Zdravý životní styl Zdravie 15 výhod bicyklovania: Lepšie telo, výkon aj vzťahy

Jazdu na bicykli zvládnete aj vtedy, keď vám kolená nedovolia behať. Aby vám bicyklovanie bolo osožnejšie než len na prepravu, bicyklujte 20 – 30 minút tri- až štyrikrát do týždňa. Čo všetko bicyklovaním získate?  

Silné a vytvarované  svaly
Zdalo by sa, že bicyklovanie pomáha predovšetkým tvarovaniu svalov na nohách, no posilňuje aj svaly na rukách, keďže časť váhy musia uniesť práve ony. Počas jazdy striedajte polohy a výšku sedadla, aby ste trénovali aj chrbát. Pevné chrbtové svalstvo je jedným z predpokladov, že vás chrbát nebude bolievať.

Vedeli ste, že...?
... ľudia s pevnými svalmi majú lepší metabolizmus a kalórie spaľujú aj vtedy, keď sedia.

Nižšie riziko vzniku rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení
Počas bicyklovania bije srdce rýchlejšie ako zvyčajne. Keď nabicyklujete 48 kilometrov za týždeň, znižujete riziko vzniku srdcovocievnych ochorení a rakoviny na polovicu. Tvrdí to štúdia Univerzity v Glasgowe, ktorej sa zúčastnilo vyše 260-tisíc ľudí. V porovnaní s tými, ktorí sa vozili do práce autom, mali cyklisti:
- o 41 % nižšie riziko predčasného úmrtia
- o 46 % nižšie riziko ochorení srdca a ciev
- o 45 % nižšie riziko vzniku rakoviny.
Námietka znečisteného ovzdušia neobstojí. Merania v Londýne, ktorý je oveľa znečistenejší než naše mestá, zistili, že najviac smogu dýchate pri jazde autom. Vodiči dýchajú päťkrát viac smogu ako cyklisti, triapolkrát viac ako chodci a dvaapolkrát viac než cestujúci autobusom.

Lepší spánok
Že bicyklovanie znižuje stres dokázala Stanfordská lekárska univerzita. Skupine ľudí trpiacich nespavosťou „naordinovali“ každý druhý deň pol hodinky bicyklovania. Zanedlho zaspávali o polovicu rýchlejšie a spali o takmer hodinu dlhšie ako pred pokusom. „Pri cvičení vonku sme vystavení svetlu, čo pomáha synchronizovať náš denný biorytmus. Zároveň sa z tela vylučuje kortizol, teda stresový hormón, ktorý bráni hlbokému spánku a regenerácii,“ vysvetľuje profesor Jim Horne z Výskumného centra spánku v Loughborough.

Schudnete
Dvojkolesový tátoš je fantastickým pomocníkom pri spaľovaní kalórií. Človek, ktorý bicykluje rýchlosťou 16 kilometrov za hodinu, spáli za tento čas až 260 kalórií.

Zlepší sa váš intímny život
Existovalo podozrenie, že sedadlo bicykla môže spôsobovať problémy s erekciou či neplodnosťou. Poctivým skúmaním sa prišlo k záveru, že takéto riziko skutočne existuje. Preukázalo sa, že bicyklovanie znižuje u mužov erektilnú funkciu a u žien existuje zvýšené riziko straty citlivosti v zóne genitálií. Tieto skutočnosti sa však vo všeobecnosti týkajú iba profesionálov.
U rekreačných cyklistov je to naopak. Je dokázané, že pri pravidelnom rekreačnom bicyklovaní lepšia cirkulácia krvi a celkové uvoľnenie prispievajú k tomu, že sexuálny život je aj vo vyššom veku uspokojivý.

Ďalšie výhody bicyklovania:

  • zlepšuje psychickú pohodu – pri športe sa vyplavujú hormóny radosti endorfíny
  • šetrí čas – nestojíte v zápche a v cieli ste rýchlejšie ako keby ste išli pešo
  • zlepšuje myslenie – lepšie okysličenie mozgu priaznivo vplýva na jeho činnosť
  • odstraňuje únavu – krátka relaxačná jazda na bicykli je účinnejšia než šálka kávy (!)
  • podporuje imunitný systém – aeróbne cvičenia aktivujú biele krvinky
  • omladzuje – prekrvenie a okysličenie spolu s teplom optimalizujú tvorbu kolagénu a prispievajú tak k hladkej a žiarivej pokožke. Nezabudnite sa pred jazdou vonku natierať vhodným opaľovacím krémom! 
  • nezaťažuje kĺby ako beh. Bežci mávajú až o vyše než 130 % viac úrazov a o 256 % viac zápalov šliach a svalov než cyklisti
  • rozširuje okruh známych – stačí sa pripojiť ku skupinke cyklistov, alebo sa pridať do skupiny na sociálnej sieti a vyraziť s nimi
  • utužuje rodinu – bicyklovanie zvládne každý, stačí len vybrať vhodnú trasu a rýchlosť
  • rozširuje obzory – choďte, kam vás oči povedú a pozorujte okolie

Chcete schudnúť pri bicyklovaní? Dodržiavajte týchto 5 zásad! 

Zdroj: bmj.com, cyclingweekly.com, bikeradar.com, health.harvard.edu, jimhorne.co.uk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok