rozšľahané vajcia. Na tanieri posypte nasekanou petržlenovou vňaťou. Podávajte s čerstvým alebo opečeným pečivom.
Netradičný spôsob prípravy vajec je zapiecť ich vo forme na muffiny. Skúste to tak, ako sme to spravili my – s tenučkými plátkami cukety po obvode a syrovou kôrkou navrchu.
Prejdite na recept na cuketové muffiny s vajcom
Extravagantnou ozdobou každej studenej misy budú ošúpané vajíčka natvrdo so svetlohnedou mramorovanou kresbou. Ako na to? Vajíčka varte štyri minúty vo vriacej vode, vyberte a do vody dajte dve vrecúška čierneho čaju alebo nasypte sypaný čaj. Celú škrupinu poklepte lyžičkou, aby popraskala. Nešúpte! Vajíčka vložte späť do čajovej vody a varte ďalšie štyri minúty. Nechajte ich vychladnúť v čajovej vode, potom ošúpte a opláchnite.
Náš tip: Dračie vajíčka prekrojte a naplňte žĺtkovou plnkou.
Ľahučké obláčiky snehu z bielkov, plávajúce v žltučkom vanilkovom pudingu mnohým pripomenú ich vlastné detstvo. Obľúbený dezert odporúčame kedykoľvek, keď máte chuť na sladké a neviete, čo by ste si zamaškrtili.
Potrebujete:
3/4 l mlieka
3 až 4 vajcia (podľa veľkosti)
1 vanilkový puding
1 vanilkový alebo vanilínový cukor
1 až 2 PL cukru (podľa chuti)
Oddeľte bielky od žĺtkov. Z bielkov a cukru vyšľahajte tuhý sneh. Žĺtky vyšľahajte s pudingom a vanilkovým alebo vanilínovým cukrom. Dajte zovrieť mlieko a postupne doň lyžicou povkladajte snehové hrudky – po chvíli ich obráťte a potom povyberajte a uložte do misiek. Do vrelého mlieka vlejte žĺtkovú zmes a uvarte redší puding. Nalejte do misiek na snehové obláčiky a podávajte teplé.
Aj vajíčková tlačenka patrí k receptom, pri ktorých sa chutne zužitkujú zvyšky z chladničky. Veď do nej môžete dať aj údeniny, aj zeleninu, a dokonca aj ten biely jogurt, ktorému už za chvíľu skončí záruka. Skúste náš recept na vajíčkovú tlačenku so svojimi prísadami.
Všetky suroviny potrebné na recepty z vajec vám Tesco privezie až pred dvere