Zdravý životní styl Zdravé jedlo Clean eating: Životný štýl, pri ktorom viete, čo zjete

"Clean eating" je veľmi jednoduchý štýl stravovania. Je zameraný na to, aby ste venovali pozornosť tomu, čo presne jete – okrem kalórií a informácií na obaloch. Čistá strava by mala byť teda naozaj čo najčistejšia, bez zbytočných prídavných látok. Znamená to síce viac času stráveného domácou prípravou, no na druhej strane viete, čo zjete.

Čo to znamená?

V rámci štýlu "clean eating" sa snažíte spracované potraviny konzumovať len v minimálnom množstve, alebo vôbec, volíte radšej tzv. "ozajstné" potraviny. Namiesto cukru použijete stéviu, namiesto bieleho chleba radšej celozrnný ražný chlieb, cestoviny nahradíte bulgurom, prosom, bielu ryžu tmavou a podobne.

Kto sa stravuje v rámci štýlu „clean eating“, vyhýba sa potravinovým doplnkom a prídavným látkam.

Clean eating je postavený na jednoduchosti.

Kontrola telesnej hmotnosti

Čistá strava nie je odporúčaná len preto, že sa vďaka nej stravujete zdravšie, ale dokonca nám môže dopomôcť aj k dosiahnutiu ideálnej hmotnosti. Keďže vďaka tomuto spôsobu stravovania konzumujete namiesto jednoduchých sacharidov zložené sacharidy, namiesto nasýtených tukov nenasýtené a veľké množstvo bielkovín, ste menej náchylní k obezite.

Dodá viac energie

Vďaka čistej strave telu dodáte také potraviny, ktoré majú veľa živín, takže organizmus menej plytvá energiou na to, aby oddelil zdravé živiny od náročnejšie stráviteľných.

Pokojné stolovanie

Iste, spočiatku môže byť zložité sledovať, aké živiny daná potravina obsahuje a či teda je, alebo nie je zdravá, ale čoskoro sa budete dobre orientovať.  Potom vás nebudú trápiť ani výčitky, keď občas niečo dobré zmlsnete.  Veď aj zdravé maškrtenie je možné do čistej stravy zaradiť!

 Pri clean-eatingu stavte aj na domáce superpotraviny.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok