Dieťa Novorodenec Cestovanie s bábätkom: 11 vecí, ktoré majte vždy poruke

Bábätká totiž nie sú a ani by nemali byť nijakou prekážkou v cestovaní. Dokážu sa perfektne prispôsobiť akejkoľvek situácii, ak je o nich náležite postarané a sú naplnené všetky ich základné potreby. Ak sa vám pozdávajú exotické destinácie, môžete sa vydať aj tam, no potrebujete sa ubezpečiť, že bude postarané o ich zdravie, hygienu a pohodlie. Z vášho rozhodovania nevynechajte ani pediatra, ktorý vám poradí ohľadom potrebných vakcín.

Bábätko v lietadle
Ani cesta lietadlom nie je prekážkou. Netreba sa obávať dlhých letov ani tlaku počas vzlietania a pristávania, no počas nich sa odporúča dať bábätku cumlík,  čo pomáha vyrovnať tlak. Keď let trvá viac ako desať hodín, dieťatko sa nemusí cítiť komfortne, no láskavá náruč rodičov mu vráti pokoj. Uistite sa, že máte pri sebe všetko potrebné – plienky, mlieko, jedlo, vodu, rezervné oblečenie, hračku i malú lekárničku prvej pomoci. Letušky sa vám budú venovať s väčšou pozornosťou, rodiny s deťmi majú prednosť pri boardingu a najmenší do 2 rokov lietajú väčšinou grátis.

Autom radšej večer
V aute musia deti povinne cestovať v autosedačke dôkladne pripútané bezpečnostným pásom. Cestovať autom je pre deti zvyčajne záťažou, no občas sa mu jednoducho nedá vyhnúť. Aby ste zredukovali túto povinnosť, naplánujte si dovolenku, ktorá vyžaduje minimum presunov autom. Ak už to musí byť, najvhodnejším časom na presun je neskoro večer alebo skoro ráno, keďže práve vtedy je na cestách menej áut a nie je také teplo. Nezabudnite pribaliť aj chladiaci box s nápojmi a rozličným jedlom, ako i rezervné oblečenie.  Obľúbené hračky sú nevyhnutnosťou, väčšie bábätko môžete zaujať okolitou krajinou a výhľadom. Na dlhšej ceste zastavte každé tri hodiny povystierať si nohy a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

S klimatizáciou opatrne
Veľkou témou sú aj horúčavy, ktoré nás v nasledujúcich týždňoch pravdepodobne čakajú. Keď otvoríte v aute okná, bábätko môže v prievane ľahko ochorieť. Keď pustíte klimatizáciu naplno, stane sa to isté.  Klimatizácia by teda mala byť pustená s mierou a rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal presahovať 5 stupňov. Na okná si určite namontujte tienidlá, ktoré zabránia priamym slnečným lúčom pražiť na malého cestovateľa. 

Radšej nosič ako kočík
Výhodou je zobrať so sebou na cesty aj nosič alebo šatku. Je to pohodlné, bábätká sa rady nosia a ušetríte si námahu s kočíkom. Nehovoriac o oboch voľných rukách – to je na nezaplatenie. A keď sa na mieste, kam mierite, nachádza dostatočne veľká posteľ, bábätko môže spať s vami a ušetríte ďalšie miesto v kufri, ktoré by ste potrebovali na prenosnú postieľku.

Čo mať poruke?
Nech už cestujete akýmkoľvek dopravným prostriedkom, majte na dosah tašku s prehľadne uloženými vecami, ktoré vám na ceste poskytnú potrebný komfort:

 • Plienky
 • Prebaľovacie podložky
 • Vlhčené utierky
 • Papierové vreckovky
 • Veľkú fľašu s prevarenou vodou
 • Fľašku na pitie
 • Cumlík
 • Podbradníky
 • Náhradné oblečenie
 • Pre väčšie bábätko niečo na jedenie – suché keksy, príkrmy, instantnú kašu...
 • Hračky – obľúbená hračka poskytne dieťaťu pocit bezpečia, nová ho zabaví na dlhší čas

Zdroj: Guía infantil.com, mipediatraonline.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok