Zdravý životní styl Relax Slovenské cyklotrasy, ktoré stojí za to vidieť

Slovensko má vyznačených viac ako 13-tisíc cyklotrás. Niet sa čomu čudovať, naša krásna krajina totiž ponúka neuveriteľné množstvo fantastických pamiatok, hradov, kostolíkov a prírodných krás, ktoré sa dajú obdivovať aj na dvoch kolesách.

Dunajská cyklistická cesta
Táto trasa veru skutočne stojí za to. Je súčasťou európskej siete cyklistických trás, ktorá vedie z Nemecka cez Rakúsko a Slovensko až do Maďarska. Linie sa popri Dunaji a ponúka dychvyrážajúcu scenériu. To všetko prehľadne značené s možnosťami hocikde zosadnúť z bicykla a pozrieť si chutné mestečká, prespať v útulných hosteloch  a kráľovsky obedovať v lone prírody. Na Slovensku sa na ňu môžete pripojiť na hraničnom priechode Berg s Rakúskom. Pokračujete po pravom brehu Dunaja, vodným dielom Gabčíkovo až po Komárno. Naspäť sa môžete vrátiť vlakom alebo pokračovať cez Maďarsko, kde si vás isto získa jazda idylickým údolím, návšteva Ostrihomu, Tatabánye či kozmopolitnej Budapešti. Keď sa rozhodnete potiahnuť až do Budapešti, vyhraďte si na to viacero dní, je to totiž okolo 300 kilometrov a nemá cenu sa hnať s vetrom opreteky, túto trasu si najlepšie vychutnáte v pohodovom tempe.

Cerová dráha
V Bratislave medzi Železnou studienkou a Malým Slavínom nájdete originálny desaťkilometrový úsek pod názvom Cerová dráha. Vedie bývalým poľovníckym chodníkom zo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Túto dráhu vybudovali desiatky dobrovoľníkov, ktorí chodník upravovali bez nároku na honorár.  Nenáročná trasa vznikla s podporou združení SlomBa a CykloEko. „Na trati sa nachádzajú rôzne hravé pasáže bez veľkých náročných skokov, krátke výšľapy, ale aj rovné úseky. Trať je preto vhodná aj pre menej náročných cyklistov,“ píše sa na stránke združenia SlomBa. Prejdete ju za polhodinku a nudiť sa nebudete. Cerová dráha sa nachádza v blízkosti frekventovaných miest a ponúkne vám trochu iný zážitok než na aký ste možno zvyknutí. Jazdiť budete po lese, lúkach i kamenistých úsekoch.

zdroj: slomba

Cyklotrasa Považským Inovcom
Keď sa vydáte na cyklotrasu Považským Inovcom, čaká vás výhľad na päť hradov, ktoré budete mať ako na dlani. Štartujete z Piešťan od známej sochy Barlolámača a prvou zastávkou sú Moravany nad Váhom, ktoré sú známe náleziskom kyprej Moravianskej Venuše. Potom sa už pripravte aj na stúpanie, keďže sa budete blížiť k drevenej turistickej rozhľadni Marhát vo výške 750 metrov nad morom. Posledný úsek bicykel aj kúsok potlačíte, keďže cesta už nie je taká prívetivá, no námaha stojí za to. Zhora sa môžete kochať výhľadom na Oponický hrad, hrad Gýmeš, Čachtický hrad, Uhrovecký hrad, ako aj na Tematín. A práve k tomu poslednému, ktorý patrí medzi najnedostupnejšie hrady na Slovensku, sa na vašom dvojkolesovom tátošovi dostanete. Táto trasa sa končí opäť pri Barlolámačovi v Piešťanoch a má okolo 50 kilometrov. Nepatrí medzi úplne najjednoduchšie, ale dychberúca panoráma spôsobí, že rýchlo zabudnete na prekonané útrapy.


Malokarpatská cyklomagistrála
Ak hľadáte trasu, ktorá v sebe spája pamiatky s turistickými atrakciami, Malokarpatská cyklomagistrála je pre vás ako stvorená. To celé v idylickej scenérii Malých Karpát. Stopäť kilometrov dlhý výlet sa začína na železničnej stanici v Novom Meste nad Váhom. Šliapnete do pedálov, prebehnete okolo jedného z najkrajších opevnených kostolov na Považí a čoskoro sa pred vami vynoria Čachtice. Tam na vás čaká kostol sv. Ladislava. Pôvabné kostolíky lemujú túto trasu a vy môžete z bicykla zosadať pomerne často. Napríklad v Častkovciach či Podolí – tu stojí za to vidieť modely dobových hradov, kostolov, turistických chát a rozhľadní v Parku minatúr. Za zmienku ešte stojí areál Očkovskej mohyly, Šikmá veža vo Vrbovom, nádrž Čerenec. Táto trasa končí vo Vysokej pri Morave.

Bojnický cyklookruh
Máme tu niečo pre náročnejších a húževnatejších cyklistov. Bojnický cyklookruh totiž patrí k najdlhším trasám na Slovensku, má takmer 170 kilometrov. Prechádza okolo celého regiónu Hornej Nitry a môžete sa kochať množstvom pamiatok a prírodných lokalít. Asi najatraktívnejším zážitkom je jazda okolo jedného z najkrajších zámkov v našej krajine – Bojnického. Ak teda máte už nejaké tie kilometre v nohách a hľadáte nové výzvy, trúfnite si na túto cyklotrasu.

Spišská cyklotrasa
Na Spiši máte na bicykli viacero možností, no táto 56 kilometrov dlhá cyklotrasa môže byť tou správnou voľbou, ak vás lákajú skvosty zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Aj keď by sa vám mohlo zdať, že 56 kilometrov nie je až tak veľa, je prešpikovaná množstvom zaujímavostí, a tak si na ňu radšej vyčleňte celý deň. Za zmienku stojí zrúcanina veže gotického kostolíka zasväteného sv. Stanislavovi v zaniknutej dedinke Miloj. V Baldovciach si nezabudnite načerpať známu stolovú minerálnu vodu a zastavte sa aj v mestečku Spišské Podhradie, ktoré zvyknú označovať ako malý slovenský Vatikán. Isto nevynechajte ani monumentálny komplex Spišského hradu, Národnú prírodnú rezerváciu Dreveník, kaštieľ Csakyovcov s francúzskym parkom v Hodkovciach či kostol Sv. Ducha v Žehre so vzácnymi gotickými freskami vo svojom vnútri.

Slovenské cyklotrasy, ktoré stojí za to vidieť
zdroj:
www.vraji.sk

 

Zdroje slomba.sk, slovensko.rtvs.sk, ezahorie.sk, spisska.dnes24.sk, cyklokoalicia.sk, cestovanie.sme.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok