Tipy a rady Čo nedávať do mikrovlnky? Týchto 7 potravín!

Mikrovlnná rúra bola na trh uvedená v Amerike v roku 1947. Prvý model bol skoro 2 metre vysoký a vážil 400 kíl. Tento kolos by ste do domácej kuchyne len ťažko umiestnili a za tritisíc dolárov by ste si ho možno ani nemohli dovoliť. Preto túto obriu mikrovlnku používali len v reštauračných zariadeniach.

Ako funguje mikrovlnka?

Mikrovlnka vydáva mikrovlnné žiarenie, ktoré dokáže rozkmitať častice v jedle, ktoré do mikrovlnky dáme. Žiarenie má predovšetkým vplyv na molekuly vody, vnikne dovnútra potravín a vďaka rozkmitaniu častíc sa tak jedlo zahrieva.

Ohrievanie jedla v mikrovlnke

Všeobecne sa odporúča zvyšné jedlo od obeda alebo večere uložiť do chladničky do 2 hodín po uvarení. Dojesť by ste ho potom mali počas 2 dní. Malé porcie jedál sa v mikrovlnke dobre ohrievajú. Väčšie množstvo jedla ohrejte radšej v hrnci na platni, aby sa rovnomernejšie prehrialo.

Jedlo ohrejte maximálne raz, nie prudko ale pomaly do požadovanej teploty. Vždy je bezpečnejšie nastaviť mikrovlnku na menší výkon a viac času. Riadna tepelná úprava funguje napríklad ako prevencia otravy botulotoxínom alebo nákazou salmonelou. Tým sa darí hlavne v zle vyrobených domácich údeninách, ale môžu sa objaviť aj v zle skladovanom a nedostatočne ohrievanom jedle. Niektoré potraviny by sa mali mikrovlnnej rúre oblúkom vyhnúť. Poďme sa pozrieť, ktoré to sú.

Vajíčka natvrdo v mikrovlnke neuvaríte

Možno by sa to mohlo zdať ako dobrý nápad a urýchlenie varenia, ale vajíčka natvrdo v mikrovlnke naozaj neuvaríte. Ohrievanie v mikrovlnke totiž vnútri vajíčka  vytvorí paru, tá nemá kam unikať a vajíčko potom môže ľahko explodovať. K tomu môže dôjsť buď v mikrovlnke, alebo až pri vyberaní vajíčka. Ušetrite si popálené prsty a tvár a vajíčka vcelku nikdy v mikrovlnke nevarte.

Materské mlieko radšej ohrejte v hrnci

Mnoho mamičiek zmrazujú a skladuje materské mlieko pre neskoršie použitie. Mikrovlnka ohrieva všetko nerovnomerne. Takže ak dáte materské mlieko do mikrovlnnej rúry, riskujete, že sa v ňom vytvoria časti, ktoré budú moc horúce a vaše bábätko si popáli podnebie. Nehľadiac na to, že ohrievanie nevhodnej plastovej fľaše uvoľňuje do mlieka nebezpečné karcinogény. Materské mlieko teda vždy radšej ohrejte buď v hrnci na platni alebo rozmrazte v horúcej vode.

Vedeli ste, že...?
...novorodenci v prvých dňoch života zjedia denne až 10 porcií materského mlieka po 60 ml?

Zeler, cviklu a špenát do mikrovlnky nedávajte

Ak vaše jedlo obsahuje túto zeleninu a vy by ste si ho radi ohriali a zjedli, urobte to radšej v hrnci na sporáku. Na mikrovlnku v týchto prípadoch zabudnite, pretože tieto potraviny obsahujú dusičnany, ktoré sú za normálnych okolností prospešné. Pokiaľ ich ale ohrievate v mikrovlnke, môžu sa premeniť na nitrozamíny, čo sú dusíkaté látky s karcinogénnym účinkom.

Výbušné hrozno

Čerstvé hrozno rozhodne do mikrovlnky nepatrí. Ohriatím z neho hrozienka neurobíte. Môžete si ale spôsobiť popáleniny, opäť vďaka tomu, že pod šupkou hrozna je veľa vody, pri ohrievaní sa ako u vajíčok vytvorí para a pretože nemá kam unikať, hrozí výbuch. V ďalšom prípade môžete mať z hrozna horiacej plazmu, pretože hrozno je plné cukru, ktorý môže začať dymiť a horieť.

Z hrozna pripravíte výborný sirup alebo napríklad džem

Mrazené mäso bude tuhé

Chystáte nedeľný obed a zase ste zabudli rozmraziť mäso! Čo s tým? Strčíte ho na pár minút do mikrovlnky a je to. Lenže to nie je tak jednoduché a bezpečné. Tenké časti mäsa sa začnú v mikrovlnke po chvíľke variť a naopak hrubšie časti zostanú zmrznuté. Takýto postup a nerovnomerné ohriatie mäsa potom tvoria ideálnu pôdu pre šírenie škodlivých baktérií. Naviac je potom také mäso i po tepelnom spracovaní tuhé. Najbezpečnejším spôsobom rozmrazenie mäsa je ho nechať pár hodín vo vlažnej vode dobre zabalené v igelitovom vrecúšku.

Chilli papričky vás môžu popáliť

Ak máte z nejakého dôvodu v pláne dať chilli papričky do mikrovlnky, nerobte to. Kapsaicín, teda látka, ktorá papričkám dodáva ich štipľavú chuť, sa pri ohrievaní v mikrovlnke uvoľní do vzduchu. Po otvorení vám potom hrozí podráždenie očí a hrdla, kašeľ a problémy s dýchaním. Rovnako, ako by ste si do miestnosti nastriekali slzotvorný sprej. Ten sa totiž vyrába práve z kapsaicínu.

Chilli papričky spracujte údením alebo sušením

Varené huby zaváňajú zažívacími problémami

U húb buďte opatrní s ich skladovaním a ohrievaním. Pri ohrievaní sa mení zloženie bielkovín v hubách a to potom môže spôsobiť nepríjemné zažívacie problémy. Preto, ak vám zostanú huby od večera, radšej ich zjedzte studené a uistite sa, že od ich spracovania neubehlo viac ako 24 hodín. Tieto pravidlá platia samozrejme aj pre huby v rizote alebo polievke.

Hubový paprikáš chutí aj studený

Čo nedávať do mikrovlnky? Týchto 7 potravín!

Čo ešte nepatrí do mikrovlnky?

Nekvalitné plastové misky a polystyrén

Mnoho plastov obsahuje chemickú látku bisfenol A (BPA), podobnú estrogénu. Chemikálie z nekvalitných plastov sa pri ohrievaní uvoľnia do vášho jedla a môžu spôsobovať hormonálnu nerovnováhu, neplodnosť alebo rakovinu. Ďalšou uvoľnenou nebezpečnou látkou pri ohrievaní plastu sú ftaláty, ktoré môžu mať na svedomí zvýšený krvný tlak. Podobne to je aj s polystyrénom, ktorý pri ohrievaní uvoľňuje škodlivý dioxon. Pri ohrievaní tiež preniká do jedla a zvyšuje riziko rakoviny.

U plastových škatuliek je dôležité sledovať piktogramy na zadnej strane. Ak sú preškrtnuté symboly umývačky riadu alebo mikrovlnky, určite sa ohrevu v mikrovlnnej rúre vyhnite.

Kovové riady a alobal

Do mikrovlnky tiež nikdy nedávajte kovové riady a alobal. Kov odráža mikrovlnné žiarenie a môže dôjsť k iskreniu.

Zdobený riad

Hlavne staršie zdobené taniere a šálky radšej do mikrovlnky nedávajte. Zdobenie totiž obsahuje kovy a v mikrovlnke by spôsobili iskrenie.

V čom teda ohrievať jedlo v mikrovlnke?

Jedlo v mikrovlnke ohrievajte na obyčajných porcelánových tanieroch bez akýchkoľvek ornamentov V obchodoch zoženiete aj plastové misky do mikrovlnky, ktoré sú z polypropylénu. Jedná sa síce o plast, ale polypropylén je odolný voči vysokým teplotám, takže jedlo v ňom možno ohrievať. Sklenený riad do mikrovlnky musí byť z varného skla, inak praskne.

Viete, aké potraviny nepatria do mrazničky?

Zdroj: cs.wikipedia.orgtn.nova.czrd.comwebarchive.nationalarchives.gov. ukmashed.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok