Tipy a rady 13 nešťastných chýb, ktoré robíte pri grilovaní možno aj vy

Krásne počasie láka rozpáliť gril a spolu s rodinou a priateľmi si pochutnať na čerstvých grilovaných klobáskach a voňavých kúskoch mäsa, hamburgeroch či grilovanej zelenine. Lenže kto nič nerobí, ten nič nepokazí – a platí to aj pri grilovaní. Najmä v začiatkoch už nejeden grilmajster doplatil na svoju chybu zničeným steakom alebo zhorenými klobásami. Či sa už učíte na svojich chybách, alebo na chybách druhých, je dobré vedieť, aké najčastejšie chyby sa pri grilovaní robia, a vyhnúť sa im.

1. Nedostatočná príprava

Hodíte mäso na gril a začínate robiť šalát, krájať chlieb, chystať taniere... Medzitým sa obzeráte po grilovacích kliešťoch, aby ste obrátili mäso a vtom vám vietor rozfúka tácky na grilovanie. Keď sa do toho nedočkaví stravníci spýtajú, kedy to už bude hotové, máte chuť explodovať.
Kvalitná príprava je základom pohodovej grilovačky. Pripravte si najprv mäso a zeleninu na grilovanie. V dostatočnom predstihu ich naložte do marinády alebo nakoreňte. Nachystajte šalát, nakrájajte čerstvý chlieb a pripravte porcie na grilovanie. Kým sa gril zohreje, prichystajte si grilovacie náradie, riady, papierové utierky a všetko, čo budete na grilovanie potrebovať. Potom porobte jednotlivé porcie a začnite grilovať.
Tip proti nude hostí: Poproste ostatných, aby vám s prípravou pomohli. Im rýchlejšie utečie čas a vy sa budete môcť venovať grilovaniu.

2. Nevhodná teplota na grilovanie

Zapálite gril a už aj naň dávate mäso. To je potom zvonka chrumkavé a vnútri neprepečené. Pokiaľ robíte steaky, je to vítané, no jesť nedopečenú klobásku veru nie je ktovieako chutné.
Grilu trvá niekoľko minút, kým sa dostatočne rozpáli. Najmä ak používate gril na uhlie, dajte mu aspoň 20 minút, ideálne pol hodinky. Sivé a žiariace uhlíky sú signálom, že sú dostatočne rozohriate.

Podobne ako nízka teplota, ani príliš horúci gril nie je žiaduci. Jedlo sa rýchlo spáli dočierna a už ho neprepečiete. Riešením je uhlíky v grile rovnomerne rozdeliť a priebežne ich prehrabávať.

Tip na určenie teploty grilu rukou: Podržte otvorenú dlaň nad grilom. Ak vydržíte asi 5 sekúnd, teplota je ešte nízka. Pozor! Neriskujte zdravie! Ruku nad grilom nedržte o nič dlhšie, ako vám káže inštinkt, a odtiahnite ju hneď, keď zacítite vysokú teplotu!

3. Opekanie v plameni

Šľahajúce plamene sú také vzrušujúce! Možno, ale nie vtedy, keď je ich zdrojom váš gril a ony práve likvidujú vaše jedlo. Občasné vzplanutie ohňa je v poriadku, spôsobuje ho tuk kvapkajúci z jedla do ohňa. Ak je však plamienkov veľa alebo sú veľké, postriekajte gril trochou vody, aby sa oheň upokojil.

Tip proti ohňu: Jedlá s vysokým podielom tuku radšej grilujte na grilovacej tácke. 

4. Príliš suché mäso a spečená zelenina

Nikto nemá rád suchý hamburger. Čím dlhšie mäso grilujete, tým viac sa vysušuje. Aby ste sa uistili, že je prepečené a pritom stále šťavnaté, používajte teplomer na grilovanie.

5. Jedlo prepadáva cez gril

Nakrájali ste úhľadné kúsky jedla a teraz sa len bezmocne prizeráte, ako sa prepadávajú cez rošt do ohňa. Čo sa stalo? Nuž, jedlo pri tepelnej úprave mení tvar a vy ste na to zabudli. Na grilovanie menších kúskov, tenkých plátkov alebo potravín, ktoré sa môžu roztopiť, rozhodne používajte grilovacie tácky. Z nich sa vám nič nestratí.

6. Špízy sa pripiekli na špajdle

Ugrilovali ste dokonalé špízy, ale ony nie a nie pustiť sa tej špajdle! Bojujete s tým, až kým kúsky mäsa nejako nedáte dolu, no tie sú potrhané a niektoré chutné časti sa stále držia špajdle ako prikuté. Suché drievko totiž nasalo tuk z mäsa a to sa k špajdli pripieklo. V ešte horšom prípade vám špajdle na grile začnú horieť. Tomuto zabránite tak, že špajdle na špízy pred grilovaním namočíte do vody, ideálne na noc. Mäso z nich potom ľahko skĺzne na tanier. Riešením je tiež použitie grilovacích ihiel.

7. Gril nevyužívate naplno

Kým sa na mriežke griluje mäso, na uhlí grilujte zemiaky, zeleninu alebo ovocie zabalené do alobalu. Takto budete mať súčasne hotové mäso aj prílohu.

8. Zabúdate na grilovaciu mriežku

Proti pripaľovaniu mäsa na gril je vhodné mriežku namastiť. Chybou je, ak to nespravíte vôbec alebo ak to preženiete. Priveľa oleja bude stekať do ohňa a dymiť. Stačí mriežku natrieť kúskom slaniny alebo tuku z mäsa, prípadne potrieť grilované mäso tenučkou vrstvou kvalitného oleja.

9. Nemyslíte na vegetariánov

Grilované klobásy a mäso nie sú jediný pokrm, ktorý môžete ponúkať! Existuje množstvo receptov na grilovanie pre vegetariánov, ktoré zachutia aj milovníkom nefalšovaných hamburgerov.
13 nešťastných chýb, ktoré robíte pri grilovaní možno aj vy

10. Časté otváranie grilu

Je lákavé neustále kontrolovať, čo sa deje v zakrytom grile, ale odolajte tomu. Pri každom otvorení grilu sa stráca teplo, a tým sa predlžuje čakanie na to, kým si na svojich grilovaných dobrotách budete môcť pochutiť.

11. Picháte do mäsa vidličkou

Táto metóda vám síce pomôže zistiť, či je mäso už dostatočne prepečené, ale zároveň šťavnaté mäsko zbavuje tej chutnej šťavy, ktorá cez otvory po vidličke vyteká von. Na efektívne zistenie správneho stupňa prepečenia používajte digitálny teplomer na varenie.

12. Mäso krájate hneď po ugrilovaní

Táto chyba sa netýka len grilovačiek, ale všeobecne pečenia a grilovania mäsa. Doprajte hotovému kúsku päť minút pod alobalom. Mäso sa uvoľní, chute sa v ňom krásne spoja a vy si vychutnáte naozaj dokonale ugrilovaný steak alebo kotletu.

Tip proti vychladnutiu: Pol minúty na grile z každej strany stačí na to, aby sa mäso zohrialo.

13. Nevyčistíte gril

Gril treba čistiť, keď je teplý. Prečítajte si, ako správne vyčistiť gril

Ďalšie užitočné tipy a najlepšie recepty na grilovanie mäsa aj zeleniny nájdete na Hello Tesco.

Zdroj: www.goodhousekeeping.com, farmdrop.com, rd.com, doityourself.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok