Dieťa Batoľa Dokedy je nočné pomočovanie detí v poriadku?

Keď sa dieťatko naučí na nočník, ešte nejaký čas potrvá, kým zvládne bez plienky aj celú noc. Niektorým deťom sa stane nehoda ešte aj ako päťročným, túto skúsenosť mávajú dokonca aj desaťročné deti.Keď sa dieťatko naučí na nočník, ešte nejaký čas potrvá, kým zvládne bez plienky aj celú noc. Britský pediater Dr. Rahul Chodhari tvrdí, že chlapci potrebujú plienky na noc dlhšie ako dievčatá a určitý vplyv má aj dedičnosť. „Niekedy je to v rodine, najmä ak mal otec dieťaťa problémy so spánkom v mladšom veku. Nie je to príznak choroby, ale rodinnej ‚tradície‘,“ vysvetľuje. Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je zápcha, resp. slabšie vyprázdňovanie. Stolica môže tlačiť na močový mechúr a znižovať tak jeho kapacitu.

Menej pitia pred spaním
Pomôcť môže obmedzenie nápojov. Neobmedzujte však dieťa v pití cez deň, ale iba dve – tri hodiny pred spaním. Dieťa by malo počas dňa vypiť šesť až osem pohárov tekutiny.

Umyť zuby, vycikať a spať!
Tak sa to kedysi hovorievalo a platí to stále. Vyprázdnenie by malo byť pred spánkom samozrejmosťou. Niektorí rodičia budia dieťa na toaletu pár hodín po tom, ako zaspalo, alebo aj vtedy, keď oni sami už idú spať. Podľa Chodhariho toto nie je veľmi vhodné dlhodobé riešenie. „Toto budenie môže problém predlžiť, pretože sa deti musia naučiť zobudiť sa, keď majú plný močový mechúr.“

Nikdy dieťa za pocikanie sa netrestajte!
Nemali by ste trestať dieťa za to, že nosí plienku v noci. Nie je to chyba, je to normálne. Chváľte ho pri každom zlepšení a neporovnávajte s inými deťmi či súrodencami. Každé dieťa napreduje vo vývoji inak.

Kedy je dôvod na obavy?

Najneskôr okolo piatich rokov by už dieťa malo zvládnuť noc bez plienky. Ak s tým má stále problém, lekár posúdi, či nemá hyperaktívny močový mechúr alebo zváži ďalšie možnosti, ktoré by mohli byť príčinou nočnej enurézy vášho dieťaťa.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok