Dieťa Tehotenstvo Nevhodné potraviny pri dojčení: Mäta a ryby majú pauzu

Vo všeobecnosti by ste sa mali vyvarovať tomu, čo vám robilo zle už počas tehotenstva – mastné, pikantné, príliš korenené či vyprážané jedlá nebudú pre vás dvoch teraz tou správnou voľbou. A ktoré sú tie ďalšie?

Kofeín
Možno bez vášho pravidelného prísunu kávy nie ste schopná vstať ráno ani z postele. No musíte vedieť, že kofeín si svoju cestu do vášho materské mlieka nájde. A krehký organizmus bábätka jednoducho nie je pripravený ho spracovať tak rýchlo ako ten váš.

Tip: Keď nedokážete žiť bez chute kávy, spravte si bezkofeínovú.

Ryby
Nemusíte sa rybám celkom vyhýbať, len si pozorne vyberajte. Tuniak, makrela, mečiar, pangasius či žralok môžu obsahovať látky, ktoré vývoju bábätka neprospievajú. Doprajte si tresku, platesy či hejka.

Čokoláda
Veru, aj milovaná čokoláda je zdrojom kofeínu. Niektoré dojčiace mamičky zistili, že tento náš obľúbený antistres má pre bábätko laxatívne účinky. Sledujte jeho správanie a plienky – ak je úzkostlivé a má riedku stolicu po tom, čo ste si dali čokoládu, znamená to, že je čas ju obmedziť, alebo úplne vynechať.

Petržlen a mäta
Petržlen je vítanou ozdobou chutného menu a mätový čaj zas osvieži. Problém s týmito bylinkami však je, že obe v sebe nesú určité riziko zníženia produkcie materského mlieka. Pri ich častej konzumácii počítajte s tým, že mlieka bude menej, obzvlášť ak dieťa prichádza do obdobia rastového špurtu a bude hladnejšie ako zvyčajne.

Mliečne výrobky
Mliečne výrobky sú pre dojčené bábätká jedny z najproblematickejších. Keď je vaše dieťa po kŕmení obzvlášť podráždené, má ekzém alebo iné kožné problémy, ako aj problémy so spánkom, vtedy je vylučovacia diéta vhodnou možnosťou. Aby ste mohli vylúčiť alergiu na mlieko, potrebujete sa ho úplne vzdať na niekoľkých týždňov.  Ak po takomto teste zbadáte zlepšenie, možno je to práve alergia na mlieko, ktorá bábätku kradla spánok.

Alkohol
Alkohol by mal byť na zozname zakázaných položiek úplne automaticky, ale pre istotu sa o ňom zmienime aj my. Alkohol sa totiž dostane do materského mlieka a môže negatívne ovplyvniť vývoj vášho bábätka. Neriskujte a vzdajte sa ho úplne.

Citrusy
Tráviaci trakt vášho bábätka je stále nezrelý a niektoré zložky citrusov ho môžu obzvlášť dráždiť. Citrusové plody môžu spôsobovať podráždenosť, vyrážky. Namiesto exotického ovocia si dajte také, ktoré rastie v našich končinách. Pozor však na hrozno, môže spôsobovať nafukovanie.

Strukoviny, kukurica
Azda nemusíme opisovať dôvody, kvôli ktorým sa počas dojčenia vyhnite hrášku, fazuli, šošovici, sóji, ale aj kukurici. Nafukovanie, ktoré je pre vás nepríjemné, môže byť pre bábätko až bolestivé.

Arašidy
Ak máte vo vašej rodine niekoho s alergiou na arašidy, nejedzte ich počas dojčenia ani vy. Alergické zložky v arašidoch a iných orechoch sa mliekom dostanú k bábätku a výsledkom môžu byť vyrážky, bolesť bruška či dokonca až anafylaktický šok.

Cesnak
Cesnak sa do nášho zoznamu nedostal pre svoje účinky, ale pre svoj charakteristický zápach. Cítiť ho aj v materskom mlieku. Ak ste jedli cesnak a vaše dieťa sa pri dojčení odťahuje a strúha divné grimasy, teraz už viete, prečo to robí. Detské chuťové poháriky jednoducho zatiaľ nedozreli natoľko, aby chuť cesnaku náležite ocenili.

Prvé tri mesiace v úlohe čerstvej mamičky sú poriadne náročné. Zozbierali sme pre vás tipy, ako to zvládnuť s prehľadom. 

Zdroj: nhs.uk, mom365.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok