Zdravý životní styl Relax Pestovanie paradajok v kvetináči: Chce to teplo a vodu

Pestovanie rajčín na balkóne nie je na prvý pohľad náročné. Stačí ich zasadiť, pestovať na správnej strane a pravidelne polievať. Lenže sadenie, pestovanie aj polievanie rajčín má svoje pravidlá. Len vtedy sa vám odplatia voňavou úrodou, keď ich budete dodržiavať.

Spôsobov, ako pestovať rajčiny na balkóne či terase, je niekoľko. Ako základ potrebujete vhodnú nádobu na pestovanie paradajok a dostatočne silnú, zdravú rastlinu rajčiaka. Najlepšie spravíte, ak si zadovážite balkónovú odrodu, napríklad Aztek, Balkon Star, Tiny Tin či Bajaja. Odrôd je veľmi veľa, záleží na vás, či od rajčín očakávate viac šťavy, vône alebo ich chcete sušiť či inak spracovať.

Na ktorej strane pestovať rajčiny v kvetináči?
Rajčiny majú rady slnko, teplo a čerstvý vzduch. Preto ich dajte von až v polovici mája. Bude sa im páčiť tam, kde sa môžu vyhrievať aspoň 6 – 8 hodín. Pridlhé priame slnko im však môže spôsobiť popáleniny a silný vietor zlámať stonky, preto ich nedávajte na severnú stranu a ani tam, kde na ne bude dlho svietiť priame slnko.V čom pestovať balkónové rajčiny?

Vhodnou nádobou na pestovanie rajčín sú nielen veľké črepníky a bedničky na to určené, ale zrecyklovať môžete veľké nádoby, vedrá i staršie črepníky. Rajčiny môžete na balkóne dokonca pestovať aj v hrubom igelitovom vreci. V prípade, že zrecyklujete staršiu nádobu alebo použijete igelit, spravte naspodok dierky, aby mala prebytočná voda kade odtekať. Z igelitového vreca odstrihnite aj rožky, prebytočná voda v nich by mohla spôsobiť odhnívanie koreňov.

Pôda na pestovanie rajčín v kvetináčoch a nádobách
Verte či nie, vaša úspešnosť závisí aj od toho, do akej pôdy priesady zasadíte. Určite nepoužite zem z kvetináčov, v ktorých ste pestovali kvety. Zabezpečte si substrát na pestovanie paradajok, ktorý svojim optimálnym zložením dobre drží vodu a obsahuje aj štartovaciu dávku živín, ktoré paradajkám postupne uvoľňuje.

Viete, prečo je rajčinová polievka zdravá?

Sadenie paradajok do kvetináča
Je to celkom jednoduché. Rastlinku v kvetináči namočte do vody, alebo poriadne polejte, aby sa ľahko uvoľnila. Potom opatrne rozrušte koreňový bal. Do nádoby, kde ju budete pestovať, dajte drenáž, trochu substrátu, do nej položte rajčinu a zasypte zvyšným substrátom. Zem pozatláčajte a k rastlinke zároveň „zasaďte“ kolík, o ktorý ju neskôr priviažete. Zasadenú paradajku polejte.
Tip: Vysejte k rajčine aj bazalku. Bylinka zvýrazní vôňu aj chuť rajčín.

Polievanie paradajok v kvetináči
Paradajky sú na polievanie veľmi citlivé. Pôda nesmie byť ani príliš mokrá a už vôbec nie bahenná, ani príliš presušená. Rajčiny polievajte odstátou vodou ku koreňom a najlepšie ráno. Zavlažujte opatrne, aby ste zbytočne nepoliali aj listy či plody, ktoré by sa potom mohli stať ľahkým cieľom hubovitých ochorení. Pôdu pravidelne kyprite a zbavujte prípadnej buriny.

Zber úrody
Rajčiny sú dozreté, keď idú ľahko odtrhnúť. Pri optimálnych podmienkach sa vám rajčiny za starostlivosť odvďačia úrodou od leta až do prvých mrazov a na zasklených balkónoch ešte dlhšie. A keď už plody prestanú dozrievať, oberte ich a nechajte dozrieť na okennom parapete.

Aké choroby ohrozujú vaše rajčiny a ako ich chrániť? 

Zdroj: balconygardenweb.com, thespruce.com, hobbyportal.sk, izahradkar.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok