Tipy a rady Návod, ako uvariť super ryžu, quinou, pohánku i bulgur

Či už ich budete pripravovať ako hlavné jedlo, alebo ako prílohu, dôležité je vedieť, ako ryžu, quinou a pohánku uvariť správne, aby nestratili nič zo svojej chute a nutričných hodnôt.

Obilniny už dávno nie sú len surovinou na výrobu múky. Svoje miesto si našli už aj na našich tanieroch a objavujú sa tam čoraz častejšie. A to je dobre, pretože sú zdrojom glycidov, rastlinných bielkovín, minerálnych látok a vitamínov skupiny B. Sacharidy z obilnín nám dodávajú energiu, železo prospieva tvorbe červených krviniek, horčík „spevňuje“ nervy, sodík svaly, fosfor sa stará o zdravie kostí a zubov a draslík o obličky.  

Ryža, pohánka, quinoa alebo taký bulgur sú fantastické vďaka svojim širokým možnostiam použitia. Môžete ich podávať ako prílohu, alebo z nich pripraviť kaše, nákypy, rizotá, resp. „krúpotá“ alebo „kernotá“. Mnohostrannosť zŕn v kuchyni oceníte, aj keď budete premýšľať nad tým, či variť niečo sladké alebo slané. Nebojte sa teda zaradiť nové potraviny do svojho jedálnička.

Ako uvariť dokonalú ryžu, pohánku, bulgur?

Ryžu a ďalšie obilniny môžete variť v pare, špeciálnom hrnci alebo v obyčajnom hrnci s vodou či vývarom. Pred varením ich môžete opražiť na oleji. Zaliate priveďte do varu, zoslabte teplotu a varte. Ak je v nich aj po uvarení ešte veľa tekutiny, pokojne ich sceďte. Pokiaľ zistíte, že ste vody dali málo, jednoducho trochu vriacej vody dolejte. Aby sa vám ryža či pohánka nepripálili a boli pekne kypré, treba dodržiavať špecifické časy varenia a „oddychu“.

Ako variť ryžu?

Pri varení ryže rozlišujte, o aký druh ide.

Biela ryža – dlhozrnná, strednozrnná, guľatozrnná
Podľa tvaru zŕn máte na výber niekoľko typov.
Dlhozrnná ryža je dobrá ako príloha, pretože sa nelepí.
Strednozrnnú ryžu použite na varenie rizota a guľatozrnnú na rizotá alebo nákypy. Premytú ryžu nasypte do vriacej tekutiny alebo ju zalejte a potom varte na
slabom plameni. Prikryté nechajte dôjsť.

Pomer ryža : voda = 1 : 1,5
Čas varenia: 12 – 15 minút
Čas oddychu: 10 minút

Ryža natural
Táto ryža je zbavená najvrchnejšej, nestráviteľnej šupky, a preto je označovaná aj ako pololúpaná alebo hnedá ryža. Stimuluje spaľovanie tukov, stabilizuje hladinu cukru v krvi, podporuje činnosť čriev, imunitu.
Ryžu natural nasypte do hrnca, zalejte vodou, osoľte a po zovretí varte na slabom plameni. Do vody môžete pridať trochu masla alebo oleja. Rovnako môžete variť aj
čiernu ryžu.

Pomer ryža : voda = 1 : 3
Čas varenia: 30 – 40 minút

Recept na ryžový puding pre najmenších

Jazmínová ryža
Jazmínová ryža s charakteristickou vôňou tohto exotického kvetu sa hodí ako príloha, ale aj do šalátov.
Pomer ryža : voda = 1 : 1,5
Čas varenia: 12 minút
Čas oddychu: 10 minút

Recept na vegánske rizoto

Ryža basmati
Je považovaná za najkvalitnejší typ ryže. Jej dlhé štíhle zrnká sa nelepia a majú menej kalórií ako iné druhy ryže. Aby bola basmati ryža naozaj dokonalá, premyte ju najprv vodou a potom ešte nechajte pol hodiny namočenú vo vode. Ryžu basmati sceďte a vsypte do vriacej vody. Po zovretí zoslabte a varte pod pokrievkou. Sporák vypnite a ryžu nechajte ešte oddychovať v hrnci pod pokrievkou.
Pomer ryža : voda = 1 : 1,5
Čas varenia: 5 minút
Čas oddychu: 15 minút

Ako variť pohánku?

Trojuholníkové zrnká pohánky sú prírodným zdrojom rutínu, potrebného pre zdravé steny ciev. Mali by ste ju jedávať, ak vás trápi zlý cholesterol alebo ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi či trombózou. Je vhodná aj pri celiakii.

Umytú pohánku zalejte vodou s trochou oleja a po zovretí varte pri miernej teplote.
Pomer pohánka : voda = 1 : 2
Čas varenia: 10 minút

Recept na pohánku s jablkami a makom

Ako variť quinou?

Chuť prirodzene bezlepkovej quinoy sa líši podľa toho, či ide o bielu, čiernu alebo červenú odrodu. Farebná quinoa je chuťovo výraznejšia. Pred varením ju premyte horúcou vodou, aby sa stratila horkosť. Potom varte podobne ako ryžu.
Pomer quinoa : voda = 1 : 2
Čas varenia: 15 minút
Čas oddychu: 5 minút

Recept na kelovú polievku s quinoou

Ako variť pšeno?

V obchodoch dostanete proso v lúpanej podobe pod názvom pšeno. Ázijské národy ho používali ešte skôr než ryžu. Na prvý pohľad si ho môžete pomýliť s kuskusom – to je však cestovina, nie obilnina. Pšeno pred varením najprv sparte vriacou vodou a potom varte podľa toho, či ho chcete tvrdšie alebo mäkšie.

Tvrdšie pšeno
Pomer pšeno : voda = 1 : 2
Čas varenia: 30 minút

Mäkké pšeno
Pomer pšeno : voda = 1 : 3
Čas varenia: 50 minút

Recept na hubový perkelt so pšenom

Ako variť bulgur?

Bulgur sú pšeničné zrná, ktoré pri spracovaní prechádzajú viacerými procesmi. Perú sa, predvárajú, sušia a drvia, až z nich vzniknú malé nepravidelné bledohnedé zrniečka. Príprava je výnimočná tým, že bulgur nevaríte, iba zalejete vriacou vodou.

Pomer bulgur : voda = 1 : 1
Čas oddychu: asi 30 minút

Návod, ako uvariť super ryžu, quinou, pohánku i bulgur

Recept na bulgur s cukinou a syrom

Zdroj: izdravie.sk, sweetpeasandsaffron.com, lepsiden.sk, zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok