Zdravý životní styl Relax 5 protistresových zbraní: Oklamte mozog žuvačkou

Podľa niektorých vedeckých teórií stres vôbec neexistuje a tento pojem je len súhrnným popisom rôznych pocitov, ktoré zažívame, keď reagujeme na spravidla znervózňujúce situácie. Nie je táto informácia sama o sebe antistresová? Ak nie, čítajte ďalej.

Duševný svet je opačným pólom fyzického. Preto je potrebné si pri práci, ktorá vyžaduje fyzickú námahu, urobiť prestávku spojenú s uvoľnením a relaxačnou polohou. A po každej hodine intelektuálneho úsilia v stacionárnej pozícii je vhodné si urobiť niekoľko telesných cvičení. Tu je 5 spôsobov, ktoré môžete využiť, aby ste doplnili sily a regenerovali ducha:

  1. Písanie

Píšte čokoľvek. Položte prsty na klávesnicu alebo vytiahnite pero a napíšte čokoľvek na list papiera. Môžete popísať svoje pocity, vytvoriť si poznámku do denníka, zapísať sen z poslednej noci alebo fragment príbehu... Ide o to, že nikto nebude súdiť vaše slová, ani vy. Je to len spôsob, ako svoje pocity previesť na papier. Nemusia byť nutne usporiadané, hlboko premyslené, môžu byť matné a nejasné. Dajte im voľnosť.

  1. Odpočinok podľa vašich preferencií

Nemusíte podľahnúť presviedčaniu, aby ste sa uvoľnili na párty, ani veriť všade omieľaným tézam, že vás vyslobodí len kniha a horúce kakao. Sami najlepšie viete, ktorá z rôznych foriem relaxácie vám najlepšie vyhovuje. Všetky sú rovnako účinné, slúžia len rôznym typom osobnosti. Všetky formy skutočnej relaxácie tiež spája jedno – pobyt offline. Vypnite obrazovky, nechajte sa unášať fantáziou a atmosférou.

  1. Zmena miesta

Vyhliadnite z okna. Desiatu v práci zjedzte mimo pracovného stola, obedujte mimo kancelárie. Prestávka je vaše právo, ktoré musíte rešpektovať aj vy. Ak máte príležitosť, využite osamotené miesto, a ak si k vám niekto prisadne, nebráňte sa krátkemu nezáväznému rozhovoru. Pár milých slov môže ovplyvniť váš pocit pohody na celý deň.

  1. Ľahké cviky počas dňa

Po práci alebo cez prestávku si vo vhodnom priestore ľahnite pohodlne na chrbát, zdvihnite nohy a oprite si ich o stenu. Krv odtekajúca do srdca zabráni vzniku kŕčových žíl, ak veľa pracujete v stoji. Ak sedíte pri stole, môže si pod chodidlá položiť tenisové alebo golfové loptičky – je to vynikajúca forma masáže chodidiel. Stláčanie loptičky v dlaniach je účinné proti nervozite. Doma si doprajte kúpeľ nôh, oddýchne si celé telo.

  1. Žujte žuvačku!

Istá teória tvrdí, že žuvačka posilňuje tok krvi do mozgu, iná hovorí, že vyvoláva tok mozgových vĺn, zodpovedajúcich uvoľnenej mysli. Mozog takto oklameme a vyvoláme uňho dojem, že sme v slobodnej situácii a také signály bude mozog vysielať do zvyšku tela.

Bonusová rada

No a nezabúdajte, že vo vojne sa stresom nemusíte vlastne robiť... nič. Ak je plán vášho dňa štandardný, to znamená, že ste spali asi 8 hodín, jedli pokojne aspoň tri plnohodnotné jedlá denne a mali čas na akúkoľvek fyzickú aktivitu, dokonca aj na prechádzku, potom sa vaše telo prirodzene upokojí po každom z týchto pevných bodov každodenného života.

Náš tip: Vyvetrajte si hlavu na bicykli a prejdite si niektorú zo slovenských cyklotrás 

Zdroj: Forbiddenpsychology.wordpress.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok