Šetrenie potravinami Grilovanie zo zvyškov je chutné a šetrí vaše peniaze

Nezáleží na tom, či grilujete pri príležitosti rodinnej oslavy, alebo ide o akciu s priateľmi, stojí za to zmierniť vplyv tejto udalosti na životné prostredie tým, že akciu starostlivo naplánujete. Než sa vydáte do obchodu s potravinami, pripravte si zoznam hostí, aby ste to s nákupmi neprehnali a neplytvali so zvyškami jedla. Navrhnite im, aby každý priniesol svoje ingrediencie, s ktorými by sa mohol rozdeliť.

Predtým ako pozvete hostí, kúpite mäso a rozpálite uhlie, venujte aspoň chvíľu času tomu, aby ste vymysleli, ako bude vaša grilovačka vyzerať. Ak sa vaša predstava grilovania obmedzuje na chlapíka, stojaceho v oblaku príjemne voňajúceho dymu, zatiaľ čo na okolitých piknikových stoloch je položený plastový obrus a jednorazové papierové taniere, plastové riady a tégliky, znamená to, že je čas zmeniť vašu predstavu o grilovaní.

Predstavte si to takto: ste na dvore so svojimi susedmi a priateľmi, ktorí priniesli svoje ingrediencie v obaloch, ktoré nie sú určené na jednorazové použitie. Piknikový stôl je prestretý riadom, bambusovými príbory, ktoré možno opakovane používať, a čerstvými šalátmi pripravenými zo sezónnych potravín a zeleniny, ktoré vám zostali doma. Odpadkový kôš je takmer prázdny, ale nádoba pre recykláciu a stoh kompostu trochu nadobudli na objeme.

Nebojíte sa na rošt dať nejaké vhodne pripravené mäso, ale nebojíte sa ani vegetariánskych receptov. Potom, čo hostia ochutnali voňavé grilované zemiaky, alebo vege burger z tempehu, rozlúčia sa s hostiteľmi v dobrej nálade. Páči sa vám táto predstava?

Prečítajte si pár skvelých rád:

  • Kúzelným slovom je marinovanie. Zostali vám dusené plátky mäsa odvčera? Máte doma zvyšky zeleniny? Namočte ich do marinády, nechajte ju prejsť mäsom a grilujte.
  • Vyrobte si domáci aromatický olej! Do fľaše s kvalitným olivovým olejom vložte vetvičku rozmarínu, bazalky, tymianu a o pár týždňov máte voňavý olej na šaláty.
  • Zo zelených vňatí petržlenu a zeleru môžete tiež pripraviť skvelé pesto, keď ich zmiešate s trochou cesnaku, olivového oleja a orechami.
  • Namiesto čipsov si spravte tapas. Využijete na ne všetky zvyšky z chladničky a hostia sa za nimi potrhajú.
  • Zvyšky zeleniny, ktoré sú malé na rošt, nakoreňte, polejte troškou oleja a pečte na hliníkovej tácke alebo alobale a podávajte ako prílohu.

Nemáte predstavu, čo a ako grilovať? Zachránia to naše recepty na grilovanie!

Vytlačiť stránku
Zdielať článok