Dieťa Novorodenec Ako často a koľko má jesť malé dieťa?

Pri kŕmení, rovnako ako pri výchove, nezabúdajte na to, že dieťa je samostatná bytosť a už od prvého kŕmenia vám dáva najavo svoje budúce návyky. Každá rada, ako a koľko dieťa kŕmiť, je len orientačná. Sú dievčatká, ktorým stačí len o niečo menej mlieka než nespokojným chlapcom, neustále sa dožadujúcim prídavku.

Koľko má vypiť novorodenec?
Dojčatá pri každom kŕmení vypijú 30 až 60 mililitrov materského alebo umelého mlieka. V priebehu by takto mali vypiť asi 480 ml v až desiatich kŕmeniach. Novorodenec veľmi rýchlo rastie, po niekoľkých dňoch sa dávka drží na úrovni 60 ml a celodenné množstvo zodpovedá 520 ml. V každom ďalšom týždni sa dávka mlieka zvyšuje o 10 ml až na 90 – 110 ml na jedno kŕmenie a približne po mesiaci začnú nároky bábätka brzdiť. Dojča pred dovŕšením pol roka zvládne štyri porcie denne, každú po 180 ml.

Príkrmy po polroku
Po dovŕšení pol roku sa už odporúča začať s prvými príkrmami. Dieťa by sa malo opatrne adaptovať na rôznorodú stravu od ľahko stráviteľných štiav a kaší až po varenú stravu. Nie je vylúčené, že keď dieťa ochutná tuhú stravu, nebude viac chcieť mlieko, alebo naopak – okrem matkinho mlieka doň nedostanete nič. Dojčenie má aj v druhom polroku stále svoj význam, no ak má byť jediným zdrojom potravy, pretože dieťa odmieta jesť, pre istotu to konzultujte s lekárom.

Jedlo pre ročné dieťa
Po roku už dieťa potrebuje tuhú stravu, pričom dojčenie je ako doplnok. Jedlo rozdeľte do troch kŕmení a postupne pridávajte desiatu a olovrant.

V prvom roku života by dieťatko malo priberať 18 – 35 g denne, ale nie je to pravidlo. Pokiaľ rastie pomalšie alebo rýchlejšie, neexperimentujte s ním a poraďte sa s lekárom. Prvý rok života je obdobím najintenzívnejšieho vývoja, preto dbajte na kvalitný jedálniček dieťaťa a berte do úvahy aj jeho chute, zvyky a preferencie. Inšpirujte sa našimi receptami na detské jedlá.

Viete, ako spia bábätká v prvom roku života?

Zdroj: who.int 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok