Tipy a rady Recepty s rajčinami: Navarte si kečup a rajčinový džem

Hoci v Tescu dostanete čerstvé paradajky počas celého roka, v sezóne si ich môžete vychutnávať nielen čerstvé, ale ich aj zavariť či pripraviť z nich ďalšie produkty. Na zaváranie používajte vždy čisté, suché poháre a sterilizované, suché viečka.

Paradajková šťava

Paradajky poumývajte, pokrájajte na kocky a dajte do hrnca. Duste asi 10 minút, kým nie sú rozvarené. Nechajte trochu vychladnúť a preceďte cez gázu, ktorú nakoniec dobre povytláčajte. Na 2 litre šťavy pridajte 1 čajovú lyžičku soli a ak je príliš kyslá, dochuťte ju cukrom. Šťavu zohrejte na 95 °C a naplňte ňou poháre, zaviečkujte a uložte na 10 minút do vodorovnej a potom do zvislej polohy, nechajte vychladnúť.

Čo myslíte: Je zdravšia rajčinová polievka alebo šťava? 


Rajčinový pretlak

Rajčiny spracujte na šťavu podľa predchádzajúceho postupu. Nesoľte ich. Šťavu varte pri strednej teplote, kým sa nezredukuje na tretinu až štvrtinu. Pretlak nalejte do malých zaváracích pohárov a pri 100 °C sterilizujte 10 minút.

Rajčinový kečup

Receptov na rajčinový kečup je nespočetné množstvo. Skúste tento:

3 kg rajčín pokrájajte na kúsky, pridajte 4 klinčeky, 10 guľôčok čierneho korenia, 10 guľôčok nového korenia, 3 ČL soli a uduste na kašu. Prepasírujte cez gázu, dajte späť do hrnca a zredukujte na hustotu kečupu. Pridajte 100 g cukru a 1,5 dl octu, krátko povarte a hotový kečup prelejte do zaváracích pohárov. Sterilizujte 15 minút pri 85 °C.

Z rajčinových šupiek si spravte zdravý prášok.


Zavárané paradajky

Neprezreté paradajky môžete aj zavárať (podobne ako uhorky) a podávať ako prílohu k hotovým jedlám alebo ich zakomponovať do mäsových receptov.

Paradajky pokrájajte na štvrtiny. Ak ich chcete podávať k hotovým jedlám, do pohárov poukladajte najprv pár koliesok cibule, trochu nového a čierneho korenia, kúsok bobkového listu, prípadne strúčik cesnaku, kôpor či vínny list. Potom poháre naplňte nakrájanými paradajkami a zalejte nálevom z 2,5 l vody, 50 g soli, 100 g cukru a 0,5 l octu. Sterilizujte 15 minút pri teplote 75 °C, aby sa paradajky nerozvarili.

Rajčinový džem

Milovníci džemu z rajčín vravia, že sa chuťovo ponáša na šípkový džem. Skúste a porovnajte.

Kilo ošúpaných rajčín posypte 800 g cukru a dajte na 2 hodiny do chladničky. Potom ich rozvarte na hustejší džem, pridajte 4 PL citrónovej šťavy a krátko povarte. Keď je džem dostatočne hustý, naplňte ním poháre, otočte ich hore dnom a nechajte vychladnúť.

Recepty s rajčinami: Navarte si kečup a rajčinový džem

Skúste aj ďalšie recepty na rajčinové špeciality! 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok