Dieťa Novorodenec Spánok deti potrebujú kvôli oddychu aj pre mozog

Mozog si vyžaduje v priebehu noci rôzne typy spánku a vedci dokážu pozorovať, čo sa deje, keď mozog spí. Identifikovali rôzne fázy spánku, ktoré deti rovnako ako dospelí, potrebujú, aby si oddýchli, rástli a učili sa.

Zaspávanie
Zmena z bdenia do spánku môže byť celkom náhla. Aj keď sa vám zdá, že do spánku "prechádzate". Vidieť to môžete vo videách bábätiek, kde deti prudko zaspávajú na čomkoľvek – od hojdacích koníkov po stoličky na kŕmenie.

Hlboký spánok
Keď dieťa zaspí, približne prvé dve hodiny trávi v hlbokom spánku. Pre organizmus je veľmi dôležitý, hovorí sa mu aj spánok "pomalých vĺn". Počas neho mozog odpočíva. V tejto časti spánku však môžu niektoré deti zažívať námesačnosť alebo nočné mory. Pochádzajú z fyziologických zmien počas spánku, ako je spomaľujúci sa tlkot srdca, zníženie krvného tlaku a telesnej teploty. K snívaniu dochádza v spánku REM (rýchly pohyb očí).

Stredne hlboký spánok
Väčšinu noci strávia deti aj dospelí v stredne hlbokom spánku, ale raz za čas sa mozog presunie do REM spánku.

REM spánok
• REM je skratka pre spánok s rýchlym pohybom očí, pretože v tejto fáze sa naše oči neustále a rýchlo pohybujú.
Je to spánok so snami.

• K REM spánku väčšinou dochádza v poslednej fáze spánku, a to skoro ráno.
• Počas spánku REM mozog prehodnocuje, čo v ten deň zažil a naučil sa. Spracováva podnety a uchováva ich v pamäti.

Spánok REM je preto mimoriadne dôležitý u bábätiek a detí, pretože sa každý deň učia veľa nových vecí.

Novorodenci strávia 50 % času v spánku REM.

Spánok REM pomáha pamäti, učeniu a chápaniu vášho bábätka.

Je to tiež čas, kedy môže mať vaše dieťa nočnú moru. S väčšou pravdepodobnosťou k nej dochádza počas ranného spánku a k nočným desom počas hlbokého spánku. Všímajte si, kedy sa dieťa prebudí vystrašené, a zistite, s akým druhom strachu bojuje.

Počas spánku REM sme v čiastočne paralyzovanom stave, takže sa nepohybujeme podľa našich snov – na rozdiel napríklad od psov, ktorí so sebou často šklbú alebo ticho štekajú zo spánku, keď "naháňajú zajaca".

V poloparalyzovanom stave v spánku REM telo vášho bábätka odpočíva a regeneruje sa. Počas spánku REM bude vaše bábätko rásť a prebieha i regenerácia tkanív.

Rozdiely medzi hlbokým spánkom a spánkom REM
Odborníčka na spánok Mandy Gurney na vysvetlenie rozdielu medzi hlbokým spánkom a spánkom REM používa analógiu s počítačom. Hlboký spánok zodpovedá vypnutému počítaču – naštartovanie alebo prebudenie v tejto fáze zaberie nejaký čas a budete sa cítiť veľmi zmätení, unavení a otupení. Naopak spánok REM je podobný počítaču, ktorý prešiel do fázy šetriča obrazovky. Stačí sa dotknúť klávesnice a počítač bude fungovať naplno. Oveľa ľahšie je teda prebudiť ľudí zo spánku REM.

Zdroj: tesco-baby.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok