Zdravý životní styl Zdravé jedlo Paradajky pre zdravie: Pomôžu srdcu, očiam aj vlasom

Ak ste mysleli, že rajčiny sú prínosom pre zdravie len vtedy, ak ich konzumujete čerstvé, mýlili ste sa. Tepelne upravenými a spracovanými plodmi v rôznych formách vôbec neurobíte krok vedľa. Práve naopak.

Sú paradajky ovocie alebo zelenina?
Rajčiny sa podľa delenia v botanike zaraďujú medzi ovocie, pretože ich plody sú bobuľovité a obsahujú semená. Z kulinárskeho pohľadu a chuti však vnímame paradajky ako zeleninu. Tak či onak, na tanieri by rozhodne nemali chýbať.

Rajčiny podporujú chudnutie

Zrelá paradajka neobsahuje takmer žiaden tuk a má veľmi nízky glykemický index. Sto gramov paradajok obsahuje iba:

  • 93 kJ
  • 0,96 g bielkovín
  • 4 g sacharidov
  • 2 g vlákniny
  • 0,23 g tukov

Vďaka množstvu minerálov, vitamínov a lykopénu chráni organizmus pred mnohými neduhmi a chorobami.

Hlad zaženie jemná paradajková polievka s pukancami

Vitamíny a minerály v rajčinách

Rajčiny sú priam vitamínmi a minerálmi nabitá. Ak potrebujete telu dopriať vitamíny skupiny B, A, C, D, E, K, kyselinu listovú či minerály ako fosfor, draslík, železo, sodík, selén, horčík, mangán, zinok, jód, chróm, meď, vápnik či dôležité kartenoidy s antioxidačnými účinkami – lykopén a betakarotén, paradajky sú jednoznačne tou najlepšou voľbou.

Pravidelná konzumácia paradajok ovplyvní aj vašu náladu. Na svedomí to má látka tyramín, a čím sú plody zrelšie, tým je jeho množstvo vyššie.

Minerály v 100 g paradajok:

Draslík –  292 mg
Fosfor – 30 mg
Horčík – 14 mg
Mangán – 0,14 mg
Meď – 0,073 mg
Sodík – 6 mg
Vápnik – 12 mg
Zinok – 0,21 mg
Železo – 0,33 mg

Vitamíny v 100 g paradajok:

Kyselina listová – 18 µg
Kyselina pantoténová – 0,109 mg
Niacín – 0,731 mg
Vitamín A – 1025 IU
Vitamín B1 (tiamín) – 0,046 mg
Vitamín B2 (riboflavín) – 0,023 mg
Vitamín B6 – 0,098 mg
Vitamín C – 15,6 mg
Vitamín E – 0,66 mg
Vitamín K – 9,7 µg


Lykopén v paradajkách

Lykopén je najsilnejší známy antioxidant rastlinného pôvodu, ktorý chráni organizmus pred nádorovými ochoreniami, má priaznivý vplyv na srdce, krvný tlak, prostatu a pokožku. Zo stravy ho organizmus dokáže prijať len po tepelnej úprave.  Vysoká hladina lykopénu v krvi je poistkou dobrého zdravia všeobecne. Pomáha znížovať zápaly v tele, má výrazné antibakteriálne a protiplesňové účinky. Lykopén pomáha taktiež zabezpečovať vnútornú ochranu pokožky pred poškodením UV žiarením, nakoľko je účinnejší ako vitamín E a betakarotén. Preto je vhodné zvýšiť jeho príjem práve v letnom období.

Kyseliny v paradajkách

Okrem vitamínov a minerálov obsahujú rajčiny aj zdraviu prospešné kyseliny.

Kyselina jablčná – svoj obsah v paradajke mení, dodáva jej ostrú, ale výraznú chuť. Čím je paradajka zrelšia, tým viac kyseliny jablčnej obsahuje.
Kyselina citrónová – pôsobí ako prírodný konzervant a vďaka nej je chuť paradajky svieža. Čím dlhšie je na slnku, tým menej kyseliny citrónovej obsahuje.
Kyselina askorbová – tiež  známa ako vitamín C. Vďaka nej je koža zdravšia, pružnejšia a rany sa hoja rýchlejšie. Navyše v tele pomáha produkovať kolagén.
Kyselina pantoténová
– telo ju používa na produkciu červených krviniek a pohlavných hormónov. Zároveň ovplyvňuje príjem a výdaj energie.

Denná dávka zdravia

Porciou paradajok, čo je asi 180 g, pokryjete viac ako polovicu dennej spotreby vitamínu C, takmer štvrtinu vitamínu A, pätinu vitamínu K a približne desatinu vlákniny, tiamínu, pyridoxínu, molybdénu, draslíka, mangánu, chrómu a ďalších dôležitých stopových prvkov. Telo príjme pritom minimum energie – 150 kJ. Aby všetky tieto poklady dokázalo telo využiť na maximum, jedzte paradajky s malým množstvom tuku, ideálne s kvalitným olivovým olejom. Dosiahnete až 4-násobne vyššiu vstrebateľnosť.

Upečte si paradajkový koláč s kozím syrom 

Zelené paradajky: Jesť ich alebo nie?

Dnes existuje viac ako tisíc druhov rajčín a plody rajčín nájdete v rôznych farbách. Okrem klasických červených si môžete pochutiť na žltých, oranžových, fialových, hnedých aj zelených. A práve posledná farba môže byť mätúca. Zelené paradajky nie sú na jedenie vhodné. Avšak tie, ktoré sú zelené preto, že sú nezrelé. Plod, ktorý má 80 g obsahuje až 25 mg prudko jedovatého solanínu. Nezničíte ho ani tepelným spracovaním, nakladaním či pečením. Otrava sa prejavuje zväčša žalúdočnými kŕčmi a zvracaním. Smrteľná dávka je 400 mg.

Zelené odrody paradajok sú však bezpečné. Vždy, keď po nich siahnete, presvedčte sa, že to nie sú nezrelé červené rajčiny.

Šupa paradajok je zdravá

Nezbavujte sa toho, čo má význam. Napriek tomu, že je paradajková šupka ťažšie stráviteľná, nachádza sa v nej najviac sekundárnych rastlinných látok. Zatiaľ čo v dužine sa hodnota flavonoidov pohybuje pod 0,1mg/kg, v šupke je to 40 až 50 mg.

Vyrobte si prášok z rajčinových šupiek! 

Ako uskladňovať paradajky?

Uskladňujete paradajky v chladničke a myslíte si, že je to najlepšie, čo im môžete dopriať? Omyl! Zhoršuje to nielen ich chuť, ale aj konzistenciu. Paradajky patria vo vašej kuchyni na suché a teplé miesto, tie menej dozreté na slnečný parapet.

10 dôvodov, prečo jesť rajčiny pravidelne

1.Kosti

Vitamín K, ktorý obsahujú je rozpustný v tukoch a je nevyhnutnou súčasťou procesu mineralizácie kostí. Spolu s vápnikom ochránia vaše kosti a kostné tkanivo.


2.Srdce

Draslík udržiava správnu funkciu nervového a svalového systému a hrá zásadnú úlohu pri správnej činnosti srdca. Práve jeho nedostatok sa prejavuje bolesťami hlavy, únavou, svalovými kŕčmi či arytmiou.


3.Cholesterol

Antioxidant lykopén dodáva paradajkám nielen červenú farbu, pomáha znižovať LDL cholesterol.


4.Oči

Paradajky obsahujú vitamíny A, E a C, ktoré spolu s minerálmi a antioxidantami luteín, zeaxantín či lykopén ochránia váš zrak a znižujú riziko šedého zákalu či makulárnej degenerácie. Oči chránia pred vplyvmi voľných radikálov a keďže tieto látky telo neprodukujú samo, treba mu ich dodať.


5.Pokožka a vlasy

Trápi vás akné, ranky na tvári či dokonca pigmentové škvrny? Aj s týmito estetickými problémami si paradajky pomôžu. Spomaľujú starnutie, podporujú obnovu buniek a zlepšujú pružnosť pokožky. Vaše vlasy budú silné a lesklé. Obklady z paradajok dezinfikujú, sťahujú póry a pomôžu aj pri bodnutí hmyzom.


6.Obličky

Vďaka svojím diuretickým účinkom prečisťujú obličky, konzumácia paradajok bez zrniečok znižuje riziko tvorby obličkových kameňov.


7.Cukrovka

Rajčiny sú vďaka svojmu nízkemu glykemickému indexu vhodné aj pre diabetikov. Práve chróm, ktorý obsahujú, im pomáha udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou.


8.Chudnutie

Paradajky majú vysoký podiel vody, čiže ich konzumáciou nepríjmete veľa kalórií. Vláknina čistí črevá, podporuje trávenie a predlžuje pocit nasýtenia.


9.Tehotenstvo

Tehotným ženám v prvým mesiacoch a rovnako tým, ktoré plánujú otehotnieť sa odporúča prijímať kyselinu listovú. Ak nemáte na rajčiny alergiu, sú pre vás jej ideálnym zdrojom.


10.Prevencia chorôb

Paradajky sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C a iných antioxidantov, posilňujú imunitu a zachytávajú voľné radikály, čím chránia bunky pred poškodením. Lykopén účinne pôsobí na spomalenie rastu nádorových buniek, významnou mierou sa podieľa na ochrane pred rakovinou hrubého čreva, pankreasu, žalúdka, prostaty či tvorby niektorých typov nádorov.


Kedy paradajky obmedziť?

Konzumácia paradajok môže určitej skupine ľudí spôsobovať problémy. Pozor si dávajte pri týchto zdravotných komplikáciách:

Pálenie záhy

Paradajky obsahujú kyselinu jablčnú a citrónovú, ktoré môžu spôsobiť to, že žalúdok začne produkovať nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny. Práve tá je zodpovedná za nepríjemné pálenie záhy.

Pri pálení záhy pomôžu mandle alebo mlieko 

Alergia

Najčastejšie sa prejaví bezprostredne po konzumácií paradajok. Zväčša ňou trpia ľudia s histamínovou intoleranciou. Medzi najčastejšie príznaky patrí žihľavka, ekzém, vyrážky na koži, svrbenie, opuch tváre, úst či jazyka. Alergia na paradajky sa môže prejaviť aj červenou škvrnou na očných viečkach a v obočí.

Máte potravinovú intoleranciu alebo alergiu na potraviny?

Hnačka

Paradajky pôsobia ako prírodné laxatívum. Po ich nadmernej konzumácii alebo v prípade, že trpíte intoleranciou na tento druh zeleniny sa môže dostaviť hnačka.

Problém s močovými cestami

Pri chronickom ochorení obličiek by ste sa paradajkám mali oblúkom vyhnúť. Obsahujú veľké množstvo vody, ale i draslíka. Práve vysoká hladina draslíka je jednou z príčin ochorenia obličiek.

Kyseliny v paradajkách môžu podráždiť citlivý močový mechúr.

Syndróm dráždivého čreva, žlčník

Šupka a zrniečka paradajok môžu črevá a žlčové cesty podráždiť. Ľuďom, ktorí trpia poruchami trávenia môžu rajčiny spôsobovať aj nepríjemné nadúvanie.

Migréna

Verte či nie, za vašou častou migrénou sa okrem iného môže podpísať aj konzumácia paradajok. Podľa istej štúdie sú práve červené plody zaradené medzi spúšťačov neznesiteľnej bolesti hlavy.

Sfarbenie kože

Betakarotén, ktorý paradajky obsahujú, môžu pri častej nadmernej konzumácii spôsobiť oranžové sfarbenie kože. 

Vypestujte si rajčiny na balkóne! 

Zdroj: kaloricketabulky.sk, ona.idnes.cz, howstuffwork.com, wikipedia.org, medicalnewstoday.com, stylecraze.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok