Dieťa Batoľa Ako naučiť dieťa na nočník? Chce to hlavne trpezlivosť

Používať nočník, to je nová schopnosť, ktorú sa vaše dieťatko musí naučiť. Choďte na to pomaly a rešpektujte tempo vášho dieťaťa. Aj keď sa možno niekedy počas tohto procesu učenia na nočník budete cítiť frustrovane a bezradne, majte so svojimi ratolesťami trpezlivosť, pretože jedine tak všetko pochopia a urobia správne.

Kedy začnú deti ovládať potrebu?

Deti začnú ovládať svoju potrebu a močový mechúr vo chvíli, keď sú na to skutočne psychicky pripravené a pocit sucha a čistoty pre ne začne byť dôležitý. Nezabudnite na to, že každé dieťa je iné a neporovnávajte svoje dieťa s jeho rovesníkmi.

 • Do veku jedného roka sa prestanú v noci pokakávať.
 • Do dvoch rokov niektoré deti zostanú suché väčšinu dňa.
 • Do troch rokov bude mať už 9 z 10 detí suchú plienku väčšinu dňa, ale môžu sa stať nehody vo chvíľach, kedy je dieťa z niečoho nadšené, rozčúlené alebo sa na niečo sústredí.
 • Do 4 rokov sa už  môžete spoľahnúť, že deti ovládnu svoju malú aj veľkú potrebu počas celého dňa.

Deti najskôr dostanú pod kontrolu svoje črevá a veľkú potrebu a až potom príde na rad močový mechúr.

Ako spoznať, že je dieťa pripravené na nočník?

Väčšina detí býva pripravená okolo 18. mesiaca života. Ak váhate, kedy presne začať dieťa učiť na nočník, začnite si všímať signály, ktoré vám napovedia:

 1. Dieťa vie, že je mokré alebo sa pokakalo a ukazuje na plienku.
 2. Dieťa upozorňuje na vykonávanie potreby v danú chvíľu a snaží sa vám to povedať.
 3. Dieťa tuší, že príde potreba a tak sa stiahne do pokoja, napríklad do kúta a vykoná potrebu. Alebo sa tesne pred vykonaním potreby začne vrtieť a byť nepokojné.
 4. Dieťa rozumie jednoduchým pokynom (napr. uprac hračku do krabice.), a teda sa s ním aj počas učenia na nočník lepšie dorozumiete a dieťa bude lepšie chápať, čo sa od neho chce.
 5. Plienka dieťaťa je suchá napríklad po príchode z dlhšej prechádzky. Dieťa dokáže nejakú dobu medzi prebaľovaniami udržať svoju potrebu.

Dokedy je nočné pomočovanie detí v poriadku?

Ako začať s učením na nočník?

Najlepším obdobím pre zoznámenie sa s nočníkom je leto a teplý začiatok jesene. Môžete si ho vziať so sebou napríklad na záhradu a pokračovať v učení. Na nočník dieťatko zvykajte postupne a trpezlivo, zbytočne na dieťa netlačte.

 1. Nočník vyberte v obchode spoločne s dieťaťom.
 2. Doma nočník umiestnite do kúpeľne alebo tam, kde dieťa trávi veľa času. Pokojne o umiestnení nechajte rozhodnúť dieťa.
 3. Najskôr použite bábiky alebo plyšáky ako figurantov a pousádzajte ich na nočník. Pritom dieťaťu vysvetľujte, na čo nočník slúži a prečo je dobré naň chodiť.
 4. Potom na nočník posaďte dieťa, pokojne oblečené. Nenúťte ho silou a skúšajte postupne, či na nočníku obsedí pár minút.
 5. Pokojne dieťaťu ukážte názorné využitie nočníka a obsah plienky doň vysypte a spláchnite do záchoda. Záchod nech spláchne dieťa. Všetky kroky dieťaťu zrozumiteľne komentujte.
 6. Ráno po prebudení alebo po každom spánku posaďte dieťa na nočník už bez oblečenia a plienky. Vyberte takú dobu, kedy sa mu bude pravdepodobne chcieť najviac vykonať potrebu. Ak dieťa potrebu do nočníka neurobí, v pokoji mu vysvetlite, že to teda skúsite zase inokedy a pochváľte dieťa, že na nočníku sedelo. Ak má vaše dieťa problém vydržať na nočníku, skúste mu čítať knižku alebo mu dajte hračku na hranie.
 7. Ak spozorujete, že sa dieťa vrtí alebo vykazuje iné signály, ktoré napovedajú, že sa mu chce cikať alebo kakať, konajte rýchlo. Preneste dieťa k nočníku, zložte mu plienku a posaďte ho.
 8. Obliekajte dieťa do takého oblečenia, ktoré sa jemu aj vám bude ľahko vyzliekať.
 9. Ak sa prvýkrát podarí dieťaťu vycikať alebo vykakať, rovno ho učte správnej hygiene na toalete – ako sa správne utrieť a potom umyť ručičky. V tom vám pomôže 5 oporných bodov, ako naučiť dieťa umývať si ruky

Ako naučiť dieťa na nočník? Chce to hlavne trpezlivosť
Odplienkovanie: Indiánska metóda

Ako už názov napovedá, túto metódu praktikovali indiánske kmene v Severnej Amerike. Do dvoch rokov veku nechali dieťa, aby vykonávalo potrebu kdekoľvek. Keď dosiahlo vek dvoch rokov a už bolo schopné viac chápať, čo je potrebné a ako sa to dá ovládať, vzali si Indiáni dieťa stranou. Vysvetlili mu, že už nemôže kakať a cikať, kde sa mu zapáči a ukázali mu, kam chodiť môže.

V dnešnej dobe to môže fungovať tak, že dieťaťu jednoducho zabavíte v dvoch rokoch plienky a vysvetlíte mu, načo je nočník. Potom sa len musíte obrniť trpezlivosťou a vybaviť čistiacimi prostriedkami proti nehodám, ktoré budú začiatky sprevádzať.

Nočníky pre chlapcov aj dievčatá

Existuje celý rad typov nočníkov. Nočník pre dievčatká je trochu iný ako pre chlapcov. Rozdiel je v tvare prednej časti. U chlapčenského nočníka je predok vyvýšený, aby zabránil precikaniu. Venujte aj pozornosť spodnej strane nočníka, aby bola ideálne protišmyková a nočník necestoval aj s dieťaťom po podlahe. Pred kúpou nočníka vyskúšajte, či veľkosťou zodpovedá aj veľkosti dieťaťa, teda aby do nočníka neprepadávalo, alebo sa naň, naopak, nevošlo.

Typy nočníkov:

 • Klasický nočník
 • Ergonomicky tvarovaný nočník pre pohodlné sedenie počas vykonávania potreby
 • Hudobný nočník – hrací a spievajúci nočník odmení dieťa po vykonaní potreby veselou melódiou, a tak ho motivuje k ďalšiemu používaniu
 • Nočník s operadlom, ktorý vyzerá ako toaleta pre dospelých
 • Nočníky v tvare zvieratiek, autíčok, ktoré si deti rýchlejšie obľúbia
 • Viacúčelový nočník poslúži aj ako nočník, aj ako stolička
 • Protizápachový nočník, ktorý je vyrobený zo špeciálneho protizápachového materiálu

Okrem nočníka vyberte aj vhodnú detskú postieľku

Ako dlho trvá učenie na nočník?

Učenie na nočník by nikdy nemalo prebiehať pod hrozbou trestov a tým zbytočného stresovania dieťaťa. Ak dieťa prežíva nejakú inú zásadnú zmenu vo svojom živote – sťahovanie, príchod súrodenca a podobne, nočníkový tréning odložte na čas, keď bude v rodine pokoj a pohoda. Doba učenia je individuálna a závisí od pripravenosti dieťaťa a prístupu rodičov. Niekomu to trvá jeden deň, inému týždeň a niektoré dieťa nočník ovládne za mesiac.

Zdroj: nhs.uk mayoclinic.org babyweb.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok