Tipy a rady Sušené či mrazené – využite rajčiny v kuchyni naplno

Máte toľko rajčín, že ich nestíhate jesť a kečupom ste zásobili už celú rodinu aj susedov? Nevzdávajte sa! Rajčiny si zamrazte, nasušte, zavarte, navarte z nich lekvár a v zime si vychutnáte nenapodobiteľnú chuť paradajok, dozretých na slnku. 

Mrazené paradajky
Ak chcete paradajky zamraziť, nakrájajte ich na malé kúsky alebo kolieska, rozložte na podložku a zamrazte. Až potom ich dajte do vrecúška alebo platovej nádoby. Takto zmrazené paradajky sa nezlepia do jednej masy a poľahky si vyberiete presne toľko, koľko potrebujete na spracovanie.
Mrazené paradajky menia po roztopení svoju konzistenciu, a preto ich využijete v teplej kuchyni – do paradajkovej polievky, rajčinovej omáčky, pod mäso, do rizota.

Sušené rajčiny
Sušenie paradajok doma je časovo náročnejšie, preto ak máte málo času, nechajte si ich priviezť. Sušené paradajky si však zachovávajú svoju chuť aj vôňu, najmä ak sú sušené na slnku. V sušených paradajkách je oproti čerstvým až desaťnásobné množstvo silného antioxidantu lykopénu
Sušené rajčiny nemusia skončiť „na suchu“. Naložené v bylinkách a zaliate olejom sa dokonca tešia ešte väčšej popularite ako čisto sušená verzia.
Sušené aj nakladané paradajky využijete: ako súčasť šalátov, do varených jedál, na výrobu pesta, raw chlebov ako zložku jednohubiek, na tapas, alebo ich jedzte iba tak, trebárs namiesto čipsov.

Recepty na sušené rajčiny: Spravte si sušené paradajky doma

Konzervovanie paradajok
Zaváranie alebo konzervovanie paradajkám prospieva. Rajčiny môžete zavárať vcelku, nakrájané, ošúpané, so šupou, alebo ako šťavu, pyré, pretlak. Tepelným spracovaním sa v nich zvyšuje obsah lykopénu, jedného z najsilnejších prírodných antioxidantov. Lykopén posilňuje imunitu, chráni pokožku pred UV žiarením, pozitívne ovplyvňuje prostatu, dokonca priaznivo pôsobí aj pri nádorových ochoreniach.
Zavárané paradajky majú v kuchyni veľmi široké využitie. Môžete z nich robiť rajčinovú polievku, paradajkovú omáčku, použiť ich do šalátov, pod dusené mäso, do rizota, na slané koláče, pizzu. Šťavu je najlepšie vypiť alebo zmixovať s inými zeleninovými šťavami. V tom prípade pridajte aj trochu olivového oleja, pre lepšie vstrebávanie vitamínov. 

8 nápadov, ako spracovať paradajky na všetky spôsoby

Paradajkový džem alebo lekvár
Džem z paradajok? A prečo nie, veď v konečnom dôsledku sú sladké, červené plody ovocím. Ak ho raz vyskúšate, budete sa tešiť na ďalšiu bohatú úrodu, aby ste ho urobili opäť. Chuť paradajok vyladíte jablkom, škoricou, zázvorom, klinčekom alebo ich skombinujte s iným ovocím.
Paradajkový džem sa uplatní všade tam, kde akýkoľvek iný džem – na chlebe a pečive, v palacinkách, na koláčoch, alebo len tak lyžičkou rovno z pohára.

Šupky z paradajok nevyhadzujte, spravte si z nich rajčinový prášok 

Zdroj: diyncrafts.com, delishably.com, pinterest.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok