Tipy a rady Domáci prášok z rajčinových šupiek vzpruží cievy

Patríte k tej skupine ľudí, ktorým rajčinová šupka v jedlách prekáža natoľko, že rajčiny radšej šúpete? Ak následne končia v koši, čítajte ďalej!

Paradajková šupka obsahuje 400 až 500-násobne viac flavonoidov ako dužina paradajky. Zvlášť paradajkové flavonoidy patria medzi najsilnejšie antioxidanty,  dôležité pre zdravie ciev. Sú tak súčasťou prevencie vzniku srdcovo-cievnych ochorení či kŕčových žíl. Paradajková šupka teda rozhodne do smetí nepatrí a ak máte problém zjesť ju, vyrieši to paradajkový prášok.

Ako ošúpať paradajku?

Spôsobov, ako paradajky zbaviť šupky, existuje hneď niekoľko. Azda najrýchlejší a najpohodlnejší je paradajky na povrchu narezať do kríža, obariť horúcou vodou, prudko schladiť vo vode s ľadom a ostrým nožom šupu stiahnuť.
Menej šťavnaté paradajky narežte na polovice a dajte piecť do rúry na 10 minút. Šupku raz-dva stiahnete prstami.
Ak nestíhate rajčiny v kuchyni zužitkovať, pokojne ich môžete aj zamraziť. Po rozmrazení sa šupa od plodu oddelí. 

Paradajková polievka s písmenkami 

Vyrobte z nich prášok

Krútite neveriacky hlavou nad tým, na čo by vám prášok zo šupiek rajčín bol? Z jeho chuti a využitia v kuchyni budete prekvapení. Šupky z paradajok nechajte dobre vysušiť na plechu alebo v sušičke na ovocie. Ak chcete väčšie vločky, pomeľte ich v mixéri. Jemný paradajkový prášok získate, ak šupky rozmixujete v mlynčeku na kávu. Dochucovadlo plné chuti uskladňujte v suchom pohári.

Na čo využiť šupky z paradajok?

Čerstvé šupky paradajok môžete použiť s ostatnou zeleninou ako základ polievky. Paradajkový prášok primiešajte k morskej soli, použiť ho môžete pri:

  • pečení zeleniny a mäsa,
  • do nátierok,
  • na pizzu ako chuťovo menej výrazné, ale zaujímavé korenie. Prášok môžete použiť pri zahusťovaní omáčok či výrobe domáceho kečupu.

Naopak, paradajkové vločky pozdvihnú chuť paradajkovej polievky do gurmánskeho neba. Väčšie šupky vypražte v horúcom oleji, získate tak chrumkavé a chutné mini čipsy do šalátov alebo na cestoviny. Z ošúpaných paradajok si pripravte chutné ratatouille.

Bez konzervantov

Paradajkový prášok si zamilujete nielen pre jeho chuť  a všestranné využitie v kuchyni. Výrobou domáceho korenia sa vyhnete konzervačným látkam či umelým farbivám, ktoré sa do niektorých korenín pridávajú.

Zdroj: tasteofhome.com; brooklynfarmgirl.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok