Tipy a rady Využite ich silu naplno: 11 TOP olejov do vašej kuchyne

S olejmi sa na trhu akoby roztrhlo vrece. Mnohé gazdinky ešte stále vytrvalo používajú slnečnicový na vyprážanie a olivový do šalátov. Je to škoda, pretože aj ďalšie druhy olejov si zaslúžia pozornosť. Ich chuťové vlastnosti dokážu fantasticky podčiarknuť výslednú chuť jedla. Oplatí sa aspoň skúsiť!

Studený na studené
Oleje by sme zjednodušene mohli rozdeliť na rafinované a panenské, teda za studena lisované. Rafinované sa spracúvajú pri vysokých teplotách a vákuu. Pri rafinácii sa z nich odstráni aj časť výživovo cenných látok.
Za studena lisované, teda panenské oleje sa spracúvajú pri nízkych teplotách, čo zabezpečuje, že všetky cenné živiny zostanú zachované. Tieto oleje sú aj chuťovo výraznejšie. Za studena lisované oleje používajte do studenej kuchyne.

Bod zadymenia
Pri výbere oleja na tepelné spracovanie je dôležité poznať jeho bod zadymenia. To je teplota, pri ktorej sa olej začína rozkladať a dymiť. Prepálený olej je zdraviu škodlivý, preto na vyprážanie používajte vždy nový. Do fritéz používajte špeciálne upravovaný fritovací olej.

Bod zadymenia najčastejšie používaných olejov na vyprážanie:
Slnečnicový olej rafinovaný – 220 °C
Repkový olej – 190 – 230 °C
Panenský olivový olej – 200 °C
Kokosový olej rafinovaný – 230 °C

Pre zdravie aj krásu
Oleje obsahujú mastné kyseliny, ktoré si organizmus nedokáže vytvoriť sám. Tiež pomáhajú pri spracovaní vitamínu A, D, E. Mnoho druhov olejov má blahodarné účinky na pokožku, vlasy a nechty, takže sú skvelé ako pleťové či vlasové masky.
Tip pre krásu: Ak sa po kúpeli zvyknete natrieť olejom, robte tak,  kým je pokožka ešte vlhká. Olej vlhkosť v koži „uzamkne“ a pleť je krásne hydratovaná.

Repkový olej
Ľudia si často myslia o repkovom oleji, že nie je zdravý, lebo si ho spájajú s vyprážaným jedlom. Je síce pravda, že má vlastnosti vhodné na vyprážanie, to nikto nepopiera, no zároveň nie je až taký zlý. Môžete ho použiť na grilovanie, vyprážanie a pečenie. Vzhľadom na to, že má neutrálnu chuť, kuchári ho príliš neodporúčajú na opekanie a do šalátových dressingov.

Panenský olivový olej
Na olivový olej dnes prisahajú všetci milovníci zdravej výživy, vychvaľuje ho dokonca aj taký striktný expert ako Igor Bukovský, niečo na ňom teda byť musí. Používajte ho na opekanie a na hojné zalievanie šalátov. Pozor si dajte na vyprážanie, kde ho radšej nahraďte nejakým iným olejom.

Kokosový olej
Kokosový olej sa v posledných rokoch tvári ako zázrak, no nie je tomu celkom tak. Čo sa týka jeho používania v kuchyni, nemusíte ním zas až tak veľkoryso plytvať, keďže je asi tak isto zdravý ako obyčajné maslo, obsahuje vysoký podiel nasýtených tukov. No používajte ho na pečenie, tam je skvelý. Jeho krémová a mastná textúra z neho robia vegánsku alternatívu masla. Okrem toho si ním môžete natierať aj suchú pokožku, či stvrdnuté päty.

Avokádový olej
Avokádový olej je novým kokosovým olejom, nech žije kráľ! Fanatici do zdravého životného štýlu naň prisahajú, keďže neobsahuje tak veľa nasýtených tukov ako kokosový. Má neutrálnu chuť, no je aj drahší. Môžete na ňom bez obáv vyprážať.

Sezamový olej
Vysoko aromatický olej, ktorý vášmu jedla dodá takú chuť, že ho stačí len málo. Ak máte alergiu na arašidy, toto je skvelá alternatíva voči arašidovému oleju. Používajte ho na restovanie a nepridávajte ho do jedál, ktorým určite nesvedčí sezamová chuť.

Orechové oleje: Makadamiový, mandľový, pekanový
Olej z vlašských orechov, lieskových orechov, makadámiový, mandľový alebo pekanový olej? Tieto nezvyčajné oleje sú bohaté na fosfor, neobsahujú sodík ani draslík. Sú plné chute s menším množstvom nasýtených tukov. Vo všeobecnosti sú vhodné na pečenie, šalátové dressingy či postriekanie už hotového jedla. Vášmu menu dodajú extra chuť, mnohokrát silnejšiu a atraktívnejšiu ako sú rôzne ochutené octy či majonéza. Mandľový použite na výrobu dezertov či restovanie kúskov mandlí do koláčov. Olej z lieskových orieškov je drahý na výrobu, predáva sa preto v malých fľašiach a vyníma sa dobre v šalátoch dressingoch alebo v koláčoch s príchuťou lieskovca. Makadámiový a pekanový olej nájdete trochu ťažšie, je to skôr exotickejší produkt. Šupnite ich do koláčov či dodajte vášmu menu nezvyčajný dotyk exotiky. Rovnako použite aj olej z vlašských orechov, kúpte si ho však radšej malé množstvo a skladujte ho na tmavom a chladnom mieste, aby vám vydržal dlhšie.

Kukuričný olej
Kukuričný olej sa považuje za pomerne zdravú alternatívu pre nízky obsah nasýtených tukov. Okrem varenia nachádza svoje široké využitie aj v kozmetickom priemysle. Používajte ho na poctivé vyprážanie.

Slnečnicový olej
V našich končinách je slnečnicový olej milovaným favoritom, kto by doma nemal aspoň litrovú fľašku? Používame ho na bežné varenie, vyprážanie a pečenie.  Ak si však kúpite kvalitný a za studena lisovaný slnečnicový olej, môžete ho pokojne uplatniť aj v studenej kuchyni.

Sójový olej
Sójový olej obsahuje najviac lecitínu spomedzi všetkých olejov, čo je dobrá správa. Lecitín totiž môže mať pozitívne účinky na zníženie cholesterolu a priaznivý efekt na činnosť mozgu. Vďaka svojej chuti sa výborne hodí k surovej strave, je aj vítaným pomocníkom pri výrobe chutných šalátov. Neodporúča sa však na tepelnú úpravu. Keď už, tak radšej v kombinácii s vodou – napríklad pri dusení. Osvedčil sa aj v boji so suchou a popraskanou kožou alebo pri masáži.

Tekvicový olej
Tekvicový olej je lisovaný za studena, je vhodný do studenej kuchyne ako súčasť šalátov, zálievok či omáčok. Tepelnou úpravou by sa jeho účinky znehodnotili. Uplatňuje sa aj v kozmetike, napríklad v boji s lupinami, vypadávaním vlasov, suchou pokožkou a suchými perami.

Arganový olej
Vzácnemu arganovému oleju sa pripisujú priam magické účinky.  Jeho potravinársku verziu pridajte do šalátov, krémov, omáčok, či polievok. No skôr sa vo veľkom využíva v kozmetickom priemysle, kde má vraj omladzujúce účinky na pleť, vlasy, nechty. Môžete si z neho vyrobiť pleťovú masku, kondicionér, zjemňovač stvrdnutej pokožky, podklad pod mejkap, použiť ho po opaľovaní či ako pomocníka pri masáži. Marocké zlato je multifunkčné.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok