Zdravý životní styl Zdravie Detoxikácia organizmu: 5 základných princípov detoxu

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že detox nie je hladovka. Naša pečeň, tráviaci trakt, pľúca, koža, lymfatický systém i obličky sa zbavujú nepotrebných a toxických látok dennodenne. Pri detoxikácii iba pomáhame tejto komplexnej očiste menším príjmom toxínov a podporou ich vylučovania. Detox si rozhodne nezamieňajte ani s diétou na chudnutie. Aj keď väčšinou dochádza k rýchlemu úbytku hmotnosti, ide len o dočasný stav a nie je cieľom detoxu. Tým je odľahčenie organizmu od nežiaducich látok, ktoré sú v ňom naukladané. „Detoxikácia nie je len prostriedkom na schudnutie. Je to nástroj na celkovú regeneráciu nášho tela,“ vysvetľuje špecialistka na oblasť zdravej výživy Zuzana Pavelková Šafářová.

Pripravte sa na detox aj psychicky

„Počas detoxu sa v našom organizme deje celý rad zložitých procesov. Organizmus napríklad prestane zadržiavať prebytočnú vodu, vyčistia sa črevá a začne sa živiť tým, čo nepotrebuje – chorými bunkami, soľou zo zanesených kĺbov, ale aj tukom.“
Okrem fyzického má detox aj psychologický efekt. Preukážete silnú vôľu, pretože vykročíte zo svojej komfortnej zóny a vo vlastnom záujme si odopriete mäso a nezdravé dobroty. Neskôr sa budete musieť vysporiadať aj s pocitom hladu. A to nedokáže úplne každý.
Ak sa pre detox rozhodnete, mali by ste však byť pripravení aj na jeho možné krátkodobé negatívne prejavy. Ide o prechodné stavy ako:

 • Zhoršenie stavu pleti

Škodlivé látky sa totiž vylučujú pórmi a žľazami pokožky, z čoho sa môžu vytvoriť vyrážky.

 • Plynatosť, hnačka či naopak zápcha

Krátkodobá hnačka nie je riziková. Naopak zápchu je nutné riešiť laxatívnou minerálkou. S laxatívami však buďte opatrní. Síce prečisťujú črevá, ale môžu spôsobiť dehydratáciu, úbytok elektrolytov a narušenie normálnej funkcie čriev. Skúsiť môžete aj prírodnú vlákninu, ľanové semiačka či sušené slivky, ktoré pomáhajú peristaltike čriev.

 • Pocit hladu

Človek z vyspelej civilizácie je zvyknutý mať neustále plný žalúdok.

 • Nervozita, únava a bolesti hlavy

Zmiernite ich užitím lyžičky medu.

Princípy zdravého detoxu

Skôr, než sa pustíte do detoxikácie organizmu, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu, aby ste nespravili zbytočné chyby. Nutričný expert vám navyše pripraví jedálniček na mieru, s prihliadnutím na vaše prípadné obmedzenia.

Všeobecne pri detoxe platí staré známe „pomaly ďalej zájdeš“. Zmenou jedálnička a trpezlivosťou sa vám podarí prísť až do cieľa.

1. Zamerajte sa na ovocie a zeleninu
Do jedálnička najprv pridajte veľké množstvo ovocia a zeleniny v surovom stave. Zeleninu môžete upravovať na pare alebo krátko variť vo vode. Vylúčte z potravy pridaný cukor a tiež chemicky spracované potraviny, polotovary.

Počas detoxu sa vyhýbajte mlieku a mliečnym výrobkom, mäsu a výrobkom z mäsa, pečivu, fajčeniu a alkoholu.

2. Pite ako dúha
Pitie čistej vody je neoddeliteľnou súčasťou detoxu. Doplniť ju možno kvalitným zeleným čajom, ktorý ľahko povzbudí organizmus v očiste alebo špeciálnymi detoxikačnými čajovými zmesami. Začnite hneď ráno pohárom odstátej vody izbovej teploty so šťavou z polovice citróna. Počas dňa vypite aspoň 2,5 litra nesladených tekutín.

3. Potiť sa, potiť sa, potiť sa
Veľká časť toxínov odvedie telo práve potom. Preto je dobré detoxikáciu doplniť pravidelným ľahkým cvičením. Vypotiť sa môžete aj v saune.

4. Prečistite vzduch
Ak vám to čas dovolí, vydajte sa počas očisty do hôr alebo aspoň na dlhšiu prechádzku. Zhlboka dýchajte a veľa vetrajte.

5. Nezabúdajte na pokožku
Aby sa mohla koža efektívne prečistiť, je potrebné zbavovať ju pravidelne starých odumretých buniek. S tým vám pomôže peeling. Doprajte si masáže a trochu sa rozmaznávajte. Zbavíte sa stresu a vaša pokožka bude žiariť šťastím. Taká medová masáž je pre detox ako stvorená.

Bonusový princíp navyše

Keď čistíte svoje telo, venujte sa aj svojej mysli. Neodmysliteľne totiž patrí k vášmu zdraviu. Postupne odstraňujte zo svojho života všetko, čo vás trápi a spôsobuje vám nepokoj či smútok. Spoznajte 5 spôsobov, ako sa uvoľniť, odpočívajte a radujte sa. Nič organizmus neprečistí lepšie ako výdatný smiech!

Detoxikácii pečene pomôže grepfruit aj pestrec

Kedy začať s detoxom?

Pôstne dni si poriadne naplánujte. Pripravte sa na únavu, hlad, bolesť hlavy, nervozitu. „Najnáročnejšie dni, kedy sa konzumuje iba polievka, si naplánujte pokiaľ možno na deň pracovného voľna. V pôste sa neodporúča náročné fyzické ani psychické cvičenie, vhodnou aktivitou sú však dlhé prechádzky, ideálne v prírode a saunovanie,“ odporúča nutričná expertka a dôrazne dodáva: „Ak fajčíte, obmedzte to.“

Kedy detox nie je vhodný?

Detox je pre telo určitou záťažou, a preto ho nepodstupujte:

 • pri aktuálnej viróze
 • v tehotenstve
 • pri poruche príjmu potravy – anorexia, bulímia
 • ak máte diagnostikovanú rakovinu
 • pri cukrovke
 • ak trpíte ochorením obličiek
 • ak máte vredy v zažívacom ústrojenstve či iné závažné ochorenie

V prípade aj najmenších zdravotných problémov konzultujte detox so svojim lekárom.

Detoxikácia organizmu: 5 základných princípov detoxu
Detoxikačnú zeleninovú polievku si dožičte, aj keď nemáte detox. Je plná zdravia.


Zdroje: bewell.com, pinkfortitude.com, zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok