Zdravý životní styl Zdravie Dovolenka v exotike: Čo si zbaliť a na čo dať pozor?

Mnoho z nás má vo zvyku cestovať na dovolenku v lete. Deti majú prázdniny a šéf to od vás tak nejako očakáva. Cítite však, že najlepšie by vám padlo vypadnúť zo sychravých dní do teplúčka práve teraz a v lete si doma užívať krásne dni pri jazere či na bicykli? Urobte to!

Cestovanie za naozajstnou exotikou nie je v dnešnej dobe výsadou bohatých a slávnych. Ak ste ochotní venovať trochu času plánovaniu a hľadaniu výhodných leteniek či ubytovania za dobré ceny, môžete si užiť veľa muziky aj za relatívne málo peňazí. Naštudujte si všetky dostupné informácie, zbaľte kufor a vyrazte. Odhoďte strach, predsudky, svoje pohodlné papuče a vydajte sa v ústrety dobrodružstvu. Poradíme vám, ako na to.

Dovolenka v Ománe nie je pre každého

Základným predpokladom prekrásnej dovolenky je správny výber cieľovej destinácie. Zvážte svoje vlastné priority. To, že „tam už všetci boli“, neznamená, že sa vám tam bude páčiť.
Neznášate horúco a vlhko? Potom rozhodne vynechajte ázijské štáty a stavte napríklad na Turecko, kde vám príjemné „zimné“ teploty dovolia objavovať krásy zaujímavých miest a prírody.
Chcete, naopak, dovolenku preležať na pláži, čítať, kúpať sa a užiť si trochu luxusu? Potom budú pre vás úplne dokonalé ostrovy Indonézie, kde je cez zimu krásne a slnečno a za neveľké peniaze si tu môžete dopriať o niečo viac.
Pokiaľ si chcete užiť niečo naozaj výnimočné a netradičné, vydajte sa napríklad do Indie.

A keď máte chuť na väčšiu zimu, než je u nás, milujete dokonalé lyžiarske svahy a usmievavých ľudí, zamierte do Kanady.

Tip: Premýšľate, ktorú cieľovú krajinu zvoliť na svoju dovolenku s drobcom? Zistite, či je pre dieťa lepšie more alebo hory!

Očkovanie a poistenie si nenechávajte na poslednú chvíľu!

Pred cestou do exotických krajín je veľmi dôležité pripraviť sa na nečakané udalosti a predchádzať prekvapeniam. Zistite teda vopred, aké očkovania sa odporúčajú pre vašu vybranú destináciu, a nepodceňte ich. Opýtajte sa svojho obvodného lekára alebo si všetko starostlivo naštudujte na internete. Základom je očkovanie proti hepatitíde a žltej zimnici, pre mnohé krajiny sa však odporúčajú aj vakcíny proti brušnému týfusu, malárii alebo besnote. Očkovať sa nechajte s časovým predstihom, aby ste predišli komplikáciám.

Rovnaké by to malo byť aj s cestovným poistením. O ponukách pre svoju destináciu sa môžete poradiť s ktorýmkoľvek zástupcom poisťovacej spoločnosti. Ak sa necháte poistiť cez internet, pozorne čítajte všetky informácie a zaujímajte sa aj o detaily poistky.

  • Platí vám poistenie, aj keď na letisku stratíte batožinu?
  • A čo v prípade pádu z motocykla či urgentnej hnačky?


Chystáte sa na veľkú cestu aj s bábätkom? Majte poruke všetko, čo bude potrebovať!

Čo si zbaliť na dovolenku

V teplých exotických destináciách toho nebudete potrebovať veľa. Na balenie, ako keď idete autom do Chorvátska, tak môžete rovno zabudnúť. Zbytočné zaváraniny aj uteráky navyše nechajte doma. Základom každého kufra však musí byť:

  • telefón a nabíjačka (prípadne tiež adaptér do zásuvky),
  • lieky proti bolesti, horúčke a žalúdočným ťažkostiam a tie, ktoré užívate,
  • peniaze (najlepšie ľahko zameniteľná mena ako doláre alebo eurá),
  • pas, víza, letenky a všetky ostatné potrebné dokumenty,
  • náplaste a obväzy,
  • účinný repelent, kvalitný krém na opaľovaniepo opaľovaní

Všetko ostatné si v cieľovej destinácii kúpite. Samozrejme, vybavte sa tak, aby ste nemuseli nakupovať úplne všetko a mali svoje pohodlie.

Dovolenka v exotike: Čo si zbaliť a na čo dať pozor?

Vytlačte si kompletný cestovný zoznam všetkého potrebného na cesty

Ako sa pripraviť na časové posuny, zmenu počasia

Jet lag, čiže pásmová choroba, postihuje veľké množstvo cestovateľov pri prechodoch do iných časových pásiem. Spôsobuje únavu, podráždenie, nespavosť, bolesti hlavy či nechutenstvo. Trvá však našťastie len krátko a my poznáme pár trikov, ako jet lag oklamať:

1. Hydratujte! Zníženie tlaku vzduchu v lietadle totiž prispieva k dehydratácii. Vysušené ruky si namažte príručným krémom a pribaľte si tiež kvapky na podráždené a vysušené oči. Hydratácia je totiž kľúčová.

2. Vynechajte alkohol aj kávu. Tie tiež prispievajú k odvodňovaniu.

3. Udržujte sa v akcii, hýbte sa a buďte na slniečku. Nenechajte sa zdolať a nestrávte prvý deň v hotelovej posteli. Vyrazte na slniečko, ktoré vás nabije pozitívnou energiou, a vychutnajte si prvé dovolenkové vnemy.

4. Nastavte sa na nový časový režim. Aj keď ste unavení a bez energie, vydržte to! Spať choďte, až keď máte ísť spať, a vstávajte, keď sa má vstávať. Hodiny si prestavte ešte v lietadle a snažte sa nepremýšľať nad tým, koľko je doma hodín a čo by ste práve teraz za normálnych okolností robili.

Na exotické jedlá pozor, vodu pite iba balenú

Vášnivou cestovateľkou je aj naša odborníčka na zdravú stravu Zuzana Pavelková Šafářová:

„Ako vášnivá cestovateľka som sa sama vždy snažila pri návšteve exotických krajín dodržiavať určité stravovacie zásady, aby som minimalizovala riziká zažívacích problémov. Jedna z cestovateľských zásad radí pravidelne a v malom množstve konzumovať v exotických oblastiach tvrdý alkohol, čo platí samozrejme len pre dospelých. Musím priznať, že sa tejto zásady držím a vozím so sebou na cestách slivovicu. Verte, že naozaj pomáha.“

Čo sa týka stravovania na samotnej dovolenke, veľmi záleží na konkrétnej krajine a úrovni stravovacieho zariadenia a v neposlednom rade aj na stave vašej imunity. Zuzana odporúča:

Minimálne týždeň pred odletom na dovolenku treba užívať kvalitné probiotiká, jesť biele jogurty a dostatok zeleniny na podporu zdravej črevnej mikroflóry.

Nebezpečnejšie ako jedlo samotné je voda neznámeho pôvodu a kvality. Preto sa okrem iného radšej vyhnite nápojom s ľadom.

Ak si nie ste istí hygienou, najmä tým, aká voda sa na prípravu jedál a umývanie potravín používa, voľte vždy radšej jedlá tepelne upravené, a to vrátane zeleniny.

Ovocie jedzte také, ktoré si sami olúpete, prípadne si ho sami opláchnite pitnou vodou.

Všeobecne veľmi rizikové bývajú ryby a morské plody. Ideálne je, keď si sami môžete rybu pred konzumáciou skontrolovať a následne ju priamo pred vami pripravia. Čerstvá ryba by mala mať sýtočervené žiabre a samozrejme nesmie zapáchať.

Veľmi chutnou, no tiež veľmi nebezpečnou záležitosťou sa môže stať aj „street food“, teda jedlo kupované v stánku na ulici. Ak trpíte zažívacími problémami, bude lepšie si ho odpustiť.

Celkovo sa tiež vyhýbajte vyprážaným jedlám, kvalita oleja nebýva práve najlepšia.

„Ak nie ste alergickí na čili, odporúčam ho pridávať do jedla, pretože má dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Preto sa v tropických oblastiach, kde jedlo pri vysokých teplotách rýchlo podlieha skaze, hojne varia ostré pokrmy.“

Zdroje: ockovacicentrum.cz, radynacestu.cz, Zuzana Pavelková Šafářová

Vytlačiť stránku
Zdielať článok