Dieťa Novorodenec Prezradíme vám zásadu, ako obliecť bábätko na jeseň

Na jeseň sú slnečné lúče skúpe na teplo, a preto je zle oblečené bábätko náchylné na prechladnutie. No keď sa deň vydarí a vonku je teplo ako na jar, z kočíka sa bude ozývať plač upoteného dieťatka, ktoré inak nevie povedať, že mu je príliš teplo.

Čerstvý vzduch, aj ten chladnejší, robí bábätku dobre. Nielenže lepšie spí a má dobrú náladu, ale prechádzkami sa posilňuje jeho imunita. Preto s chodievajte na prechádzky s bábätkom každý deň, kým nie je veľmi veterno.

Ako obliecť bábätko na jeseň a do chladnejšieho počasia? Postupujte podľa nášho návodu a vaše dieťatko aj vy budete na prechádzke spokojní.

Vrstvenie je základ

Vy už určite viete, že keď idete von, je lepšie dať si dve tenšie vrstvy ako jednu hrubú. A tak je to aj pri bábätkách. Viacero vrstiev vám umožní včas zareagovať a bábätku jednu či dve vyzliecť a neskôr obliecť podľa toho, ako sa teplota vonku mení. Tak dieťatko nebude ani prehriate, ani mu nebude chladno.

                                  Bábätku obliekajte o jednu vrstvu viac, než máte vy.

Prvú vrstvu tvorí body s dlhým rukávom a dupačky alebo pančušky.

Druhá vrstva zahŕňa nohavice a mikina alebo sveter či pulóver.

Tretia vrstva je bunda, kabát, overal.

Kúpte bábätku správnu veľkosť oblečenia

Prezradíme vám zásadu, ako obliecť bábätko na jeseň

Hlava a nohy v teple

Nech už je vonku na jeseň akokoľvek teplo, bábätko musí mať na hlave vždy čiapku. Cez hlavu uniká až 70 % tepla, preto môže byť akokoľvek naobliekané a bude mu chladno. Čiapka tiež chráni ušká, najmä pred vetrom. Podľa teploty zvoľte tenšiu alebo hrubšiu čiapočku.

Keď bábätko sedí alebo chodí, obujte mu topánky. Aj keď práve nebude chodiť po vonku, topánky ochránia nohy pred chladom.

Do kočíka deka alebo paplónik

Bábätko sa v kočíku hýbe iba málo, preto musí byť dobre zakryté. Jednu deku mu dajte naspodok, pod chrbát, druhou dekou alebo paplónikom ho prikryte. Teplo vo vnútri kočíka pri vetre a sychravom počasí udrží vrchný kryt.

Rovnaké zásady platia aj v autosedačke.

Do nosiča overal aj rukavičky

Ak nosíte dieťatko v nosiči, myslite na to, že pred počasím je menej chránené než dieťa v kočíku. Dieťatku v nosiči preto vždy chráňte nohy, či už ponožkami a topánočkami, alebo hrubými návlekmi a v sychravom počasí mu navlečte aj rukavičky.

Je mu teplo, alebo zima?

Bábätko vám nepovie, či mu je zima alebo teplo. Možno bude nepokojné a bude plakať, ale môže aj spať a byť pritom spotené. Či má vaše dieťatko vo vrstvách oblečenia komfort zistíte dotykom. Spotená hlavička, zátylok alebo chrbátik hovoria jasne – obliekli ste ho príliš. Studený krk, hrudník či zátylok zas volajú po ďalšom oblečení.

Oblečte aj pokožku bábätka

Jemná pokožka bábätka je tiež vystavená poveternostným vplyvom. Nakrémujte ju pred každou prechádzkou vonku špeciálnym detským krémom, ktorý pokožku ochráni pred slnečnými lúčmi aj chladom.

So starostlivosťou o bábätko vám pomôže aj Hello Tesco

Zdroj: najmama.sk, motherandbaby.co.uk, reddit.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok