Zdravý životní styl Zdravie Chystáte deti na výlet? Nie je jedno, čo im zabalíte!

Jedlo a pitie

Pri balení desiaty berte na zreteľ apetít dieťaťa a zabaľte mu na cestu dostatok jedla, ale s množstvom to nepreháňajte. Sendvič pripravený z celozrnného pečiva, s trvanlivou salámou a syrom je určite dobrá voľba, ale pribaľte aj čerstvú zeleninu a ovocie uložené zvlášť v krabičke. Nedávajte dieťaťu so sebou čokoládu a maškrty s krémovou náplňou, zákusky ani tvarohové tyčinky, ale môžete pribaliť rôzne semienka a sušené ovocie. Ak pôjdete na kúpalisko, vezmite si so sebou fľašu s zmrazenou vodou alebo limonádou, ktorá zostane aj vo veľkom teple niekoľko hodín studená.

Pretože v lese nie sú odpadové koše, pripomeňte deťom, aby obaly dávali zvlášť do igelitového vrecka. Ak dieťa pôjde na kúpalisko alebo do mesta, určite by malo mať pri sebe vreckové pre prípad, keby sa skupinka zastavila na zmrzlinu, vafle alebo ľadovú triešť, aby si aj váš potomok mohol kúpiť nejakú maškrtu a nevylúčil sa tak zo spoločných zážitkov.

Opaľovacie mlieko a repelent

V prípade letných programov je povinnou výbavou v taške dieťaťa opaľovacie mlieko s ochranným faktorom podľa jeho typu pleti. Na výlety do prírody pribaľte aj repelent. Pokiaľ sa jedná o viacdenný program, potom vybavte dieťa ešte nasledujúcimi potrebami:

sprej na ošetrenie spálenej pokožky v prípade programov na kúpalisku alebo pri mori, ošetrujúci krém na spáleniny spôsobené medúzami a tiež základné lieky.

Pokiaľ bude dieťa väčšinu času tráviť v prírode, potom nezabudnite na Bepanthen krém na odreniny a na Fenistil na ošetrenie po uštipnutí hmyzom. V každom prípade vybavte domácu lekáreň prípravkami proti hnačke a zápche a nemenej dôležité sú prípravky na zníženie horúčky.

Na kúpalisko s náhradnými plavkami

V každom prípade pribaľte deťom šiltovku alebo klobúčik, nezávisle od toho, či budú na výlete v prírode, na kúpalisku alebo ich čaká prehliadka mesta. V lese by deti mali mať v každom prípade uzavretou (turistickú) obuv a podkolienky, na výlety spojené s kúpaním alebo prechádzkou po meste potom zvoľte pohodlné sandále, ktoré môžu deti obuť aj bez ponožiek.

V batohu by nemalo chýbať náhradné oblečenie: vo veľkých horúčavách deti ľahko prepotia tričko alebo sa zašpinia pri jedle a určite sa budú cítiť lepšie s vedomím, že sa môžu prezliecť. Na kúpalisko pribaľte v každom prípade uterák, druhé plavky a spodnú bielizeň. Dievčatám pribaľte dvojdielne i jednodielne plavky, spoločnosť má silný vplyv a určite sa budú cítiť lepšie, keď aj kamarátky budú oblečené rovnako.

Hračky do mesta netreba

Pre dobrodružstvo pri vode sú nevyhnutné vodné pištole, potápačské okuliare a šnorchel, nafukovacie hračky do vody a penové loptičky. Na výlet môžete pribaliť aj ľahký plastový lietajúci tanier freesbee, švihadlo či bublifuk. Na tematické výlety a prehliadky mesta nie je potrebné dávať deťom hračky, aby nenosili zbytočnú záťaž.

Odporúčame do príprav a balenia zapojiť aktívne aj deti, vyberte spoločne oblečenie, dohodnite sa na tom, akú desiatu chcú mať so sebou a odvážte batoh, či nie je príliš ťažký, najmä keď ho bude dieťa celý deň nosiť na chrbte.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok