Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Pestovanie papriky zvládnu aj začiatočníci v záhradníčení. Budete si musieť dať pozor na pravidelnú zálievku a hnojenie. Papriku úspešne dopestujete aj na balkóne v kvetináči alebo vo vreci od substrátu. Malé odrody paprík, ako čili, sa stanú ozdobou vášho okna, trebárs v kuchyni alebo obývačke.
S vysievaním semienok papriky a predpestovaním vlastných sadeníc začnite vo februári a skončite v druhej tretine tohto mesiaca. Semienka vysejte do substrátu a dajte ich na teplé miesto. Len čo mladé planty vzídu, preneste ich na svetlé miesto, ideálne na okenný parapet na južnej strane, kde neprefukuje. Priesady papriky môžete prikryť fóliou a keď zmocnejú, pretrieďte ich. O dva až tri mesiace budú sadenice papriky pripravené na vysádzanie von.
Priesady papriky sa lepšie ujmú a budú odolnejšie, ak ich začnete otužovať, keď teplota vonku vystúpi nad 10 °C. Na začiatok stačí pár hodín v garáži, na balkóne alebo na inom chránenom mieste. Postupne čas predlžujte, až do vysádzania.
Papriku na záhony alebo aj do kvetináčov na balkón je lepšie vysádzať z už predpestovaných priesad. Vyberte im slnečné a vzdušné miesto. Dariť sa im bude tam, kde predtým rástli strukoviny, tekvice, koreňová zelenina či kukurica. Naopak, na miesto po paprike už papriku nesaďte aspoň 3 roky.
Priesady papriky vysádzajte von v druhej polovici mája, aby im neuškodili prípadné neskoré mrazy alebo nízke nočné teploty. Papriky vysádzajte vo vzdialenosti 40 – 60 cm od seba. Do jamky pridajte lopatku kompostu, zalejte vodou a zasaďte po dve paprikové priesady. Rastlinky zahrňte zeminou dostatočne vysoko, aby ich vietor nezlomil a ešte raz trochu zalejte.
Paprika si potrpí na pravidelnú a dostatočnú zálievku. Rastliny polievajte ku koreňom a v čase sucha myslite na to, že jedna rastlina papriky potrebuje asi 4 litre vody. Voda na polievanie by mala byť odstáta a teplá približne ako pôda. Pre lepšie využitie závlahy je výhodnejšie polievať ráno. Nedostatok vlahy spôsobuje nedostatočne vyvinuté a malé plody a zasychanie ich špičiek.
Pri polievaní papriky dajte pozor na zmáčanie listov, aby ste tým nepodporili hubovité ochorenia.
Už pôda, do ktorej budete papriky sadiť, by mala byť dostatočne humusná. Dva týždne pred vysádzaním pohnojte pôdu síranom amónnym a počas vegetácie hnojte liadkovým hnojivom. Nasadzovanie a zretie plodov podporí draslíkaté hnojivo.
Nasadenie prvých kvetov mladú papriku vyčerpáva, keďže energiu venuje práve kvetom a následne tvorbe plodov. Ak prvé kvety odtrhnete, rastlina zmocnie a neskôr bude mať viac kvalitných plodov. Papriky zberajte tak, ako dozrievajú, podporíte tým tvorbu nových plodov. Úrodu papriky zozbierajte ešte než udrú prvé mrazy.
Paprike pomôže aj vyväzovanie k tyčke, ťažké plody ju tak nezlomia a tiež bude odolnejšia voči vetru.
Papriky sú počas vegetácie ohrozené viacerými ochoreniami.
Z vírusových ochorení napáda papriku:
Časté hubovité ochorenia papriky, napádajúce najmä listy, sú:
Významnými škodcami na paprike sú spravidla:
Papriky, pestované v skleníkoch a fóliovníkoch, dozrievajú skôr. Teplo im nevadí, navyše sú chránené pred hubovými ochoreniami z daždivého počasia. Skleníkovým a fóliovníkovým paprikám dožičte dostatok vlahy a odvďačia sa vám bohatou úrodou.
Podobne ako rajčiny, aj papriky sú vďačné rastliny na balkónovú záhradku. Na dno dostatočne veľkej nádoby, v ktorej budete papriku pestovať, dajte drenáž z kamienkov, keramzitu alebo polystyrénu, cez ktorú bude odtekať prebytočná voda. Na ňu položte netkanú fóliu, aby substrát neprepadal do drenáže a na ňu nasypte aspoň 20 cm substrátu, vhodného na pestovanie papriky. Papriku vysaďte a zalievajte odstátou vodou. Dajte pozor, aby mala dosť vody, nie však priveľa, inak rastlinu aj napriek drenážnej vrstve utopíte.
Papriky dopestujete aj vo vreci, hoci aj od substrátu. Do veľkého vreca umiestnite dve rastliny. Rožky vreca odstrihnite, nebude sa v nich držať voda a zároveň bude mať prebytočná voda kadiaľ vytekať. Pravidelne zalievajte a hnojte.
Dopestujte si aj vlastné paradajky!
Zdroje: izahradkar.sk, abczahrada.sk, burpee.com, slo.prosadguru.ru, balconygardenweb.com, urobsisam.zoznam.sk, poctivepotraviny.sk