Tipy a rady Jogurt pôsobí blahodarne. Pozor však na "light" verzie

Jogurt vzniká pôsobením "jogurtových kultúr", teda baktérií spúšťajúcich kvasenie mlieka. Takéto baktérie kvasia prírodný cukor v mlieku – laktózu. Procesom kvasenia sa potom vytvára kyselina mliečna, ktorá zapríčiňuje zrážanie mliečnych proteínov. Tým dostáva jogurt svoj charakteristický vzhľad a tiež chuť. Prírodný neochutený jogurt je biely, hustý a chutí kyslo, niekedy až trochu pikantne. Konzumácia presne takého naturálneho jogurtu prináša nášmu organizmu veľa zdravotných benefitov.

1 pohárik kvalitného prírodného jogurtu vám zabezpečí:

  • 49 % dennej potreby vápnika pre zdravé kosti a zuby,
  • 38 % dennej potreby fosforu pre doplnenie energie, zdravé kosti a silnejšie svalstvo,
  • 18 % dennej potreby draslíka pre udržiavanie rovnováhy telových tekutín, lepšiu funkciu svalstva a nervov,
  • 12 % dennej potreby magnézia pre reguláciu funkcií svalov a nervov, krvného tlaku.


Jogurt doplňte medom, ovocím a zdravé raňajky sú na stole

Čo ešte obsahuje jogurt?

Okrem toho v jogurtoch nájdeme aj veľké množstvo vitamínov skupiny B, ktoré nás môžu ochraňovať pred srdcovými chorobami, ďalej proteíny, vďaka ktorým dokážeme lepšie kontrolovať hlad počas dňa a v neposlednom rade veľmi dôležité probiotiká, teda živé baktérie. Probiotické baktérie v jogurtoch prispievajú k udržaniu správnej mikroflóry v črevách, a tým podporujú správne vyprázdňovanie, uľavujú od nadúvania, zápchy alebo, naopak, od hnačky. Majú schopnosť tiež redukovať zápaly či znižovať trvanie a závažnosť prechladnutia.

Na trhu je veľa jogurtov, poďte sa s nami pozrieť, ako sa v nich zorientovať!

Jogurt z kravského, kozieho alebo ovčieho mlieka?

U mnohých obchodníkov nájdete jogurty nielen z kravského, ale aj jogurty z kozieho a ovčieho mlieka.

Kozie mlieko obsahuje oproti kravskému lepšie stráviteľnejšie tuky, pôsobí antialergicky a odporúča sa ľuďom s kožnými problémami, rovnako ako s osteoporózou, pri chorobách kĺbov či pri alergii na kravské mlieko.

Ovčie mlieko má zas oproti tomu kravskému sladšiu chuť, obsahuje oveľa viac bielkovín aj mastných kyselín a dochádza uňho k lepšej absorpcii laktózy, preto je vhodné pre jedincov s miernou laktózovou intoleranciou.

U osôb s alergiou na kravské mlieko môže ovčie mlieko vyvolať rovnaké ťažkosti.

Ako je to s jogurtmi bez laktózy?

Bezlaktózové jogurty sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú lepšie stráviteľné produkty, ale hlavne pre jedincov s laktózovou intoleranciou. Laktóza je v nich pomocou špeciálne vyvinutého enzýmu rozštiepená na ľahko stráviteľné cukry glukózu a galaktózu, čo však nemá žiadny vplyv na chuť jogurtu. Na trhu sú dostupné varianty s príchuťou a tiež so zníženým obsahom tuku.

Jogurty "light" síce neobsahujú tuk, ale pri chudnutí na ne pozor

Na mýtus o zdravšej variante jogurtu "light" si dávajte pozor! Takéto jogurty síce neobsahujú tuk, avšak namiesto tukov do nich pre zachovanie štruktúry výrobcovia musia pridávať zahusťovadlá, v ktorých sa často nereguluje obsah cukru. Oveľa vhodnejšie sú naturálne biele jogurty alebo kefír s nižším obsahom tuku, nie však s prívlastkom "light".
Recept: Nátierka s jogurtom a reďkovkou

Recept na domáci jogurt

Výroba domáceho jogurtu je jednoduché, lacné a elegantné riešenie, ku ktorému potrebujete iba mlieko, jogurt alebo sušené jogurtové kultúry a šikovnú vecičku menom jogurtovač.

Ako na to?

  1. Vo vriacej vode vyvaríme sklenené nádoby na jogurt, násadku na mixér i naberačku. V malom hrnci privedieme mlieko do teploty cca 80 °C.
  2. Hrniec mlieka vložíme pre schladenie do väčšieho hrnca so studenou vodou a schladíme na asi na 40 °C.
  3. Do mlieka vmiešame mixérom asi 2 lyžice jogurtu, zmes potom nalejeme do pohárikov a vložíme do rozohriateho jogurtovača. Necháme odležať ideálne cez noc a ráno si pochutíme na zdravom, aj keď trochu kyslejšom jogurte.

Máte chuť na jogurt? Nechoďte nikam!

Stačí pár kliknutí a jogurty si cez TESCO Online nákupy objednáte ihneď.

Zdroje: ferpotravina.cz, healthline.com, theguardian.com

Publikované: pred 3 týždňami
Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.

Príbehy písané s chuťou budete milovať

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.