Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
So superpotravinami sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Okrem toho, že sú moderné, sú naozaj aj zdraviu prospešné. Medzi tie najviac trendy patrí quinoa.
Quinoa je zaujímavá vďaka svojej nutričnej kvalite. Obsahuje komplexné sacharidy a značný objem bielkovín, a to nielen vo vysokej kvalite, ale aj kvantite. Má tiež vysoký obsah vápnika, horčíka, železa, zinku, medi, skupiny vitamínov B, vitamínov C, E, ale ja betakaroténu. Pre spomínaný vysoký obsah bielkovín je quinoa vhodná pri chudnutí. Jedinou nevýhodou je vysoká cena.
Táto pseudoobilnina sa prvýkrát objavila v Južnej Amerike a starí Inkovia ju jedávali denne. Postupne sa prestala pestovať a nahradili ju klasické európske obilniny. V súčasnosti sa však pestuje nielen v Peru, Chile či v Ekvádore, ale aj v Dánsku, vo Veľkej Británii či v Nemecku.
Quinou je možné podávať ako prílohu k mäsu či k rybe, ako samostatný pokrm vo forme kaše na sladko či na slano alebo ako súčasť zeleninových či mäsových šalátov. Ak si neviete poradiť, ako takéto obilniny ako quinoa, pohánka, amarant či iné pripraviť, prečítajte si náš návod.
Quinoa je superpotravina. Vďaka svojim nevídaným vlastnostiam a výnimočnému zloženiu bola zaradená do zoznamu potravín vhodných aj do kozmu. Vezmite si aj vy na svoje cesty jeden z našich najlepších bezlepkových receptov – šalát z quinoy a pečenej tekvice.
Quinoa a datle vám dodajú energiu presne vtedy, keď ju budete potrebovať. Stačí si ich zabaliť so sebou vo forme raw energetických kociek ako zdravú sladkú pochúťku vhodnú do práce či do školy.
Pšeno je nielen vďačnou bezlepkovou obilninou, ale má aj výnimočné vlastnosti. Tiež to nie je žiadny junior, vedeli o ňom už v starovekom Grécku a v Egypte. Najčastejšie sa z neho vyrábalo pivo a chlieb. Postupom času sa začalo pšeno používať aj v polievkach a pripravovali sa z neho aj pšenové raňajkové kaše. Neskôr však na trh prišla ryža a tá bohužiaľ pšeno vytlačila von z našich jedálnych lístkov.
Pšeno je lúpané proso a je nesmierne bohaté na množstvo vitamínov, najmä na skupinu vitamínov B. Obsahuje veľa minerálnych látok, predovšetkým železo a fosfor. Zlepšuje celkovú výdrž organizmu a dobíja telo energiou. Podporuje látkovú výmenu a pomáha pri chudnutí. V neposlednom rade je potrebné spomenúť vysoký obsah vlákniny, ktorá vytvára v tele pocit sýtosti.
Hubový perkelt so pšenom či pšenové placky s tuniakom – aj toto sú bezlepkové recepty, ktoré si zo pšena viete hravo pripraviť.
Amarant alebo po slovensky láskavec. Pre Inkov, Mayov a Aztékov bol amarant posvätným zrnom, v preklade znamená „nesmrteľný“. Amarant nie je náročný na pestovanie, darí sa mu aj v suchých podmienkach či vo vyšších nadmorských výškach. Má vysokú výživovú hodnotu, je bohatý na bielkoviny, vlákninu, prospešné tuky, vitamíny a minerály. Podporuje obranyschopnosť a regeneráciu organizmu. Športovci ho užívajú na podporu rastu svalovej hmoty. Amarantovú pastu už dokonca skúšali konzumovať aj kozmonauti vo vesmíre. Jeho konzumácii sa potešia nielen celiatici, ale aj cukrovkári a obézni ľudia, pretože má málo cukru a nízky glykemický index.
Zadovážiť si ho môžete vo forme zrna alebo vločiek. Príprava je veľmi jednoduchá. Hrnček amarantových semienok prepláchnete vodou a varíte v dvojnásobnom množstve vody cca 20 minút.
Amarantové vločky sú výborné do raňajkovej kaše alebo ako výživná alternatíva obilnín pri prvých príkrmoch pre najmenších.
Ak nakupujete často polotovary či predvarené výrobky, ako sú hranolčeky, zemiakové placky, klobásy, údeniny, zmrzlina, nízkotučné produkty, zemiakové lupienky, kečup, horčica, pikantné omáčky, čokoláda, sladkosti, pudingy či sójové omáčky, dobre si prečítajte zloženie. Môžu vás nepríjemne a nečakane prekvapiť.
Ak jeden z členov vašej rodiny trpí celiakiou, je potrebné si dávať pozor na servírovanie konzervovaných jedál. Ak raňajkujete napríklad chlieb s lekvárom, nenaberajte si lekvár priamo z pohára tým istým príborom, akým ho potom budete natierať na chlieb. Nôž, ktorým následne natriete chlieb, môže do lekváru zaniesť omrvinky a kontaminovať ho lepkom. A to by ste milého celiatika takto zrána asi nepotešili.
Zdroj: mojezdraví.cz, celiakia.sk