Zdravý životní styl Relax Ako vyčistiť gril? S našimi radami to bude rýchlo hotové

Leto má svoj nezameniteľný pôvab aj vďaka grilovačkám. Grilovanie je počas horúcich letných víkendov lákavou alternatívou klasického varenia. Keď však na stole nezostane už ani jedno chrumkavé krídelko, začína sa ďalšia šichta – čistenie grilu. Či už ste majiteľom plynového elektrického či iného grilu, po každom použití ho treba poriadne vyčistiť. My vám poradíme, ako sa postarať o základné tipy grilov.

Čistite gril ekologicky
Pri čistení grilu nemusíte používať agresívne prípravky s kyselinami či spreje na vydrhnutie trúby. Vystačia vám bežné prípravky na umývanie riadu či mydlo, alebo to skúste eko. Existujú totiž aj ekologické čističe v spreji. Elektrické a plynové grily nezabudnite vždy odpojiť od plynu a elektriny a na záver zbavte nečistôt i náradie na grilovanie.

Neoceniteľná pomôcka pri čistení grilu. Bez nej ani nezačínajte!
Čistenie plynového grilu začnite roštom
Po každom použití plynového grilu spáľte zvyšky jedla a tuku tak, že ho rozpálite na vysokú teplotu a počkáte pätnásť minút alebo dovtedy, pokiaľ prestane vychádzať dym, ktorý produkujú zvyšky. Tie sa premenia na popol, ktorý už hravo odstránite. Hneď potom sa pustite do čistenia roštu – vypnite najskôr prívod plynu a odstráňte nečistoty pomocou drôtenej kefy. Ak ju nemáte, vyrobte si guľku z alobalu, ktorá vám poslúži rovnako. Keď máte chuť na detailnejšie čistenie, odstráňte mriežku a vypucujte ju špongiou namočenou vo vode s mydlom. Potom vyčistite vonkajšiu časť grilu – najistejšie to bude opäť s mydlovou vodou alebo s troškou prípravku do umývačky riadu. Prebehnite všetko špongiou a potom pretrite čistou handričkou, aby ste odstránili zvyšky mydla. Následne detailne osušte. Keď máte nerezový gril na plyn, môžete použiť špeciálny prípravok na nerez. Ak máte porcelánový gril na plyn, použite špecifický čistič na porcelán.

Ako čistiť elektrický gril? Pomôže špachtľa a ocot
Škrabky nie sú len na murárske práce, aj ich kuchynské verzie sú užitočné. Ak máte doma elektrický gril, využite ich pevnú rukoväť a čepeľ na to, aby ste sa zbavili zvyškov jedla z roštu a vo vnútri grilovacej komory, na ktoré je špongia prikrátka. Na škrabku však netlačte prílišnou silou, aby ste nepoškriabali povrch, jednoducho gril len primerane mechanicky drhnite. Vyčistite aj spodnú misu, kam počas grilovačky odkvapkáva tuk. Na sklenený povrch grilu nepoužívajte drsnú stranu špongie, aby na ňom nezanechala stopy a škrabance. To by totiž  malo vplyv na distribúciu tepla, ako aj na vzhľad grilu. Preto radšej navlhčite papierové kuchynské utierky a drobné fľaky odstráňte nimi.
Aby ste prístroju dodali lesk, pridajte do vody obyčajný ocot, namočte do nej papierovú utierku a prebehnite nimi celý gril. Do čistenia elektrického grilu sa určite pustite, kým je ešte stále horúci. Keby ste gril nechali príliš vychladnúť, zvyšky jedla na ňom stvrdnú a vyčistiť ho neskôr by bola poriadna makačka. No a samozrejme – na začiatku nezabudnite gril vytiahnuť zo zástrčky!

Gril na drevené uhlie a brikety poriadne vypáľte
Čistenie grilu na drevené uhlie či brikety nie je zložité: po každom použití ho musíte kvalitne vypáliť. Robte to dovtedy, kým sa z neho neprestane dymiť. Ešte predtým však z roštu odstráňte všetok popol, ako aj kusy jedla, ktoré na ňom zostali, vďaka čomu sa bude vypaľovať kratšie.  Dôležité je poriadne vyčistiť rošt na gril. Môžete na to použiť špeciálnu kefu. Zaschnuté kúsky sa vám podarí odstrániť namočením do teplého mydlového roztoku a posledných zvyškov mastnôt sa zbavíte čistiacim prípravkom na jemné povrchy a obyčajnou špongiou na riad. O povrch grilu sa netreba špeciálne starať, nerobte si starosti s jeho voskovaním či natieraním, postačí opäť osvedčená mydlová voda. Rošt však po vyčistení môžete namazať olejom.

Rozpáľte svoj gril so všetkým, čo potrebujete! 

Zdroje: wikihow.com, luxsa.com, mountfield.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok