Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Vianoce sú pre vás viac sviatkami zhonu ako pohody? Ledva stíhate nakúpiť darčeky, kdeže ešte pečenie? Pritom stačí iba hodinka času a vo vašom domove sa rozhostí pravá vianočná atmosféra z vône vanilky a napečených dobrôt. Veď ich nemusí byť veľa. A keď do prípravy vianočného pečiva zapojíte aj rodinu, zistíte, že ste spolu strávili jeden nezabudnuteľný večer. No tak prečo to neskúsiť – a potom nezopakovať?
Máme pre vás recepty na vianočné koláčiky, na ktoré nepotrebujete špeciálne prísady. Všetky nakúpite pohodlne v Tescu. Aj z domu.
Po škoricových hviezdičkách s mandľami namiesto múky sa len tak zapráši. Hlavne, ak sú naokolo celiatici. Na bezlepkové škoricové hviezdičky potrebujeme:
K bielku z jedného vajca pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy a vyšľaháme do tuhého snehu. Jemne vmiešame mleté mandle, 150 g preosiateho práškového cukru, škoricu, med. Cesto rozvaľkáme na pocukrovanej doske alebo medzi dvoma papiermi na pečenie a vykrajujeme hviezdičky. Na polevu vymiešame druhé bielko so zvyškom práškového cukru a pár kvapkami citrónovej šťavy. Poleva má byť hustá, ak sa rozlieva, pridáme ešte cukor. Potrieme ňou hviezdičky a pečieme 10 minút na teplote 130 °C.
Vianočná klasika rozvonia celý dom vanilkovo-vianočnou vôňou, len čo zmiešame:
Cesto vyformujeme do gule, dáme na hodinu do chladničky odpočinúť a potom z neho tvarujeme malé rožteky. Pri teplote 190 °C pečieme 10 minút a ešte teplé obaľujeme v zmesi vanilkového a práškového cukru.
Postup na vanilkové rožky bez vajec je rovnaký ako pri klasických vanilkových rožkoch. Na cesto potrebujeme:
Skúste zmenu! Recept na kokosové rožky je modifikáciou receptu na rožky orechové.
Cesto spravíme z:
Cestom naplníme formičky na rožky a pri 160 °C pečieme asi 13 minút. Rožky musia byť svetlé. Keď vychladnú, namáčame konce v roztopenej čokoláde.
Z receptu na linecké koláčiky zamiesime cesto, na ktorom sa vyšantia všetky vaše vykrajovačky. Kúsky spájame džemom podľa toho, kto má aký rád, a tak si každý príde na svoje! Sú také dobré, že spravte rovno dvojitú dávku.
Recept na linecké koláčiky, ktoré nepotrebujú oddychovať v chladničke a pri 180 °C ich máte hotové do 10 minút.
Hotové koláčiky obalíme v práškovom cukre a spájame džemom.
Či už pridáte do plnky kvapku alkoholu, alebo ich spravíte aj pre deti, receptu na orechové košíčky sa obávať netreba. Zvládnu ich aj začiatočníci.
Na cesto potrebujeme:
Vypracujeme cesto a po hodine v chladničke z neho odoberáme malé kúsky, ktoré vtlačíme do košíčkových formičiek. Pri 170 °C ich pečieme asi 8 minút.
Medzitým si pripravíme plnku z 250 g mletých vlašských orechov, 100 g cukru, 100 ml vody a 70 ml mlieka. Z cukru a vody uvaríme sirup. Mlieko dáme zovrieť, pridáme orechy a sirup, zmiešame a necháme vychladnúť.
Vychladnuté košíčky plníme plnkou. Tú môžeme poliať polevou z rozpustenej čokolády a ozdobiť polovicou orecha alebo lentilkou.
Na „zemiaky“ z marcipánu s mandľou uprostred si pripravte:
Marcipán spracujeme s bielkom, mletými mandľami, cukrom, múkou a pár kvapkami vody. Cesto, zabalené vo fólii, necháme hodinu v chladničke. Potom z nich tvarujeme menšie guľky – „zemiaky“, vtlačíme do nich mandľu a pečieme štvrť hodiny pri 150 °C.
Tento recept je na medvedie labky s kakaom. No vynikajúce sú aj bez neho.
Suroviny na medvedie labky sú:
Po hodine chladenia plníme cestom formičky a pečieme pri 170 °C asi 10 minút. Obalíme v práškovom cukre a schováme pred maškrtníkmi.
Tenučké plátky talianskej špeciality cantuccini sú vynikajúce k poobedňajšej kávičke. Trošku náročnejšia príprava bude odmenená jedinečnou chuťou.
Potrebujeme:
Maslo s cukrom, vajcami, vanilínovým cukrom a pomarančovou kôrou vyšľaháme, pridáme múku, kypriaci prášok a zvyšné ingrediencie. Vytvoríme valček, ktorý zabalíme do fólie a dáme na pol hodiny do chladničky. Potom ho pečieme (bez fólie) pri teplote 180 °C asi 20 minút. Vyberieme z rúry, zúbkovaným nožom nakrájame na centimeter hrubé plátky a pri teplote 150 °C pečieme ešte ďalších 15 minút.
Orechovo-datľové guľôčky sú hotové za 15 minút
Dajte si od pečenia na chvíľu pauzu. Na nepečenú figovú salámu nepotrebujete extra špeciálne prísady, stačí vám:
ľubovoľné prísady ako mandle, orechy, kandizované ovocie, hrozienka, nakrájané piškóty...
Všetko pomelieme na mäsovom mlynčeku, vytvarujeme šúľok, obalíme ho v cukre, zabalíme do alobalu a ako správnu salámu skladujeme v chlade.
Nielen kávičkári si pochutia na kávových zrnách, kvôli ktorým netreba zapínať rúru. Pripravíte ich z:
Všetko spolu zmiešame a necháme 15 minút odležať v chlade. Z hmoty vytvarujeme ovály, v ich strede spravíme tupou stranou noža ryhu a namáčame do čokolády.
Kokosové guličky sú takmer na nerozoznanie od originálu. A že nemajú oplátku? Nevadí! Sú bez lepku, a tak si ich môžu bez obáv dať aj celiatici.
Na domáce kokosové guľky „Raffaello“ potrebujeme:
Z cukru a vody uvaríme sirup. V horúcom sirupe rozpustíme margarín, pridáme kokos, vanilínový cukor, sušené mlieko a vypracujeme hmotu, ktorú dáme na hodinu odpočinúť. Z nej tvarujeme guličky s mandľou uprostred. Obalíme ich v kokose a položíme do papierových košíčkov.
Ak máte menej času a viac chuti, môžete si spraviť ešte jednoduchšie domáce kokosové guličky. Z:
vypracujte hmotu, z ktorej tvarujte guličky s mandľou a obaľte ich v kokose.
Vianoce bez medovníkov sa nepočítajú! Upečte si ich v zdravšej verzii z ražnej múky